(TürkSMD) 14. MİMARLIK Ödülleri’nin Kazananları Belli Oldu!

Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin organize ettiği “TürkSMD 14’üncü Mimarlık Ödülleri”, bu yıl Mimarlık Haftası’nda Ankara’da yapılan törenle sahiplerini buldu. Pia Sera’da düzenlenen ve Cosentino’nun ana sponsorluğu, Pimeks – Schuco’nun gold sponorluğu ve Masterled’in teknoloji sponsorluğunu  üstlendiği Türk Serbest Mimarlar Derneği (TürkSMD) tarafından gerçekleştirilen etkinlikte; toplam 5 kategoride ödül verildi.

TürkSMD 14’üncü Mimarlık Ödülleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yanısıra mimarlık ve yapı sektörü temsilcilerinin geniş katılımı ile 5 Ekim 2021 tarihinde Ankara’da yapılan törenle sahiplerini buldu. Törende, mimarlık ofislerinin yanı sıra yapı sektöründe yer alan yatırımcı, müteahhit, mühendis-müşavir ve yapı malzemesi üreticileri gibi farklı paydaşlar bir araya geldi. Yapı sektörü için seçkin bir buluşma özelliği taşıyan etkinlikte kamu kurumları, akademisyenler ve yerel yönetim temsilcileri de yer aldı.

“TürkSMD olarak büyük bir görev üstleniyoruz”

TürkSMD olarak mimarlık mesleğinin değerini yükseltme misyonu doğrultusunda gerçekleştirdikleri TürkSMD 14’üncü Mimarlık Ödülleri’nde ödül alan herkesi tebrik eden TürkSMDBaşkanı Ali Osman Öztürk, “TürkSMD olarak büyük bir görev üstleniyoruz. Yapı sektöründeki çalışmalarımızın göstergelerinden sayılan mimarlık ödülleri, sektörde sistem ve standartların yükselmesi, yapı sektörünün gelişmesine katkı sağlıyor. Bu yıl oldukça önemli projeler yarışmaya katıldı. Adaletli bir şekilde en iyi projeleri seçtiğimizi düşünüyoruz. Yarışmaya katılacak proje üretmek bile bence başarıdır. Katılan herkesi tebrik ediyorum. Mimarlık mesleğinin gelişmesine katkı sağlayan projelerimize ara vermeden devam edeceğiz” dedi.

Törene katılan ve Büyük Ödül kazananı Uygur Mimarlık’a ödülünü veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, TürkSMD’ye nitelikli mimarlık hizmetlerini teşvik edici çalışmaları nedeniyle teşekkür ederek, ödül sahiplerini tebrik etti. Mimari proje yarışmalarını teşvik eden, ortak akıl ve katılımcı yönetim anlayışına vurgu yaparak, Başkent Ankara’nın en kaliteli hizmete kavuşması yönünde çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Mimarlığa değer katan bütün proje ve etkinliklere desteklerimiz devam edecek.

Etkinliğin ana sponsoru Cosentino Türkiye’nin Ülke Direktörü Alper Şensan, “Ülkemizde mimarinin değerini ve önemini arttıran birbirinden başarılı birçok projenin rekabet ettiği bir akşamı geride bıraktık. Bu tarz etkinlikler ile emeğin takdir edilmesi ve ödüllendirilmesinin sektör için müthiş bir motivasyon olduğuna inanıyorum. Bilindiği üzere, mimari projelerin hayata geçmesinde onlarca farklı sektör bir araya gelerek, tasarımın bütününü oluşturmaktadır. Cosentino olarak, bu bileşenlerden biri olmanın keyfini sürüyoruz. Kendi sektörümüzde dünya lideri olarak standartları yukarı çekerken, ülkemizde de yapı sektörünün önemli bir oyuncusu olmanın gururunu yaşıyoruz. İşte bu bağlamda, TürkSMD 14’üncü Mimarlık Ödülleri gecesini desteklemekten ve bu güzel akşamın bir paydaşı olmaktan çok mutluyuz. Yapı sektörüne değer katan birçok proje ve etkinliklere desteklerimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

TürkSMD 14’üncü Mimarlık Ödülleri’nde ödül alan isimler şöyle:

Büyük Ödül

 • Semra – Özcan Uygur (Uygur Mimarlık)

Yapı Ödülü

 • İyziPark projesiyle Ahmet Alataş (Ahmet Alataş Mimarlık)
 • Troya Müzesi projesiyle Ömer Selçuk Baz (Yalın Mimarlık)
 • Beylikdüzü Cemevi projesiyle 9016 Mimarlık

Basın Yayın Ödülü

 • Arketon Yayıncılık
 • Mimarizm
 • Şehir Hepimizin projesi ile Medyascope

Mimarlığa Katkı Ödülü

 • Gülru Necipoğlu
 • Jale Erzen
 • İhsan Bilgin

Jüri Özel Ödülü

 • Aslı Özbay