“Arredamento ile Ayın 14’ü” EYLÜL Programı “Mekan Kurucu Olarak Korku ve Mimarlık” Podcast Olarak Yayınlandı!

Arredamento Mimarlık’ın her ayın 14’ünde farklı isimlerin katılımıyla çevrimiçi düzenlediği “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” dizisinin 14 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşen bölümünde Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli mimarlık alanında korkuların mekan üretimine yaptığı etkileri ve bunun ortaya koyduğu sorunsalları tartıştı.

Korku ile mimarlığın ve genelde mekansal pratiklerin ilişkisi son yılların önemli tartışma ve araştırma başlıklarından biri. Konu, konutun mikro-ölçeğinden kentin makro-ölçeğine dek pek çok açıdan irdelendi ve hala irdeleniyor. Türkiye ve İstanbul özelinde 18. yüzyıldan, Batı Avrupa’da 19. yüzyıldan başlayarak metropol korkular esinliyor, tekinsizlik anlatıları çerçevesinde yazılıyor. Bugüne doğru yaklaşıldıkça bu korku atmosferi azalmak yerine, giderek daha da yoğunlaştı. Daha önemlisi, çoğu durumda korku reel olmaktan fazla, başka toplumsal paranoyalarla ilişkili ve kurgusal olabiliyor. Hatta kimi zaman korku ve korkanlar gerçekse de korkutanlar mevcut olmayabiliyor. Bu üçlü söyleşide korkunun mekansal-mimari serüveni özellikle İstanbul’a odaklanarak incelendi.

Duravit’in katkılarıyla gerçekleşen “Mekan Kurucu Olarak Korku ve Mimarlık” başlıklı söyleşinin video kaydına YouTube üzerinden ulaşılabilir.

Ayrıca tüm bölümlerin podcast kayıtlarına aşağıdaki bağlantılar üzerinden erişebilirsiniz:

Gelecek bölümler ile ilgili bilgiler için Arredamento Mimarlık’ın web sitesi ve sosyal medya hesapları takip edilebilir.

Web: https://www.arredamentomimarlik.com/
https://www.arredamentomimarlik.com/basic-page/arredamento-ile-ayın-14ü
Instagram: instagram.com/arredamentomimarlik
Facebook: facebook.com/arredamentomimarlik

#arredamentomimarlik #ayin14u #guncelmimarliktartismalari