MİMARLIĞIN E-HALİ” Çevrimiçi Yuvarlak Masa Toplantıları Başlıyor!

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, 9-30 Mayıs 2021 tarihleri arasında  “Mimarlığın E-Hali” başlığı altında çevrimiçi yuvarlak masa toplantıları düzenliyor. Pandemi döneminin mimarlık pratiğine ve mesleğin farklı alanlarına etkilerini, mesleğin farklı aktörleri ile tartışmayı amaçlayan program, Zoom, YouTube ve mimarist.tv’den canlı olarak izlenebilecek.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde yaşamını sürdüren kuşakların ilk kez tanıştığı “pandemi” kavramı, mevcut etkileri ve çözüm yolları itibarıyla halen tartışma konusu. Günümüze yansımasının ötesinde pandeminin orta-uzun vadeli sonuçları sağlık, ekonomi ve tüm meslek alanları açısından önemli bir başlık açıyor. Tarihte yaşanan diğer salgınlardan farklı olarak “kontrolsüz ve hızlı” bir şekilde yayılan COVID-19; her ülke özelinde farklı boyutlarıyla yaşanmayı, meslek alanlarını küresel ölçekte etkilemeyi sürdürüyor.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin, 9-30 Mayıs 2021 tarihleri arasında “Mimarlığın E-Hali” başlığı altında düzenlediği çevrimiçi yuvarlak masa toplantıları; pandemi döneminin mimarlık pratiğine ve mesleğin farklı alanlarına etkilerini ortaya koymayı, bu etkileri mesleğin farklı aktörleri ile tartışmayı, pandemi sonrasında mesleği “nasıl bir geleceğin beklediği” üzerine birlikte düşünmeyi amaçlıyor.

Pandemi özelinde “geçmiş, bugün ve gelecek” ekseninde gerçekleştirilecek program kapsamında; üniversite, proje tasarım ve uygulama alanları, kamu-denetim ve diğer meslek alanlarını içeren yuvarlak masa toplantıları ile bu toplantıları takip eden bir forum düzenlenecek.

Yuvarlak masa toplantılarına Zoom ile katılım 100 kişi ile sınırlı olacak. Toplantılar ayrıca, mimarist.tv ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YouTube kanalından da canlı olarak yayınlanacak.


Program ve Takvim:

“Üniversitenin E-Hali” Yuvarlak Masa Toplantısı
9 Mayıs 2021 Pazar, 11.00-15.00

“Proje, Tasarım Sürecinin E-Hali” Yuvarlak Masa Toplantısı 
9 Mayıs 2021 Pazar, 16.00-20.00

“Kamu-Denetim ve Diğer Meslek Disiplinlerinin E-Hali” Yuvarlak Masa Toplantısı
22 Mayıs 2021 Cumartesi, 14.00-18.00

“Uygulama Alanlarının E-Hali” Yuvarlak Masa Toplantısı
23 Mayıs 2021 Pazar, 14.00-18.00

Forum 
Moderatör: Alper Ünlü
30 Mayıs 2021 Pazar, 14.00-18.00

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.