ZeroBuild Türkiye’21 Sıfır Enerji Binalar Forumu: “Hemen Şimdi Harekete Geç!

Yaşanabilir bir dünya için üretilen çözümlerden biri olan ve AB’de 1 Ocak 2021 itibarıyla zorunlu hale getirilen “Sıfır Enerji Binalar”a dönüşümü tüm boyutlarıyla ele almak üzere 35 ülkeden 110 yerli-yabancı fikir önderi ZeroBuild Türkiye’21 Sıfır Enerji Binalar Forumu’nda bir araya gelecek. Bu yıl “Hemen Şimdi Harekete Geç!” sloganı ile 22-26 Eylül 2021 tarihleri arasında dijital ortamda, eş zamanlı simultane hizmeti ile herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan forumda, her biri Birleşmiş Milletler tarafından 2030 yılı için belirlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”na referans verilen 30 oturum yer alacak. 


ZeroBuild Türkiye’21 Sıfır Enerji Binalar Forumu

Tarih: 22-26 Eylül 2021
Kayıt: www.turkiye.zerobuild.org


İlk gün açılış programının ardından Yeşil ve Dayanıklı Kentsel Dönüşümde Sıfır Enerji Bina Uygulamalarının Teşviki, Yeşil Tedarik Stratejileri, AB Standartlarına Uyum, Yeşil Mutabakat ve Türkiye’ye etkileri konuşulacak. Etkinliğin ikinci günü; enerji verimliliği finansmanı, bina ve malzeme sertifikasyon sistemleri, binalara entegre fotovoltaikler, enerji performans sözleşmeleri ile ölçme ve doğrulamaya ilişkin çalışan uzmanların bilgi paylaşımlarıyla devam edecek. Forumun 3. günü olan SEPEV Günü, Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV) ile ortak gerçekleştirilecek, dünyadan ve Türkiye’den farklı bina tipolojilerinden somut örnekler tartışılacak.

Modern house with photovoltaic solar cells on the roof and a thermal solar heating system for alternative energy production

ZeroBuild Türkiye’21’in 4. günü oturumları, ZeroBuild Akademi başlığında T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte “1000 Okul” projesi kapsamında yapılacak.  Uzman ve akademisyenlerin katılımıyla mesleki ve teknik lise öğretmenlerine güncel bilgiler aktarılacak, Sıfır Enerji Binalar’a ve yerleşkelere hızla ulaşmak üzere yöntemler paylaşılacak.

Forumun beşinci gününde iklim krizi ve pandemiye dirençlilik Sıfır Enerji Binalar özelinde uzmanlar tarafından tartışılacak ve ZeroBuild Türkiye Büyük Finali ile sona erecek. Finalde panelistler ve farklı üniversitelerden öğrenciler ile beraber, üniversitelerde başlatılacak olan kampanyanın duyurusu da yapılacak.

Tüm konuşmacı ve oturum bilgilerinin yer aldığı ZeroBuild Türkiye’21 programına buradan ulaşabilirsiniz.