(NG KÜTAHYA SERAMİK) “Gülsüm Güral Seramik Tasarım Yarışması Ödülleri” Sahiplerini Buldu!

NG Kütahya Seramik tarafından ilki düzenlenen “Gülsüm Güral Seramik Tasarım Yarışması Ödülleri” 4 Ekim Pazartesi günü başlayan Mimarlık Haftası’nda gerçekleşen bir tören ile sahiplerini buldu. Yarışmada dereceye giren tasarımların dev seramik baskıları tören öncesinde sergilendi. Dünyaca ünlü piyanist Kerem Görsev, tören sırasında davetlilere bir dinleti sundu.

NG Kütahya Seramik, gençleri tasarımları ile ön plana çıkararak gerekli motivasyonu sağlamak ve sürdürülen sanatsal-mimari faaliyetleri desteklemek hedefiyle “Gülsüm Güral Seramik Tasarım Yarışması”nı başlattı. Sanayi ve akademi işbirliği örneği olarak ilki bu yıl düzenlenen yarışma Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Bilim Üniversitesi’nin öğrencilerinin katılıma açıktı. Yarışmaya başvuruda bulunan 127 tasarımın 25’i ön elemeyi geçmeyi başardı. Seçici kurul üyeleri tarafından özgünlük, yaratıcılık, renk ve yüzeyin kullanımı, tasarımın mekân ile uyumu, tasarımın ticarileşme potansiyeli kriterleri çerçevesinde yapılan değerlendirmelerde, hikâyeleriyle ilham veren 13 tasarım, ödül töreninde sergilenmeye değer görüldü.

Yarışma birincisi Helin Balaban’ın çalışması
Yarışmanın ikincisi Beyza Demir ile üçüncü Ecir Ülgen Karagöl’ün çalışmaları

Bilgi Kaya Çiğdem, Zenciroğlu Galip, Hakan Külahçı, İlker Biner, Kübra Barut, Okan Koloğlu, Oya Saydam, Şevket Altındal, Tuba Soner Ümit, Yetgin Aykaç, Zeynep Esengil’den oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda NG Kütahya Seramik Gülsüm Güral Seramik Tasarım Yarışması’nın birinciliğine Helin Balaban, ikinciliğine Beyza Demir ve üçüncülüğüne ise Ecir Ülgen Karagöl layık görüldü. Tasarımlarıyla ilk 3’te yer alan öğrencilere ödüllerini NG Kurucu Başkanı Nafi Güral ve eşi Gülsüm Güral birlikte verdi.

Bu ödüllerin, bu yarışmaların artarak çoğalmasını istiyorum,

Gülsüm Güral

Adına Seramik Tasarım Yarışması düzenlenen Gülsüm Güral, “Bugün benim adıma böyle bir tören düzenlendiği için inanın çok mutluyum. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu ödüllerin, bu yarışmaların artarak çoğalmasını istiyorum. Öğrenci kardeşlerime hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

Ben aslında bu projeyi sadece bir seramik tasarım yarışması olarak görmüyorum.

Nafi Güral

NG Kurucu Başkanı Nafi Güral dereceye giren öğrencilere ödüllerini sunarken gençlerin gelişime hep açık olmaları tavsiyesinde bulundu. Güral, “Ben aslında bu projeyi sadece bir seramik tasarım yarışması olarak görmüyorum. Bu sanayiye değer katan, marka değerine değer katan, ülkemize değer katan tasarımların ortaya çıkması, gün yüzüne çıkması ve bunların ekonomiye kazandırılması anlamında son derece değerli görüyorum” dedi.

Üniversite sanayi iş birliği kapsamında genç arkadaşlarımıza büyük önem veriyoruz.

Sema Güral Sürmeli


Ödül töreninde konuşan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, NG Grup olarak gençlere verdiği önemi şu sözlerle aktardı: “Üniversite sanayi iş birliği kapsamında genç arkadaşlarımıza büyük önem veriyoruz. Bu anlamda seramik ve porselen alanında yarışmalar düzenliyor ve bu yarışmalarda ortaya çıkan tasarımların hayata geçmesini sağlamaya çalışıyoruz. Tasarım bir bütündür, sanat evrenseldir. Sanat ve sanatçıyla ilgili olan her konuda da NG Grubu sanatçıların yanındadır. Yarışmamız aracılığıyla önümüzdeki senelerde bugün olduğu gibi geleceğe yön verecek evlerimize, binalarımıza, mekânlarımıza hayat kazandıracak tasarımların daha da kuvvetlenerek çıkacağına inanıyoruz.

Sanatın Gelişmesine Katkı, Sanayinin Görevlerinden

Erkan Güral

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral ise tasarımların ortaya çıkmasında yaratıcılığın önemini vurguladığı açıklamasında şu ifadelerde bulundu: “Sanat ve tasarım gönülden gelen bir coşkudur ve o coşkunun kâğıt üzerine ya da seramiklere yansımasıdır. Ekip arkadaşlarımızın aylardır yürüttüğü bu çalışma, sevgili mimar dostlarımızın ve kıymetli akademisyenlerin oluşturduğu jürinin değerlendirmeleri sonucunda bugüne ulaştı. Sanayinin tabi ki görevleri var, sorumlulukları var. O sorumluluklarından bir tanesi de tasarım ve sanatın gelişmesi. Olaya sadece endüstriyel olarak bakmayıp, içten gelen o tasarımların, mimarlarımızın, sanatseverlerin duygularına taşıdıkları bu ambiyansı, bizim yaşam alanlarımıza da dönüştürebilme süreci. Dolayısıyla özellikle mimarlarımızın ve iç mimarlarımızın içinden gelen o coşkuyla oluşan ve yaşam alanlarımızın değişmez birer parçası olan bu kıymetli eserlerin bizlerle buluşturulmasına vesile olmaları ayrıca çok önem taşıyor.

NG Phaselis Bay Otel’de düzenlenen ödül törenine Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zuhal Kaynakçı Elinç, Antalya Bilim Üniversitesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Shirin İzadpanah, Gülsüm Güral Seramik Tasarım Yarışması Organizasyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Küçüktüvek, Akdeniz Üniversitesi ve Akdeniz Bilim Üniversitesi’nden akademisyenler, öğrenciler, Antalya Mimarlar Odası ile İç Mimarlar Odası Başkanları, Gülsüm Güral, NG Kurucu Başkanı Nafi Güral, NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral, NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral ile Antalya bölgesinin önde gelen mimarlarından oluşan çok sayıda davetli katıldı.

Yarışmaya dair ayrıntılara buradan ulaşılabilir.