212 PHOTOGRAPHY ISTANBUL 7 Mekanda Kapılarını Açtı!

Türkiye’nin önde gelen fotoğraf etkinliği 212 Photography Istanbul, bugünden itibaren 35 sanatçı, 15 farklı sergi konsepti, 13 söyleşi, 5 atölye çalışması, 6 konser/performans, 18 film gösterimi (NOWNESS & MUBI) ile sanatseverlere 11 Ekim tarihine kadar sürecek dopdolu bir program sunuyor.  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla düzenlenen 212 Photography Istanbul, Yapı Kredi bomontiada, Akaretler Sıraevler A 37 – 39, Zülfaris Karaköy, Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı, Yeldeğirmeni Sanat, Müze Gazhane ve Kalyon Kültür dahil olmak üzere yedi mekânda ücretsiz ziyaret edilebilir.


212 Photography Istanbul
Tarih:
1-11 EKim 2021
Yer:
Yapı Kredi bomontiada, Akaretler Sıraevler A 37 – 39, Zülfaris Karaköy, Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı, Yeldeğirmeni Sanat, Müze Gazhane ve Kalyon Kültür
Katılım: Ücretsiz


 

Gala Yemeği

212 Photography Istanbul’un gala yemeği 30 Eylül Perşembe akşamı Yapı Kredi bomontiada’da yer alan Kilimanjaro’da düzenlendi. 212 Photography Istanbul’un kurucusu Handan Yılmaz, bu seneki program ile ilgili ilk defa İstanbul’un iki yakasında 7 farklı mekâna yayılarak hayal edilen “şehir festivali” kimliğine tam anlamıyla ulaşacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti.  

212 Fotoğraf Yarışması’nın Kazanan İsmi Belli Oldu

HP destekleriyle gerçekleşen Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın bu sene kazanan ismi Hollandalı fotoğraf sanatçısı Bas Losekoot oldu. 5000 Euro para ödülü kazanan Losekoot’un eserleri 212 Magazine’in bir sonraki edisyonunda yer alacak. Yarışmanın destekçisi HP tarafından profesyonel printer ile ödüllendirilecek, festivalin jüri özel seçimi ödülünün sahibi Eyhan Çelik oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür AŞ iş birliğinde düzenlenen 212 Photography Istanbul’un 4. edisyonunda sergi programına paralel olarak ziyaretçilerine atölye çalışmaları, söyleşiler, sanatçı buluşmaları, film gösterimleri, performans/dans gösterileri, pop-up konserler, portfolyo değerlendirmeleri ve fotoğraf yarışması dahil olmak üzere bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı etkinlik programını sunmaya hazırlanıyor. 

ABD Büyükelçiliği, HP, LG OLED, Jotun, Yapı Kredi ve We Are The Walkers’ın destekleriyle düzenlenen 212 Photography Istanbul’un ana mekânı olan Yapı Kredi bomontiada’da Thomas Albdorf, Diana Artus, Helena Blomqvist, Scarlett Hooft Graafland, JeeYoung Lee, Rosa Muñoz, Esra Özdoğan, MODI ve Yapı Kredi’nin katkılarıyla gerçekleşen Uzaktaki/ Yakındaki sergisi ziyaret edilebilir. 

Thomas Albdorf, Five Days, 2021

 

212 Photography Istanbul, İstanbul’un tarihi mekânlarında benzersiz bir sanat deneyiminin yanı sıra festival takipçilerine alternatif bir keşif rotası sunuyor. Sergi programı kapsamında, Levon Biss ve Jonas Bendiksen, Zülfaris Karaköy’de; Christian Tagliavini ve NOWNESS seçkisi Yeldeğirmeni Sanat’ta ve Tim Flach ve Hasan Deniz’in eserleri Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’nda görülebilir. 

Olimpiyat Oyunlarına ithafen hazırlanan, bu alanda isim yapmış önemli fotoğrafçıların yer aldığı, olimpiyat oyunlarının perde arkasını yansıtan sergide ise David Burnett, Chris Mcgrath ve Mine Kasapoğlu’nun objektiflerine yansımış kareler Müze Gazhane’de  görülebilir. 

Chris McGrath, 2021

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan “Başka Bir Kıyamet Mümkün” ve Daha Fazlası 212 Photography Istanbul Programında

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun temsil ettiği, uluslararası güncel sanat sahnesinin önemli isimlerini bir araya getiren, Leyla Ünsal küratörlüğünde gerçekleşen Başka Bir Kıyamet Mümkün başlıklı sergi, insanın doğa, tarih ve yaşam ile yeniden ilişkilenmesinin imkanlarını tartışmaya açıyor. 

Akaretler Sıraevler A 37-39’da görülebilecek sergide, Alejandro Almanza Pereda, Axel Hütte, Brigitte Kowans, Boomoon, Christopher Dahlhausen, David Parker, Edward Burtynsky, Eelco Brand, John Gerard, Lynn Davis, Michael Kenna, Niko Luoma, Olaf Otto Becker, Sebastiao Salgado ve Serkan Taycan yer alıyor. 

Festivalde aynı zamanda Kalyon Kültür iş birliğinde LIA: Hayatı Kodlamak ve Yapı Kredi’nin desteğiyle düzenlenen Uzaktaki/Yakındaki isimli özel sergiler yer alıyor. Kalyon Kültür’de sergilenecek LIA: Hayatı Kodlamak, festivalin yeni medya alanındaki ilk sergisi. Erken dönem yazılım ve internet sanatının öncülerinden kabul edilen Avusturyalı sanatçı Lia, dijital sanat, interaktif yerleştirmeler ve ses sanatı üzerine yoğunlaşıyor. 

Yapı Kredi çalışanlarının Türkiye’den ve dünyadan yakaladıkları kareleri içeren Uzaktaki/Yakındaki sergisi ise, Bilecik’ten Sri Lanka’ya uzanan zengin bir seçkiyi bir araya getiriyor. 

Farklı iş birlikleri ile İstanbul’un kültür-sanat haritasına önemli katkıları olan 212 Photography Istanbul bu yıl ayrıca MUBI Türkiye ile festivale özel bir film seçkisi sunuyor. 212 Photography İstanbul özel seçkisinde aralarında Agnès Varda, Barış Azman, Carl Olsson, Ely Dagher, Heinz Emigholz, Jalil Lespert, Jonas Mekas, Joris Ivens, Juliano Ribeiro Salgado, Karim Aïnouz, Man Ray, Pere Portabella ve Wim Wenders’in yer aldığı ünlü yönetmenlerin toplam 12 eseri MUBI platformundan ücretsiz izlenebilecek. 

Bu sene ilk defa yeni medyayı etkinlik programına ekleyen festival, dünyanın farklı coğrafyalarından yetenekli sanatçıların eserlerine yer veren video içerik platformu NOWNESS ile iş birliğiyle özel bir video seçkisi sunuyor. Platformun küratöryel uzmanlığı doğrultusunda hazırlanan sanat, tasarım, moda, müzik ve daha pek çok alanda ilham kaynağı olan videolar 212 Photography Istanbul kapsamında İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

Pop-up Müzik Performansları 


212 Photography Istanbul’un 2021 programındaki yeniliklerden biri de, aynı zamanda festival mekânı olan, şehrin farklı dokulara sahip alanlarında düzenleyeceği pop-up müzik etkinlikleri. Kethüda Hamamı, Yeldeğirmeni Sanat ve Akaretler Sıraevler’de İBB Kültür AŞ desteği ile ücretsiz gerçekleşecek performanslar İstanbulluları bekliyor.

Program dahilinde sahne alacak sanatçılar:

 • Volkan İncüvez
  1 EKİM  CUMA 16:00 – 16:40, Akaretler Sıraevler No: 37/39
 • Efe Demiral
  6 EKİM ÇARŞAMBA 18:00 – 18:50, Akaretler Sıraevler No: 37/39
 • Gülşah Erol
  8 EKİM CUMA 18:00 – 18:50, Ortaköy Kethüda Hamamı
 • Mert Kutluğ ve Deniz Kurdoğlu
  9 EKİM CUMARTESİ 18:00 – 18:40, Yeldeğirmeni Sanat

 

We Are The Walkers Hayallerine Yürüyen Kadınlar 

Ferhan İstanbullu, festival kapsamında fotoğraf sahnesine kendi ufku, yaklaşımı ile ilham verirken, taze bir bakış sunan ve etkileyici işler üreten isimlerle “We Are The Walkers Hayallerine Yürüyen Kadınlar” söyleşi serisini 212 Photography Istanbul kapsamında Zorlu Center Walker’s Market’te gerçekleştiriyor. 

 • 4 Ekim, Pazartesi / 18:00 Söyleşi – Ferhan İstanbullu X Ekin Özbiçer 
 • 6 Ekim, Çarşamba / 18:00 –  Söyleşi: Ferhan İstanbullu X Esra Özdoğan
 • 8 Ekim, Cuma / 18:00 – Söyleşi: Ferhan İstanbullu X Dilan Bozyel

 

JOTUN ile Mimari ve Fotoğraf 

Festival etkinlik programı kapsamında önceki edisyonlarda olduğu gibi bu yıl da, Jotun’un desteğiyle gerçekleşecek mimari ve fotoğraf konulu iki söyleşi ve bir atölye yer alıyor:

Söyleşilerin ilkinde Hasan Çalışlar ve Metin Çavuş, sanatçı ve yönetmen Kutluğ Ataman’ın Erzincan’daki çiftliği olan Mehmet Ali Bey Palangası’nı belgelemeyi konuşacaklar. Çevrimiçi olarak takipçilerle buluşacak olan ikinci söyleşide ise mimari fotoğraf alanı ve yapılı çevrenin fotoğraf ile aktarılması konuşulacak ve Yerçekimi ekibinden Ömer Kapınak, Orhan Kolukısa ve Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden Doç. Dr. Burak Altınışık bir araya geliyor.

Söyleşiler hakkında detaylı bilgi için: https://212photographyistanbul.com/tr/soylesiler/


Hasan Çalışlar & Metin Çavuş ile “Palanga’yı Belgelemek”
Tarih: 2 Ekim Cumartesi 18:00-19:00
Yer: Müze Gazhane

Söyleşi: Ferhan İstanbullu x Ekin Özbiçer
Tarih: 4 Ekim Pazartesi 18:00
Yer: Zorlu Walkers Market


Atölye çalışması kapsamında ise İstanbul’un kültür-sanat hayatına katılan Müze Gazhane’nin hikâyesi ve fotoğraflanması yer alıyor. Katılımcılar, Müze Gazhane’nin hikâyesini İTÜ Mimarlık öğretim üyesi Gülsün Tanyeli ve Müze Gazhane’nin oluşum sürecinin başında olan Özgür Boran’dan dinleme şansını yakalayacak. Devamında ise Tomas Hetmanek ile mekânın fotoğraflandığı atölye gerçekleşecek. 

Atölyeler hakkında detaylı bilgi için: https://212photographyistanbul.com/tr/atolyeler/

Festival ve etkinlik programı ile ilgili duyurular için 212photographyistanbul.com adresini ziyaret edebilir ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. 

Instagram | Twitter | Facebook