GÖKYÜZÜ TV”, 21 Haziran Ekinoksunda 24 Saat Boyunca Canlı Yayında!

Gökyüzü TV Görsel: Washington için Sky T.V., Yoko Ono, 1966/2014, kapalı devre video enstalasyonu, değişken boyutlar. Joseph H. Hirshhorn Purchase Fund, 2016. Fotoğraf: William Andrews. Hirshhorn Museum and Sculpture Garden.

Yoko Ono, Getty Research Institute (Getty Araştırma Enstitüsü) ve Feminist Center for Creative Work (Yaratıcı Çalışmalar İçin Feminist Merkez) ile iş birliğiyle Zoom üzerinden, Kuzey Yarım Küre’de yazın başladığı 21 Haziran’da 24 saatlik bir gökyüzü yayını yapacak. Ono’nun 1967’de, “göğün seyri için bir televizyon” olarak yeniden kavramsallaştırdığı “SKY T.V.” işinden ilhamla hazırlanan toplu canlı yayın etkinliğine, aralarında SALT’ın da bulunduğu çok sayıda kültür ve araştırma kurumu katılacak.


Gökyüzü TV
Organizasyon:

Yoko Ono, Getty Research Institute ve Feminist Center for Creative Work
Tarih: 21 Haziran, Pazartesi
Saat: 15:42 (GMT+3)
Mecra: Çevrimiçi, Zoom
Katılım: Ücretsiz, Kayıt Gerekli


Seyahat imkânlarının sınırlı fakat bağ kurma arzusunun güçlü olduğu bu olağanüstü dönüşüm sürecinde, Ono’nun “sermaye ve mülkiyetten uzakta bir olasılıklar ve yenilenme alanı” fikriyle başvurduğu gökyüzü, dünyanın dört bir yanından bir günlük seyre açılacak.

Gökyüzü TV
Görsel: Washington için Sky T.V., Yoko Ono, 1966/2014, kapalı devre video enstalasyonu, değişken boyutlar. Joseph H. Hirshhorn Purchase Fund, 2016. Fotoğraf: William Andrews. Hirshhorn Museum and Sculpture Garden.

SALT Galata’dan gerçekleştirilecek İstanbul yayını, 21 Haziran, Pazartesi günü Türkiye saatiyle 15.42’de başlayacak. ABD’den Almanya’ya, Rusya’dan Güney Kore’ye, Antarktika’dan Grönland’a, Çilek Ayı olarak adlandırılan dolunay sırasında yaşanan tutulmaya denk gelen gerçek zamanlı gökyüzü yayınlarını takip etmek için bağlantıya tıklayarak ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgi için SALT Online’da yer alan etkinlik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.