[Sergi]: Neverland

Jülide Günce, Neverland isimli sergisi ile 15 Eylül’de sanatseverlerle Goba Art&Design’da buluşuyor. 9 Ekim, Cumartesi gününe kadar sanatseverleri ağırlayacak olan sergide sanatçı renkli kişiliğini yansıttığı resimlerin yanı sıra seramik tasarımlarını da sergileyecek.


Nevarland
Sanatçı: Jülide Günce
Tarih: 15 Eylül – 09 Ekim 2021
Konum: Goba Art&Design, Beyoğlu, İstanbul


Sanatçı Jülide Günce sergiyi şöyle anlatıyor:

‘’Bir mektup aldım içinde; Welcome to Neverland yazıyordu.  Adres: Sağa dön ikinci sokaktan sabaha kadar dümdüz yürü.” Bu sözleri üç kez tekrarlamam yazılmış. Şaşırdım, bu nasıl bir adresti böyle? 

Birden sözcükler dilime dolandı, dudaklarım istemsizce kıpırdandı.
Sağa dön ikinci sokaktan sabaha kadar dümdüz yürü
Sağa dön ikinci sokaktan sabaha kadar dümdüz yürü
Sağa dön ikinci sokaktan sabaha kadar dümdüz yürü

Ellerim uyuşmaya başladı. Vücudumda anlam veremediğim bir titreme ve bayılacakmış hissi oluştu, başım dönüyordu. Gözlerimi kapatıp açtım. 

O da ne! Oldukça ilginç bir kalabalıkla karşılaştım; kocaman iki sütun arasında çello çalan bir kadın, sütunun iki yanında bana kafalarıyla selam veren bitkiler. Biraz ürkütücü gözükse de eğilerek beni selamlayan çok kibar koca bir kuş, elinde saat tutan rengarenk giysili bir görevli ve mektubun sahibi tavşan kardeş. 

Beni bekliyorlarmış.  Görevli kulağıma eğildi; Neverland ’in giriş parolasını ve içeride olacakları anlattı. İşte Neverland maceram böyle başladı. 

Tavşan kardeşle beraber, at kafalı armut arabamıza atlayıp gezmeye başladık. Burası bizim dünyamızdan çok farklıydı; her şey pırıl pırıl ve çok güzel, herkes birbirine çok saygılı ve sevgi doluydu.

Arabamız beni şifacı denizatının yanına getirdi, yıkanmam gerekiyormuş.  Dünyadan getirmiş olduğum ego, kibir, kötü alışkanlıklar, korkular, negatif düşünceler… Hepsi temizlenmeli ve ben Neverland ’deki oluşumum için en saf halimle yerimi almalıymışım. Dediklerini yaptıktan sonra bekleme odasında dinlendim. Artık gece de, renkler de, hayat da bildiğim gibi değildi. Korkmuyordum, endişeler gitmiş yerini sevgi ve mutluluk almıştı. Meğerse bu saf ve arınmış halim, en güçlü halimmiş. Onca yükü boşuna taşımışım, Neverland beni yüklerimden arındırdı artık özgürdüm.

Burada herkes çok mutlu. Kötülük yok, cinayetler, tecavüzler, doğal afet gibi görünen insanları perişan eden olaylar ve en önemlisi dualite yok. Kimse kimseden daha üstün değil ve herkes birbirini mutlu etmeye çalışıyor. Burası saf sevginin ülkesi. Artık biliyorum iyi bir kalbin olduğu yerde hiçbir kötülük barınamaz.

Benim Neverland ’im böyle bir ülke. İçeri girmeye hazırsanız hepiniz hoş geldiniz.’’

Açılışı 15 Eylül, Çarşamba günü gerçekleşecek Neverland sergisi 09 Ekim tarihine kadar fiziksel olarak ziyaret edilebilecek. Sergi hakkında detaylı bilgi için Goba Art&Design’ın web sitesini, sanatçıyı daha yakından tanımak içinse Günce’nin sosyal medya hesabını takip edebilirsiniz.


Goba Art & Design:
Sanat ve tasarımın iç içe geçtiği bir platform yaratma hayaliyle 2019 yılında İstanbul Beyoğlu’nda Y. İç Mimar Esin Sözer Kalender ve Yasin Kalender tarafından kurulmuştur. Goba Art&Design ilhamını, temel düşüncesi sanatla tasarımı birleştirme, disiplinleri bütünleştirme olan ve bu sene 100. yaşı kutlanan Bauhaus ekolünden almıştır. Kurucularından Y. İç Mimar Esin Sözer Kalender, tasarımcı kimliğinin yanı sıra sanat çalışmalarını da sürdürmekte, farklı disiplinlerin yaratıcılık sürecine etkilerini doğrudan deneyimlemektedir. Goba Art & Design, tasarım dünyasının sanata, sanat dünyasının ise tasarıma olan ilgisini ve ilişkisini vurgulayan sergilere öncülük yapmayı hedeflemektedir.