(Betonart) 17. Yılında 70. Sayıya Ulaştı!

3 ayda bir farklı bir tema ile yayınlanan, her sayıda mimarlığın kadim ve güncel konularını taze yaklaşımlarla ele almayı önemseyen kültür, sanat ve mimarlık dergisi Betonart 70. sayıya ulaştı. Titiz editoryal sürecinden taviz vermeyen Betonart 17 yıldır,  mimar ve akademisyenlerin rağbet ettiği, buluştuğu, tartıştığı bir platform olarak var oluyor.

Kapısını yeni yazarlara açmayı önemseyen Betonart, 70. sayısı için bir açık çağrı yaptı. “Yapı okumaları” temasıyla açıklanan duyuruya ülkenin dört bir yanından metin önerileri geldi. Bir sayının boyutlarına sığmayacak kadar çok ve iyi öneri yayın kurulu ve editörlerin detaylı değerlendirmeleri sonucunda  “yapı okumaları 1 ve 2” olarak gruplanarak iki sayıya yayıldı. İşlevsel ve coğrafi çeşitliliği gözeten bir gruplama yapıldı. Yapı Okumaları 1 grubunda tanınmış, üzerine çokça yazılmış kimi yapılar yeni ve sıra dışı yöntemlerle ele alınırken hak ettiği ilgiyi görememiş kimileri de özenli araştırmalar sonucu dikkate değer kılınıyor. Bahsedilen çoğu yapının özgünlüğü, geçirdiği/geçireceği tadilatlar, kentsel dönüşüm hamleleri ya da afetler gibi nedenlerle tehdit altındayken, yazarların belgeleme çabaları ayrıca önem kazanıyor. Bu yapıların, yaşamın ve gündelik hayatın tam içinden, kentler ve kullanıcılarla kurdukları doğal ilişkiler üzerinden yepyeni bakış açılarıyla okunması, bu çalışmayı daha da önemli bir yere konumlandırıyor.

Sayıda Büşra Özaydın Çat, bir deneme ve öğrenme mekânı olarak Troya Müzesi şantiyesini anlatıyor. Ceren Kahraman Bereket, Tevfik Bey Apartmanı’nı; Erenalp Büyüktopcu, Çankırı Toplu Konut ve Çarşı Sitesi’ni, Buse Özçelik ve Uğur Sarışen Tüten Apartmanı’nı, Efsun Ekenyazıcı Güney, Erenköy Palas Apartmanı’nı; Hande Tulum, Fatma Karaca Apartmanı’nı, Ceylan Gezer Çatalbaş ise Feza Apartmanı’nı inceliyor.

Gökhan Okumuş ve Gürkan Okumuş tarihi çevrede “modern bir han” olarak Bursa Hal ve Çarşı Binaları’na dair bir okuma yapıyor. Buket Metin ve Bahar Elagöz Timur, Kayseri Arkeoloji Müzesi’ni; Zeynep Çabuk, Babadağlılar Çarşısı’nı araştırıyor. Burak Öztürk ve Yıldız Salman ise yıkılmadan yok edilen modern mirasa bir örnek olarak Zeynep Kâmil Hastanesi’ni ele alıyor.

Bu sayının kapağı da açık çağrı ile elde edildi. Değerlendirmede Ferhat Hacıalibeyoğlu’nun tasarımı öne çıkarak kapağa taşındı. Tasarım sürecini anlatan görseller de sayıda yer buldu.

Betonart’ın 70. Sayısına Ücretsiz Olarak Buradan Ulaşabilirsiniz. 

www.rob389.com ve www.betonart.com.tr ve www.shopier.com/binat adreslerinden eski ve yeni sayıları satın alabilir, www.betonart.com.tr adresinden Betonart’a abone olabilirsiniz.

Betonart’ın 2017 yılı ve sonrasına ait sayılarına, App Store veya Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da PressReader uygulamasını indirerek de ulaşabilirsiniz.