“Arredamento ile Ayın 14’ü” Söyleşi Dizisi EYLÜL Ayında “Mekan Kurucu Olarak Korku ve Mimarlık” Başlığını Ele Alıyor!

Arredamento Mimarlık’ın her ayın 14’ünde farklı isimlerin katılımıyla çevrimiçi düzenlediği “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” dizisinin yeni bölümünde Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli mimarlık alanında korkuların mekan üretimine yaptığı etkileri ve bunun ortaya koyduğu sorunsalları tartışacaklar. Söyleşi, 14 Eylül’de Zoom platformu ve Youtube’dan canlı yayınlanacak.


Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü
“Mekan Kurucu Olarak Korku ve Mimarlık”
Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu, Uğur Tanyeli
Tarih: 14.09.2021
Saat: 19.00
Yer: Zoom & YouTube


Arredamento Mimarlık, Mayıs ayında “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü”  başlıklı yeni bir söyleşi dizisine başladı. Her ayın 14’ünde gerçekleşecek etkinlikte mimarlık ve ilgili alanlardan farklı isimlerin katılımıyla derginin gelecek sayılarında temalaştırılması planlanan yeni başlıkların güncel bir tartışmaya kapı aralayacak biçimde gündeme taşınması hedefleniyor.

14 Eylül 2021 tarihindeki bölümünde Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli mimarlık alanında korkuların mekan üretimine yaptığı etkileri ve bunun ortaya koyduğu sorunsalları tartışacaklar.

Korku ile mimarlığın ve genelde mekansal pratiklerin ilişkisi son yılların önemli tartışma ve araştırma başlıklarından biri. Konu, konutun mikro-ölçeğinden kentin makro-ölçeğine dek pek çok açıdan irdelendi ve hala irdeleniyor. Türkiye ve İstanbul özelinde 18. yüzyıldan, Batı Avrupa’da 19. yüzyıldan başlayarak metropol korkular esinliyor, tekinsizlik anlatıları çerçevesinde yazılıyor. Bugüne doğru yaklaşıldıkça bu korku atmosferi azalmak yerine, giderek daha da yoğunlaştı. Daha önemlisi, çoğu durumda korku reel olmaktan fazla, başka toplumsal paranoyalarla ilişkili ve kurgusal olabiliyor. Hatta kimi zaman korku ve korkanlar gerçekse de korkutanlar mevcut olmayabiliyor. Bu üçlü söyleşide korkunun mekansal-mimari serüveni özellikle İstanbul’a odaklanarak incelenecek.

Duravit’in katkılarıyla gerçekleşecek “Mekan Kurucu Olarak Korku ve Mimarlık” başlıklı söyleşi 14 Eylül 2021 tarihinde saat 19:00’da Zoom platformu ve YouTube‘dan canlı olarak izlenebilecek.

Dizinin Mayıs ayında gerçekleşen ilk bölümünde Uğur Tanyeli, Esen Karol ve Bülent Erkmen mimarlığın medyatik suretlerini; Haziran ayında gerçekleşen ikinci bölümünde ise Suha Özkan, Emre Arolat ve Uğur Tanyeli mimarlık ödüllerinin geldiği yeri ve açmazlarını tartışmıştı. İlk iki bölümün kaydına Binat İletişim ve Danışmanlık’ın YouTube, Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast hesaplarından ulaşılabilir:

Spotify: https://open.spotify.com/show/50YDKMonrAT3qDw3qOTGkh
Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/us/podcast/binat-i-leti%C5%9Fim-dan%C4%B1%C5%9Fmanl%C4%B1k/id1569157340
Google Podcast: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9mZWVkLnBvZGJlYW4uY29tL2JpbmF0aWxldGlzaW12ZWRhbmlzbWFubGlrL2ZlZWQueG1s

Gelecek bölümler ile ilgili bilgiler için Arredamento Mimarlık’ın web sitesi ve sosyal medya hesapları takip edilebilir.

Etkinliği Zoom üzerinden takip etmek isteyenler için kayıt bağlantısı: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_LIgA-n5ZTlWl5Juf4PlbjQ

Etkinliği YouTube üzerinden takip etmek ve etkinlik sonrası kaydı izlemek isteyenler için yayın adresi: https://youtu.be/GDEAeP7AM5g


Web: https://www.arredamentomimarlik.com/
https://www.arredamentomimarlik.com/basic-page/arredamento-ile-ayın-14ü
Instagram: instagram.com/arredamentomimarlik
Facebook: facebook.com/arredamentomimarlik

#arredamentomimarlik #ayin14u #guncelmimarliktartismalari