(Cosentino) Mobilya Serisinin İLK ÖRNEĞİ Dekton Slimcapsule Koleksiyonu’nu Tanıttı!

Mimari ve tasarım amaçlı yenilikçi yüzeylerin üretim ve dağıtımını yapan Cosentino, Dekton Slim Capsule Koleksiyonu’nu evinde yenilik arayanların beğenisine sunuyor. Yeni konseptte kendilerine özgü tasarım stilleriyle 5 ayrı sanat eseri bulunuyor.

Cosentino, Dekton mobilya serisinin ilk örnekleri olan “Capsule Koleksiyonu”nu tanıttı. Cosentino, 4 mm Dekton Slim ile yeni mobilya ve ev aksesuar koleksiyonunu oluşturmak için Orta Doğu bölgesinin iddialı beş bölgesel tasarım stüdyosundan ünlü tasarımcılar Nada Debs, Mustafa Khamash, Fadi Sarieddine, Aljoud Lootah ve The Line Konsept’ten Dana Al Matrook ve Newsha Dastaviz ile çalıştı. İşbirliği içinde yaratılan konseptte, Dekton Slim’i hem işlevsel hem de dekoratif olarak kullanan tasarımcılar, kendilerine özgü tasarım stillerinde 5 ayrı sanat eseri oluşturdu. Koleksiyon, bir konsol, bir sallanan sandalye, bir vazo serisi, bir orta sehpa ve bir dizi alçak yan sehpadan oluşuyor. Ayrıca Dubai merkezli iç donanım müteahhidi Cherwell, bu projeye üretim ortağı olarak destek verdi.

Nada Debs’in tasarladığı Carapace Konsol

Ünlü tasarımcı Nada Debs‘in alışılmışın dışında malzeme kombinasyonları yaratma felsefesine uygun olarak tasarladığı konsolda, Carapace desenini kullanarak kakma sanatıyla kusursuz bir birliktelik ortaya çıkarıldı. Birbirine uyan hem doğal hem de endüstriyel unsurların kullanıldığı konsol, eğlenceli bir geometrik bileşim aracılığıyla ve karşıt unsurların sinerjisi ile yaratıldı.

Cosentino Capsule Collection için CARAPACE CONSOLE. Tasarımcı: Nada Debs, Fotoğraf: Natelee Cocks

Mustafa Khamash’tan sallanan sandalye Rocco

Ünlü tasarımcı Mustafa Khamash tarafından tasarlanan Rocco, ilk sandalye taş mıydı sorusunu akıllara getirerek tasarımda metaların kökenine bakıyor. Khamash, yaratıcılıkta başlangıç ​​noktası taş ise bir oturma aracı olan ilk nesne de taş olmalı fikriyle yola çıktı. Yeni tasarımında,taş elementine sahip çıkan ve insanın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kullanımını yeniden tanımlayan ünlü tasarımcı, hiç bitmeyen kültürel gelişmeye yeni bir boyut getirdi.

Tasarım dünyasının ünlü sallanan sandalyelerinden referanslar alan Rocco, gereksiz eklemeler, kaplamalar veya süslemeler olmadan Dekton Slim’in üstün kalitesiyle yürütülen eğlenceli bir eser olarak göze çarpıyor. Khamash’ın tasarımı, estetik arayış için malzemelerin giydirilmesi, insanın iç bağlamının giydirilmesi ve sanatın soyutlanması arasındaki bağlantıyı nasıl ele alındığı konusundaki görüşünü temsil ediyor.

Cosentino Capsule Collection için ROCCO. Tasarımcı: Mustafa Khamash. Fotoğraf: Natelee CocksCosentino
Cosentino Capsule Collection için ROCCO. Tasarımcı: Mustafa Khamash. Fotoğraf: Natelee CocksCosentino

Aljoud Lootah’dan Talyd Vazo

Ünlü tasarımcı Aljoud Lootah’ın Talyd vazo koleksiyonu, açık ateş üzerinde yemek pişirmek için kullanılan büyük geleneksel metal kaplardan ilham alırken, BAE’nin zengin mutfak kültürüne ve geçmiş bir dönemden emirliklerin geçim kaynaklarıyla iç içe geçmiş günlük araç ve nesnelere saygı gösteriyor.

Arapça’da miras anlamına gelen Talyd, tarihi bulguların modern bir yorumu olarak düşünülürken, vazoların şekilleri ve oranları orijinal eserlerden etkileniyor. Konsept, minimalist bir tasarım yaklaşımıyla fonksiyonel ve dikkat çeken bir obje olarak yeniden tasarlanarak son haline getirildi.

Cosentino Capsule Collection için TALYD, Tasarımcı: Aljoud Lootah, Fotoğraf: Natelee Cocks

Fadi Sarieddine’den orta sehpa

Ünlü tasarımcı Fadi Sarieddine’nin tasarladığı orta sehpa, Dekton Slim’in inceliğini öne çıkaran bir kreasyon olarak dikkat çekiyor. Tunç gergi çubukları ile yerinde tutulan hacimli masif ceviz ayaklar ve 4 mm’lik ince kenarı açıkta kalan malzemeden oluşan sehpada, masa üstünün havada asılı duruyor gibi görünmesi sağlanıyor. Sarieddine, döşemenin inceliğini kullanarak sehpanın bacaklarını görsel olarak daha da geliştirdi. Sehpa zarafetini, bu kontrasttan ve yapısal gerilim ve sıkıştırma faktörlerinden oluşan geometriden alıyor. Çarpıcı malzeme kombinasyonları, masanın morfolojisini tamamlamada önemli bir rol oynuyor.

Cosentino Capsule Collection için PAPER COFFEE TABLE, Tasarımcı: Fadi Sarieddine, Fotoğraf: Natelee Cocks

Dana Al Matrook ve Newsha Dastaviz’den Tektonia sehpalar

Dana Al Matrook ve Newsha Dastaviz tarafından tasarlanan Tektonia masalarda taşın sert, soğuk ve keskin bir malzeme olarak algılanması sağlanıyor. The Line Konsept tarafından dünyanın gerçek kökenine bir övgü olarak oluşturulan tasarımda, yumuşak ve organik çizgiler kullanılırken, doğayı ve dünyanın desenlerini simgeleyen organik akıcı şekilleri bütünleştiriyor.

Masaların parçaları oluşturulurken, dünyanın katmanlarına ve tektonik plakaların hareketine benzeyen katmanlar kullanıldı ve profildeki gizli açıkta kalan taş kenarlarda Dekton Slim’in özel inceliğine vurgu yapıldı. Tasarım, içindeki taş katmanlarını ortaya çıkarmak için ayrı olarak görüntülenebilen bir büyük ve iki küçük sehpa içeriyor.

Cosentino Capsule Collection için TEKTONIA TABLES. Tasarımcı: The Line Concept, Fotoğraf: Natelee Cocks

Kreasyonlar sürdürülebilirlik ve sınırları aşma ruhuna bir övgüdür

Cosentino Orta Doğu Pazarlama Müdürü Miriam Llano, konsept ile ilgili “Dünya çapındaki ilk Dekton Slim Capsule Koleksiyonunu sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Mart 2021’de başlattığımız bu proje gerçek bir aşkla yaptığımız emeğimizdir. BAE’de gururla yapılan benzersiz kreasyonlar, malzeme, tasarım, süreç ve üretim olmak üzere her anlamda işbirliği, sürdürülebilirlik ve sınırları aşma ruhuna bir övgüdür” dedi.

Cosentino Capsule Koleksiyonu, Eylül ayında Dubai’deki halka açık bir etkinlikte resmi olarak lanse edilecek ve ardından Expo 2020 İspanyol Pavyonu ve Downtown Design 2021’de sergilenecek.


Cosentino Group
Merkezi İspanya’da bulunan Cosentino Group, mimari ve tasarım amaçlı yenilikçi yüzeylerin üretim ve dağıtımını yapan global bir aile şirketidir. Sektöründe dünya çapında lider olan Cosentino Group, yenilikçi yaklaşımlar ile trendleri belirleyen ve insan hayatına değer katan çözümler tasarlamaktadır. Bu vizyon dahilinde, sıra dışı ve öncü ürünler olan Silestone, Dekton ve Sensa gibi ileri teknolojiye sahip ürünleri geliştirmiş ve mimari alanlarda eşsiz tasarımların yaratılmasını sağlamıştır. Grup, kalkınmasını uluslararası genişlemeye, yenilikçi bir araştırma ve geliştirme programına, çevreye ve sürdürülebilirliğe saygıya, topluma, faaliyet gösterdiği yerel toplulukların eğitim, eşitlik, sağlık ve güvenliğine yönelik devam eden kurumsal yükümlülüğe dayandırmaktadır. İspanya Almeria merkezli Cosentino Group, ürün ve markalarının dağıtımını 80’den fazla ülkede yapmaktadır. 29’u kendine ait tesislerde olmak üzere, 32 ülkede faaliyet yürütmektedir. Grubun Almeria’da altı, İspanya’da bir akıllı lojistik platformu olmak üzere yedi fabrikası ve dünya genelinde 140’tan fazla ticaret ve iş birimi mevcuttur. Cosentino Group finansal cirosunun yüzde 90’ını uluslararası pazarlardan elde etmektedir. | www.cosentino.com