“Arredamento ile Ayın 14’ü” Söyleşi Dizisinin YENİ Bölümünde “Mimarlıkta ve Mimarlıkla Muhalefet” Konuşulacak!

Arredamento Mimarlık’ın her ayın 14’ünde farklı isimlerin katılımıyla çevrimiçi düzenlediği “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” dizisi Ekim ayında “Mimarlıkta ve Mimarlıkla Muhalefet” başlıklı söyleşi ile devam ediyor. 14 Ekim 2021 tarihinde Bülent Tanju, Belkıs Uluoğlu ve Uğur Tanyeli’nin katılımıyla gerçekleşecek söyleşi Zoom ve YouTube üzerinden canlı olarak izlenebilecek.


 Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü
“Mimarlıkta ve Mimarlıkla Muhalefet”
Bülent Tanju, Belkıs Uluoğlu, Uğur Tanyeli
Tarih: 14.10.2021
Saat: 19.00
Yer: Zoom & YouTube


Yaklaşık yarım yüzyıldır mimarlığın siyasallığından söz ediliyor. Bununla kastedilen hiç kuşkusuz mimarlığın gündelik dildeki popüler anlamıyla siyasal bir pratik olduğu değil. Mimarlığın uzanımları sadece inşai ve mekansal olmayan iktidarlar ve hegemonyalar kurma imkanı varettiğini biliyoruz. Mimarlık alanının hem içinde hem de dışında aslen mimari nitelikte olmadığı sanılan tahakküm rejimleri kurulabiliyor. Bunun anlamı, tüm iktidar yapılarına olduğu gibi mimarlığın da bildik yaklaşım ve alışkanlıklarına direnilebileceği ve daha önemlisi, mimarlık aracılığıyla başka epistemik iktidarlara da direnilebileceğidir. Dolayısıyla, mimarlığın artık bir muhalefet etme pratiği kimliğini taşıdığı aşikar. Elde mevcut olandan başka fiziksel ve toplumsal dünyaların mümkün olduğunu göstermeyen bir mimarlık bugün yok hükmündedir. Mimarlığa tabii ki muhtacız, ama onun giderek fosilleşmiş düşünsel, tasarımsal ve inşai pratiklerini eleştirmek ve hatta yıkmak zorundayız. Mimarlıkta aslolan, her anlamda iktidarlara yönelik muhalefettir. Farklı bir dünyaya doğru değişim ancak muhalefetle mümkündür.


Etkinliği Zoom üzerinden takip etmek isteyenler için kayıt bağlantısı: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_vMTwOLjpTU2zUU6IdYUGog

Etkinliği YouTube üzerinden takip etmek ve etkinlik sonrası kaydı izlemek isteyenler için yayın adresi: https://youtu.be/ww24JbChwcA


Gelecek bölümler ile ilgili bilgiler için Arredamento Mimarlık’ın web sitesi ve sosyal medya hesapları (Instagram, Facebook) takip edilebilir. 

Eski bölümlerin kayıtlarına Binat İletişim ve Danışmanlık’ın YouTube, Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast hesaplarından ulaşılabilir.

#arredamentomimarlik #ayin14u #guncelmimarliktartismalari


Arredamento Mimarlık:
Yayın hayatına Şubat 1989’da başlayan Arredamento Mimarlık, Türkiye’nin en uzun soluklu mimarlık dergilerinden… Bugünkü çizgisine, daha derinlikli tasarım ve sanat bölgelerine yönelerek gelen derginin entelektüel içeriği popüler olanla düşünsel olanın arakesitinde yer alıyor.

Eylül 2016’dan itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanan Arredamento Mimarlık, dünyadaki gelişmeleri, yenilikleri ve öncü etkinlikleri paylaştığı okurlarına mimarlık ve tasarım kültürü üzerine geniş bir perspektiften bakma imkanı sunuyor. Mimarlığın disiplinlerarası yapısının da sağladığı olanakla, yalnız yapı ve inşaat sektörlerine değil, farklı tasarım, sanat ve kültür alanlarına da hitap edebilen bir içeriğe sahip olan Arredamento Mimarlık, yılda 6 sayı ile iki ayda bir yayınlanıyor.

Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü
Arredamento Mimarlık, Mayıs ayında “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü”  başlıklı yeni bir söyleşi dizisine başladı. Her ayın 14’ünde gerçekleşen etkinlikte mimarlık ve ilgili alanlardan farklı isimlerin katılımıyla derginin gelecek sayılarında temalaştırılması planlanan yeni başlıkların güncel bir tartışmaya kapı aralayacak biçimde gündeme taşınması hedefleniyor.

Dizinin Mayıs ayında gerçekleşen ilk bölümünde Uğur Tanyeli, Esen Karol ve Bülent Erkmen mimarlığın medyatik suretlerini; Haziran ayında gerçekleşen ikinci bölümünde ise Suha Özkan, Emre Arolat ve Uğur Tanyeli mimarlık ödüllerinin geldiği yeri ve açmazlarını tartışmıştı. Dizinin Eylül ayında gerçekleşen üçüncü bölümü ise Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli mimarlık alanında korkuların mekan üretimine yaptığı etkileri ve bunun ortaya koyduğu sorunsalları tartıştı.