(SALT)’tan “İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken” Kapsamında Yeni Konuşma: EMRE KESKİN

Cooking Sections, Traces of Escapees, Enstalasyon, filmden bir kare (Cooking Sections izniyle) Cooking Sections, Traces of Escapees, Enstalasyon, filmden bir kare (Cooking Sections izniyle)

Cooking Sections’ın SALT Beyoğlu’nda süren İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken sergisindeki Traces of Escapees (Kaçakların İzinde, 2021) vaka araştırması, evrimsel genetikçi Emre Keskin’in ‘’Balık Çiftlikleri Denizleri Nasıl Değiştiriyor?’’ başlıklı konuşmasıyla incelemeye açılıyor. Balık çiftliklerinin denizlere etkisi ve su altı canlılarının uğradığı genetik erozyona ilişkin program, 22 Eylül Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren SALT Online YouTube kanalında yayınlanacak.


Balık Çiftlikleri Denizleri Nasıl Değiştiriyor?
Konuşmacı: Emre Keskin
Tarih: 22 Eylül, Çarşamba
Saat: 19.00
Mecra: SALT Online YouTube Kanalı
Dil: Türkçe


Serginin hazırlık sürecinde, Emre Keskin’in iş birliğiyle başlatılan bir çalışma kapsamında, Muğla kıyılarından alınan deniz suyu örneklerinde, çiftliklerden kaçan balıkların genetik izleri araştırıldı. Hem çiftliklere yakın olan hem de hiç çiftlik bulunmayan bölgelerden çevresel DNA (eDNA) örneklemeleri alınarak bunlar üzerinden balık biyoçeşitliliğinin mevcut durumu değerlendirildi. Keskin, bu çalışmanın bulgularını sunacağı konuşmasında özellikle şu sorulara odaklanacak:

  • Su ürünleri yetiştiriciliği ve ıslah çalışmaları deniz biyoçeşitliliğini nasıl dönüştürüyor?
  • Çiftlik balıkları, denizlerin ekosistemini ne yönde değiştiriyor?
  • Kirlilik ve küresel iklim krizinin Türkiye denizlerindeki balık nüfusuna etkileri nelerdir?

İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken sergisi, 24 Ekim’e kadar Pazartesi hariç her gün saat 11.00 ile 17.00 arasında ücretsiz ziyarete açık. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıyı ziyaret edebilir, Keskin’in konuşmasını izlemek için SALT Online’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz.


Emre Keskin
Emre Keskin Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü’nde doçent öğretim üyesi. Uzmanlık alanları arasında tarımsal biyoteknoloji, DNA barkodlama, çevresel DNA (eDNA), metabarkodlama, biyoçeşitlilik, evrimsel genetik ve moleküler filogenetik bulunuyor.