[Sergi]: Kurda, Kuşa, Aşa… Ve Göze…

Yapı Kredi bomontiada, tasarımcı Lalehan Uysal’ın “Kurda, Kuşa, Aşa… Ve Göze…” sergisine ev sahipliği yapıyor. Lalehan Uysal’ın, hayatın sürdürülebilirliğinin öznesi olan tohumların fark edilmesi için yakın plan çektiği ve makrografik olarak tanımladığı yeni tohum fotoğraflarından oluşan sergi, 02-25 Ağustos 2021 tarihleri arasında her gün Yapı Kredi bomontiada Galeri’de ziyaret edilebilir.


Kurda, Kuşa, Aşa… Ve Göze…

Sanatçı: Lalehan Uysal
Konum: Yapı Kredi bomontiada Galeri
Tarih: 02-25 Ağustos 2021


Tasarımcı Lalehan Uysal, ilk tohum fotoğrafları sergisini Oxford Üniversitesi’nde 40 yılı aşkın süredir her yıl farklı temalarla gerçekleşen Oxford Symposium on Food and Cookery’de açtı. Londra’daki sergisini Türkiye’de farklı şehirlerde, farklı coğrafyaların topraklarına has tohumların fotoğraflarıyla açtığı sergiler izledi. Uysal’ın bu yeni sergisi Kurda, Kuşa, Aşa… Ve Göze…‘de ise tohumların ilk bakışta görülmeyen tasarımlarını ortaya çıkaran fotoğrafları arasında her gün gördüğümüz ağaçların, hiç görmediğimiz çiçeklerin tohumları da var.

Sergi süresince hafta sonları tohum, baharat, buğday ve ekmek atölyeleri de gerçekleştirilecek. Atölye ve sergi turlarına Uysal da eşlik edecek. Sergi hakkında daha ayrıntılı bilgi için Yapı Kredi bomontiada’nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Lalehan Uysal hakkında:

Lalehan Uysal
Lalehan Uysal

Bauhaus Ekolü ile eğitim veren Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda grafik tasarım eğitimi aldı. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin ve Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı olan İstanbul’daki Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın kurucularından biri oldu. “Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa” adıyla ekoloji konseptli podcast serisini hazırlıyor. Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde gazetecilik uygulamaları üzerine dersler veriyor. Grafik tasarımcı, yazar ve editör olarak birçok yayında adı olan Uysal, bugün kendini sadece ‘Tohum Gözlemcisi’ olarak tanımlıyor.