(The Circle)’da ZAFER AKAY ile “Beyoğlu’nun Mimari Tarihi” Semineri!

The Circle, Zafer Akay’ın eğitmenliğinde yeni bir seminer dizisine başlıyor. “Beyoğlu’nun Mimari Tarihi” isimli, 17-24 Mayıs tarihleri arasında 4 oturumda gerçekleşecek seminer dizisi Beyoğlu’nun mimari tarihini, farklı dönemlere yakından bakarak anlatmayı amaçlıyor.


Beyoğlu’nun Mimari Tarihi
Eğitmen: Zafer Akay
Tarih: 17-19-21-24 Mayıs 2021
Saat: 19:00 – 20:30
Süre: 4 Oturum
Katılım: Ücretli
Biletler: Biletino


Tanzimat’tan sonra elçilik yapılarıyla başlayan yapı faaliyetinin Fossati’ler ve Laurecisque gibi birçok ilginç aktörü var. Başlangıçta daha çok Stampa, Barborini ve Semprini gibi Levanten İtalyanlar olan mimarlar, Paris ya da Roma’da eğitim gören Aznavour, Kambanakis gibi Ermeni veya Rum cemaatlerinden mimarların katılması ve Sanayi-i Nefise Mektebi’nin açılmasıyla giderek çeşitlendi. Tepebaşı – İstiklal Caddesi kafe ve tiyatrolarıyla Osmanlı başkentinin Avrupai eğlence merkezine dönüşürken, dönemin mimarlık tarz ve akımlarının da bir sergi alanı oldu. Neo-klasik’ten Neo-barok’a, Seçmecilik’ten Art Nouveau’ya bu stilleri ortaya koyan Karakaş kardeşler, Kyriakides ve Novokosmos gibi mimarların hepsi değilse de birçoğu hakkında temel bilgilerimiz var. Araştırmalar geliştikçe mimar öyküleri de büyük Beyoğlu resmine katılıyor.

Seminer Beyoğlu’nun mimari tarihini, farklı dönemlere yakından bakarak anlatmayı amaçlıyor. Çeşitli dönem ve üsluplardan seçilecek önemli yapılar ve mimarlar, Beyoğlu’nun tarihini mimari ve sosyolojik bir gözle incelemeye imkan verecek.

4 oturumda gerçekleşecek seminer dizisinin programı şöyle:

1. Ders: Tanzimat dönemi
2. Ders: 19. Yüzyılın son çeyreği
3. Ders: Yüzyıl dönümü
4. Ders: Mütareke ve Cumhuriyet

Seminer hakkında detaylı bilgi için The Circle’ın etkinlik sayfası, kayıt için ise Biletino sayfası ziyaret edilebilir.


Zafer Akay:
1963’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini 1980’de TED Özel Ankara Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1984’te ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünden lisans derecesini aldı. 1985-87 yıllarında aynı kurumda araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1988-97 arasında Ankara’da serbest mimarlık çalışmalarını sürdürdü. 1991’de Arkitekt dergisinin editörlüğünü yürüttü. 1997’den sonra İstanbul’da, 1998-99’da ArchiScope genel yayın yönetmeni, 2000’de Total Aydınlatma’da proje yönetmeni olarak çalıştı. Mimarlar Odası ve Literatür Yayıncılık’ta mimarlık alanında editörlük çalışmalarını sürdürdü. 2004’te Zafer Akay Yapı İşliği adı altında yeniden serbest mimarlık çalışmalarına başladı. Yanı sıra, Erken Cumhuriyet dönemi Türkiye mimarlığı ve modernleşme alanlarında mimarlık tarihi çalışmalarını ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevliliğini sürdürmekte.