(Şehir Dedektifi İnisiyatifi)’nden Yeni Proje: FLORA İSTANBUL

Flora İstanbul Poster - Şehir Dedektifi

Çocukların sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkını odağına alan Şehir Dedektifi İnisiyatifi, İstanbul’un doğal bitki örtüsünü çocuklarla buluşturacak Flora İstanbul projesine başlıyor. 

İklim değişimi biricik yaşam alanımız yerküreyi tehdit ediyor. Biyoçeşitlilik krizi nedeniyle türler yok oluyor. Kent ve doğa birbirinden ayrı mekânlar değil, ancak kentleşme biçimi doğaya zarar veriyor. Çocuklar ise iklim ve biyoçeşitlilik krizinden en çok etkilenen gruplar arasında.

Şehir Dedektifi İnisiyatifi

Şehir Dedektifi İnisiyatifi, Flora İstanbul projesiyle yoldaş türlerle birlikte yaşamanın, yaşam alanlarını doğal öğeleriyle sahiplenmenin imkanlarının konuşulacağı bir alan açmayı hedefliyor. Çocukların İstanbul’un florasına dair bilgisini ve merakını oyun yoluyla güçlendirmeyi amaçlayan Flora İstanbul, beş ana temada oyunlaştırılmış rotalarla basılı bir harita hazırlıyor. Doğa ve Çocuk, Kent Bahçeciliği, Kent Kültürü ve Hafıza, Yenilebilirlik ve Şifa, Botanik Bahçeler ve Bitkilerin Dedektifleri olarak belirlenen bu temalarda ayrıca çocuk atölyeleri ve webinar serisi de düzenlenecek.

Doğa, çocuğun en güzel oyun arkadaşı!

Şehir Dedektifi İnisiyatifi

Çocukların doğayla ilişkisini odağına alan Flora İstanbul, İstanbul florasını çocuklar için görünür kılmayı hedefliyor. 5 yaş ve üzeri çocukların İstanbul’un bitki örtüsünü okuyabilmesi ve keşfetmesi adına yapılacak Flora İstanbul haritası, bol oyunlu ve okumalı tematik rotalar hazırlıyor. Sivil Düşün tarafından desteklenen Flora İstanbul, çocuğun oyun arkadaşı doğa ile iletişimini interaktif yollarla geliştirmeyi amaçlıyor.

Şehir Dedektifi İnisiyatifi

Flora İstanbul haritası ve webinar serisi hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Proje ve Şehir Dedektifi İnisiyatifi hakkında en güncel gelişmelerden haberdar olmak içinse ŞDİ’nin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.