Archiprix Türkiye 2020 ÖDÜL TÖRENİ ve KOLOKYUMU 21 Mayıs’ta Düzenleniyor!

Archiprix Türkiye 2020 dönemi jüri değerlendirme çalışması, çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleştirilen 2 ayrı seans sonrasında tamamlandı. Prof. Dr. Arzu Erdem, Dr. Zeynep Ataş, Y. Mimar Bünyamin Derman, Mimar Ramazan Avcı, Y. Mimar Buşra Al, Y. Mimar Bahar Avanoğlu ve Mimar Efe Kurtoğlu’ndan oluşan jüri, 330 başvuru içerisinden toplamda 12 projeyi ödüle layık buldu. Rekor sayıda başvurunun gerçekleştiği bu dönemde jüri, şartname gereği verilen 3 ödül ve 3 mansiyona ek olarak, 1 projeyi “jüri özel ödülü”ne ve 5 projeyi “teşvik ödülü”ne layık görerek ödüllendirdi. Ödül grubundaki projelerin künye bilgileri, eleme turlarına göre düzenlenmiş çevrimiçi klasörler halinde tüm projeler ve katılımcı kimlik bilgilerini içeren liste www.archiprixturkey.org adresinde erişime açıktır.

Ödül sıralaması her yıl olduğu gibi ödül töreninde açıklanacak. Çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek ödül töreni ve kolokyumun katılım bilgileri aşağıdaki gibidir;


Archiprix Türkiye 2020 Ödül Töreni ve Kolokyumu
(Çevrim içi)
21.05.2021 / Cuma
18:30-Ödül Töreni
19:30-Kolokyum
Webinar (KHAS) bağlantısı : https://us02web.zoom.us/j/86129788607
Canlı Yayın (Arkitera) bağlantısı : https://youtu.be/TrsMWQ-YjZ0


1996 yılında başlayan Archiprix Türkiye ulusal organizasyonunun kurucu üyeleri Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli’dir. Yarışma organizasyonu, 1996 – 2016 yılları arasında Yapı Endüstri Merkezi (YEM) ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı (ŞVMV) tarafından dönüşümlü biçimde yürütülmüş, 2017 yılından bu yana ise yalnızca Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı tarafından düzenlenmektedir.

Mimarlık eğitimi alanında en uzun soluklu ve en önemli ödül programı olan Archiprix Türkiye, genç mimarlar için başarılı bir mesleki kariyerin ilk adımını temsil ediyor. Yarışma aynı zamanda, yöntemleri ve yaklaşımları ile farklı öğretim kurumları arasında rekabeti artırmak, çalışılan proje konularının çeşitliliğini görmek, tartışma ortamını geliştirmek ve bu sayede ulusal düzeyde mimarlık eğitiminin kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

Archiprix Türkiye 2020, organizasyonun 25. yılında VitrA (Ana Destekçi) ve Kadir Has Üniversitesi (Kurumsal Destekçi) destekleriyle düzenleniyor.