[Sergi]: “Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı”

SSM Rus Avangardı

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi – Dilek Sabancı Galerisi, “Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı” sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi iş birliği ile müzede yer alan Costakis Koleksiyonu’ndan eserlerle gerçekleştirilen sergi, Rus Avangardı’nın sanat tarihindeki zengin yerine ışık tutuyor.


Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı
Tarih:
17 Haziran’dan İtibaren
Konum: Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi – Dilek Sabancı Galerisi


“Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı” sergisinde Rus Avangardı, resim, tasarım, edebiyat, film ve tiyatro alanlarındaki zengin üretimleriyle temsil ediliyor. Sergi, dönemin siyasi, sosyal ve teknolojik gelişmelerinin yanı sıra sanayileşmenin heyecanıyla yüzünü bilime dönen ve dünyanın da sınırlarını aşarak düşlerini uzaya taşıyan avangard sanatçıların ilerlemeye duydukları inancı yansıtmayı hedefliyor.

Costakis Koleksiyonu’ndan sergiye dahil edilen sanatçılar arasında Kazimir Malevich, Olga Rozanova, Vladimir Tatlin, Alexander Rodchenko ve Lyubov Popova dahil olmak üzere birçok isim bulunuyor. Dönemde üretilen öncü sahne kuramları da sergide yeniden canlandırma ve konstrüksiyonlar aracılığıyla sunuluyor. Sergi kapsamında sahne dekorları ve performans kayıtları da yer alıyor.

This slideshow requires JavaScript.

Sergi aynı zamanda Rus Avangard tiyatrosundan örneklerin sergileneceği bir programa da ev sahipliği yapıyor. Doç. Dr. Emre Koyuncuoğlu’nun genel sanat yönetmenliğindeki program, Mardin ve Diyarbakır tiyatrolarından oyuncuların rol aldığı temsillerden oluşuyor. Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi’nde ücretsiz olarak sunulacak program kapsamında 16 Haziran’da Velimir Khebnikov’un Bayan Laneen, 17 Haziran’da Vladimir Mayakosvsky’nin Tahtakurusu oyunları ve yine onun Omurganın Flütü şiirinin okuması gerçekleşiyor.

This slideshow requires JavaScript.

Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek. Rus Avangardı sergisi, 17 Haziran’dan itibaren, Salı’dan Cumartesi’ye 08.30 – 17.30 arasında Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesi – Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebiliyor. Sergi ve sergi kapsamında gerçekleşecek etkinlikler hakkında daha ayrıntılı bilgi için sergi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.