“Tamiri Tasarla” Yarışması’nın ÖDÜL TÖRENİ Rahmi Koç Müzesi’nde Gerçekleşiyor!

Döngüsel Ekonomi için Disiplinlerarası Tasarım Yarışmaları serisi “Döngüyü Tasarla” 2021 yılında “Tamiri Tasarla” temasıyla düzenlendi. 2021-2024 yılları arasında farklı temalarda düzenlenecek yarışma serisinin ilkinde ödül sahipleri belli oldu. Sonuçlar 18 Haziran 2021 Cuma günü saat 18:30-20:30 arasında Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleşecek ödül töreninde duyurulacak. 


Döngüyü Tasarla
Döngüsel Ekonomi için Disiplinlerarası Tasarım Yarışmaları
“Tamiri Tasarla”
Ödül Töreni
Tarih: 18 Haziran 2021 Cuma
Saat 18:30-20:30
Yer: Rahmi Koç Müzesi


Yeniköy Rotary Kulübü, İstanbul Rotary Kulübü, 2420 Rotary Çevresel Sürdürülebilirlik Komitesi ve Pop-Machina projesi kapsamında Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü işbirliği ile gerçekleştirilen yarışma 3 aşamada düzenlendi.

Disiplinlerarası bir yaklaşım ile farklı disiplinlerden ekipleri 21. yüzyılda tamir pratiklerini yeniden düşünmeye ve ürünleri tamir perspektifinden yeniden yorumlamaya davet eden yarışma kapsamında ele alınan konular arasında  “yedek parça sistematiği”, “yetkili servis anlayışı”, “yetkili servis dışında parça değişimi ve ürün tamiri imkanları”, “ürün yükseltmesi imkanları”, “çalışır durumdaki ürün parçalarının başka ürünlerin tamirinde kullanılması”, “son kullanıcı tamir pratiklerinin özendirilmesi”, “tasarım, malzeme ve işleyiş okuryazarlığının artırılması” gibi başlıklar yer alıyor.

1.Aşama: Tamiri Tasarla Fikri

Yarışmanın ilk aşamasında her ekip fikirlerini görsel olarak anlatan (infografik, kullanım senaryosu, harita inceleme, zihin haritaları, vb. içeren) tek sayfa, A2 poster üretti. Tamir senaryoları ve görselleri, paydaşların motivasyonları & çekinceler, tasarım çözümlerinin ve altyapının imkan ve kısıtlarının paylaşıldığı bu posterler jüri tasarından değerlendirildi.

2.Aşama: ‘Tamiri Tasarla’ Çark Talks 

Yarışmanın ikinci aşamasında döngüsel ekonomi ve alternatif senaryolar üzerine panel ve konuşmalar düzenlendi:

 • Döngüsel Ekonomi Nedir?
 • Alternatif Tamir Pratikleri için Tasarım
 • Döngüsel Ekonomide Farklı Ölçekler
 • Markaların Tamir ve Döngüsel Üretim Pratikleri
 • Üretimde Dönüşüm Stratejileri
 • İnsan Odaklı Tasarım Lensiyle Tamir ve Yeniden Kullanım
 • Endüstri Devriminden Döngüsel Ekonomiye

 

 

3.Aşama: ‘Tamiri Tasarla’ Hackathon

Yarışmanın 3. aşamasında İBB ve İSTAÇ tarafından hayata geçen Pop-Machina AB projesi kapsamında İstanbul Edirnekapı’da kurulan Döngüsel İşler Atölyesi (DİA) mekan ve fabrikasyon aletleri bu üç gün boyunca katılımcıların erişimine açıldı. Pop-Machina projesi kapsamında yerel döngüsel ekonomi için işbirlikçi üretim temalı dersler ve Pop-Machina İstanbul ekibi tarafından gelen geri bildirimler ile projeler geliştirildi. 

 

Yarışma sürecinde, elemeler farklı alan ve disiplinlerde uzman seçici kurul üyeleri tarafından gerçekleştirildi:

 • Dr. Murad Ardaç, İstanbul Rotary Kulübü 2021 Başkanı, Jüri Başkanı
 • Prof. Dr. Şebnem Timur, İTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü
 • Doç. Dr. Çağla Doğan, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü
 • Dr. Gonca Ongan, Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF)
 • Cengiz Ultav, TTGV Yönetim Kurul Başkanı

 

Yarışmanın proje destekçileri arasında ise ürün alanından Bosch ve Arzum, tasarım alanından ArupETMK İstanbul şubesi, Atölye İstanbul ve ODTÜ  Endüstriyel Tasarım Bölümü, hizmet sektöründen Alba Prestige Sigorta  ve iletişim alanından Binat İletişim ve Danışmanlık yer alıyor. İstanbul Hollanda Konsolosluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi  ve İSTAÇ’ın proje desteği verdiği yarışmalar dizisi,  Yeniköy ve İstanbul Rotary kulüplerinin, Rotary2420Bölge’nin ve Koç Üniversitesi Pop Machina projesinin işbirliği ile düzenlenmektedir.

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşılabilir: https://www.donguyutasarla.com/icerikler/Tamiri-Tasarla