Postane 9 Ekim’de Kapılarını Açıyor!

Postane İstanbul Açılıyor

Sosyal, çevresel ve kentsel etki odaklı çalışmalara ve ortak kültürel üretimlere ev sahipliği yapacak bir mekân olarak tasarlanan Postane, 09 Ekim, Cumartesi günü kapılarını ziyaretçilere açıyor!


Postane İstanbul Açılışı
Tarih: 09 Ekim, Cumartesi
Saat Aralıkları: 10:00, 12:00, 15:00, 17:00, 19:00
Konum: Galata, İstanbul
Ziyaret: Ücretsiz, Herkese Açık, Kayıt Gerekli


2020’den bu yana süren restorasyon çalışmalarıyla Galata’da İngiliz Postanesi olarak bilinen tarihi yapı, konumlandığı çevrenin ve temas ettiği canlıların iyilik halini beslemeyi amaçlayan açık, paylaşımcı, üretken ve onarıcı bir mekân olarak yeniden işlevlendirildi. 

Yeniden işlevlendirme sürecinde Merve Bedir, Eren Onur, Çiğdem Furtuna, Öncül Kırlangıç, Buşra Tunç, Jorela Karriqi’den oluşan bir tasarım ekibi yer aldı. Postane’nin ekibinde ise Kurucu ve Direktör olarak Yaşar Adnan Adanalı, Tasarım Danışmanı Merve Bedir, Arşiv Araştırmacısı Murat Tülek, Programlar ve Etkinlik Koordinatörü olarak Liana Kuyumcuyan, Postane Dükkan danışmanı Merve Kavas, Postane Teras danışmanı İyiEkim, Postane Cafe şefi Ömer Faruk Aksoylar, Postane Prodüksiyon ekibi olarak Tayfun Kaşçatan, Ayşe Adanalı ve Onur Temel ve Fotoğrafçı Emirkan Cörüt yer alıyor.

 

Çok işlevli ve çok yönlü bir mekan olarak kurgulanan Postane’de yer alan mekan ve işlevler ise  şöyle:

  • Yağmur suyunu biriktirip kullanarak doğal gıda yetiştirilen bir teras bahçesi
  • Dayanışma temelli mutfak ve kafeteryası
  • Yerel üreticiler, sosyal girişimler ve kooperatiflerle tüketicileri buluşturan adil ticaret birimi
  • Ortak üretimi teşvik eden çalışma ve toplantı alanları
  • Uzmanlık kütüphanesi
  • Hikâye anlatıcıları için podcast ve video stüdyosu
  • Kamusal etkinlikler için çok amaçlı salon
Postane Duvar, Fotoğraf: mekandaadalet.org
Postane Duvar, Fotoğraf: mekandaadalet.org

09 Ekim’de açılışı gerçekleşecek Postane’de aynı zamanda binaya özel üretilen bir dizi yerleştirme de görülebilecek. Açılışta Aslı Özdoyuran, Ekin Kano, Emirkan Cörüt, Mehmet Kentel, Yasemin Özcan ve Mekanda Adalet Derneği’nin işleri sergilenirken, Postane’nin restorasyonu ve açılış sürecinde emeği geçen kişilerin röportajları da erişilebilir olacak. Ayrıca Postane Bahçe’yi anlatmak üzere ise İyiEkim tüm gün Postane Teras’ta olacak.

COVID-19 tedbirleri kapsamında binadaki doluluğu kontrol edebilmek için ziyaretçilerin 10:00, 12:00, 15:00, 17:00 veya 19:00 saatlerinden birine bağlantıya tıklayarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.