(SO Design) SBID International Design Awards 2021 FİNALİSTLERİ Arasında!

İç Mimar Seçil Onuk tarafından kurulan SO Design, “A Cosy Gathering Place” projesi ile SBID (Society of British and International Interior Design) International Design Awards 2021 finalistleri arasında yer almaya layık görüldü.

İç mekan tasarımı ve endüstriyel tasarıma dair en prestijli ödüllerden biri olarak kabul edilen SBID International Design Awards, tasarım değerlerinden, malzeme seçimlerine, montajdan nihai kuruluma kadar en yüksek kalitedeki standartları temel almaktadır. Her bir finalist konusunda uzman jüri üyeleri tarafından işlevsellik, teknik değerler, yaratıcılık ve esin kaynağı yaratması anlamında değerlendirilmekte, bu kriterlerin iç mekan tasarımı ve usta işçilik ile bir bütün olarak topluma katmakta olduğu değerler vurgulanmaktadır.

Başvuruların profesyonel jüri üyeleri tarafından değerlendirildiği program kapsamında sonuçların %30’unu oluşturan kamu oylama süreci de bulunmakta olup 10 Eylül Cuma günü saat 17:00’ye kadar devam edecek oylama süreci, SBID Awards web sitesi www.sbidawards.com üzerinden gerçekleştirilmektedir.

SO Design tarafından tasarlanan ve uygulanan finalist proje, Ankara’da yer alan bir villanın renovasyonu kapsamında gerçekleştirilmiştir. 120 m²’lik bir alana yayılan, kullanım dışı bir yüzme havuzunun ve depo odalarının bulunduğu, atıl halde kalan bodrum katı, yeni baştan ele alınmıştır. Birden fazla aktiviteye olanak sağlayan açık bir plan önerilerek, ailenin ve yakınlarının rahat ve otantik bir ortamda eğlenebilecekleri bir buluşma yeri olarak projelendirilmiştir. Ev sahibine ait mevcut antika mobilyaların ve sanat eserlerinin bir kısmı korunmuş, özel tasarım mobilya ve renk seçimleriyle modernize edilerek dengeli bir dil yaratılması amaçlanmıştır.

Projeye oy vermek için: https://www.sbidawards.com/finalist/a-cozy-gathering-place/ 


Seçil Onuk: 2000 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 2003 yılında Floransa’da bulunan Academia Italiana’dan ürün tasarımı üzerine yüksek lisans derecesini almıştır. Mezuniyeti sonrasında, Türkiye’nin önemli firmalarında mekansal deneyimler yaratmak için tasarımcı olarak çalışmasının ardından, 2003 yılında ortağıyla birlikte, DesignOn firmasını kurmuştur. 11 yıllık ortaklık sürecinden sonra 2014 yılında SO Design firmasını kuran Seçil Onuk, yürütücülüğünü yaptığı tasarım ekibiyle birlikte konut, hastane, otel, ofis, mağaza, restoran ve ürün tasarımı gibi farklı ölçekteki mekânsal ihtiyaçlar için yaratıcı ve etkili tasarım çözümleri sunmaya devam etmektedir.