(The Circle)’dan Yeni Seminer: “Mimarlık ve Sinema: Ütopik Kentler”

Circle Seminar: Mimarlık ve Sinema: Ütopik Kentler / Işıl Baysan Serim

Circle Seminars, mimar ve editör Işıl Baysan Serim’in eğitmenliğinde ve yürütücülüğünde ‘Mimarlık ve Sinema: Ütopik Kentler’ adlı bir seminer serisi ile devam ediyor. Bu yeni seminer dizisinde, filmlerin ütopik kent tahayyüllerini nasıl biçimlendirdiği ve temsil ettiği, mimarlıkla ilişkili bir biçimde ele alınacak. Seminer 09-16 Temmuz tarihleri arasında, 4 oturumda, çevrimiçi olarak gerçekleşecek.


Circle Seminars:
Mimarlık ve Sinema: Ütopik Kentler
Eğitmen:
Işıl Baysan Serim
Tarih: 09 – 16 Temmuz 2021
Saat: 19:00–20:30
Süre: 4 Oturum
Mecra: Zoom
Katılım: Biletli
Biletler: Biletino


The Circle tarafından düzenlenen Mimarlık ve Sinema: Ütopik Kentler seminer dizisinde, filmlerin ütopik kent tahayyülerini nasıl biçimlendirdiği ve temsil ettiği, mimarlıkla ilişkili bir biçimde ele alınacaktır. Bu güzergahı incelerken ütopyadan distopyaya, teknotopyadan dijitopyaya, ekotopyadan atopyaya filmlerin zihinsel, mekansal ve zamansal bilme, görme ve eyleme biçimlerini nasıl oluşturduğu incelenecek ve ütopyanın kırılganlığı da irdelenecek. Bütün bu yolculukta sinema, mimarlık ve kent ilişkisi odakta olacak.

Seminer 4 oturumdan oluşmaktadır. Oturumların ana konu başlıkları şöyle:

  • Ders #01 / Avant-garde Modernizm ve ”İdeal Kent Tahayyülleri”
  • Ders #02 / Teknotopya [Sibernetik Kentler, Uzay Yerleşimleri]
  • Ders #03 / Dijitopya- [Siberpunk]
  • Ders #04 / Ekotopya- Atopya [Kentsel Çevre, Antroposen, transhumanism]

Seminer hakkında daha ayrıntılı bilgi için The Circle’ın web sitesinde yer alan etkinlik sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Seminere katılım için ise The Circle’ın Biletino sayfasından seminere bilet alarak kayıt olabilirsiniz. Kaydolmanız durumunda seminere katılım bilgileri e-posta adresinize etkinlik öncesinde ulaştırılacaktır.


Işıl Baysan SerimIşıl Baysan Serim:
Lisansını ve yüksek lisansını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tamamlamasının ardından, doktora çalışmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım alanında gerçekleştirmiştir. Mimarlığın siyasi bir teknoloji (biyopolitik, genpolitik, nöropolitik) bir dispozitif olarak biçimlenmesine yol açan gözetleme/görüntü mekanizmalarıyla; bunların mimarinin bilgi ve varlık kümesini nasıl inşa ettiği konusu başlıca çalışma alanıdır. 2001 yılından beri, analog/dijital sinema teknolojileri ile mimari tasarım arasındaki etkileşimleri temel alan ve soruşturan SİNETOPYA Hareketli Görüntüler Atölyesi’nde muhtelif çalışmalar (seminer, çalıştay) gerçekleştirmiştir. Sinema, mimarlık ve kent arasındaki ilişkilerin mercek altına alındığı ulusal/uluslararası sempozyum, konferans, festival ve bienallere katılmış, bazılarında küratör ve jüri üyesi olarak yer almıştır. Çeşitli dergi, gazete, kitap ve internet portallerinde yazı, makale ve röportajları bulunmaktadır. 2009 yılından itibaren kurucu editörü olduğu Sinetopya dergisini muhtelif bağlamlarda yayınlamaktadır. KATADROM Sosyal Politikalar Derneği, Suç ve Ceza Film Festivali, Changing Perspectives Film Festival gibi kurum ve festivallerin danışma kurulunda yer almaktadır. Işıl Baysan Serim şu anda ise Bahçeşehir Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi eğitim kadrosunda yarı zamanlı Ögretim Görevlisi olarak yer almaktadır.