“Aşina” Projesi Başvuruları 15 EYLÜL’e Kadar Devam Ediyor!

Türkiye’de yaşayan veya çalışan 6 sanatçı, küratör, yazar ve araştırmacının sanatçı kitabı üretimine destek olmak ve bu üretimlerin Avrupa’daki görünürlüğünü sağlamak için oluşturulan Aşina projesi’nin son başvuru tarihi 15 Eylül 2021 olarak güncellendi. 


Aşina Projesi
Son Başvuru: 15 Eylül 2021
Başvuru: Çevrimiçi, Başvuru Formu aracılığıyla
Sonuçlar: Ekim 2021


Zorlayıcı yerel koşullar altında üretim yapmak ve uluslararası ağlara dahil olmakta güçlük çeken Türkiye’deki sanat üreticilerine dikkat çeken Aşina projesi yerel kültür üreticileriyle birlikte çalışarak, Türkiye’de yaşayan sanatçıların ihtiyacı olan yayın üretim alanını ve uluslararası ağlar yaratmayı hedefliyor.

Sanat yayınları aracılığıyla, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki kültürel diyaloğu ilerletmek amacıyla başlatılan proje, her iki bölgede var olan, insan hakları, ifade özgürlüğü ve ekoloji konularındaki ortak endişeleri odağına alıyor. Yanı sıra Aşina, Türkiye’de var olan sanat yayınları alanlarının mücadelesine, sanatçı yayınları üretimlerine olan devlet ve özel desteklerin yetersizliğine, bağımsız üretim ve düşünce ağlarının seyrekliğine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bu odakta projenin programı süreç boyunca bu farkındalığı artırmayı hedefleyen atölye ve seminerlere de yer veriyor.

Aşina Projesi Jüri
Aşina Projesi Jüri

Projenin jürisinde şu isimler yer alıyor:

  • Munst Brunet Navarro, Editör / Yapımcı
  • Priscila Clementti Collado, Tasarımcı
  • Melek Gençer, Sanat Profesyoneli / SPOT projects & border_less
  • Sezgi Abalı, Bağımsız Sanatçı / Küratör
  • Orhan Cem Çetin, Fotoğrafçı / Eğitmen
  • Eren Su Kibele Yarman, Bağımsız Sanatçı / Tasarımcı

Aşina projesi ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.