(Pera Müzesi)’nden Yeni Sergi: “Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş”

Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş

Pera Müzesi 6 Nisan – 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında ressam, yazar ve şair olan Etel Adnan’ın kişiliğini ve yaratıcılığını gözler önüne seren İmkânsız Eve Dönüş sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının 60 yıllık üretimini kapsayan retrospektif niteliğindeki sergi haftaiçi Salı’dan Cuma’ya 11:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Sergi : Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş
Tarih: 6 Nisan – 8 Ağustos
Konum: Pera Müzesi
Ziyaret: Salı-Cuma, 11:00 – 18:00


This slideshow requires JavaScript.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde açılan İmkânsız Eve Dönüş adlı sergi, sanatseverleri, ressam, yazar ve şair Etel Adnan ile buluşturuyor. Adnan’ın 60 yıllık üretiminin tüm dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğindeki sergi, Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş başlığı altında, sanatçının savaş, sürgün, göç, kayıplarla geçen yaşamına ve çok katmanlı dünyasına ışık tutmayı amaçlıyor.

Küratörlüğünü Serhan Ada ile Simone Fattal’ın birlikte üstlendiği sergi, 1925 yılında Beyrut’ta çok dilli, çok dinli, çok kültürlü bir ailede dünyaya gelen Etel Adnan’ın eserlerini İstanbul’a taşıyor. Yaşamı boyunca karşılaştığı savaşlara, siyasal ve toplumsal olaylara kayıtsız kalmayan ve ifade aracı olarak yazı ve resmi kullanan sanatçının retrospektif niteliğindeki İmkânsız Eve Dönüş sergisi Adnan’ın yağlı boya, desen, baskı, seramik, halı, leporello (akordeon şeklinde katlanmış defter) ve film gibi çok farklı alanlarda ürettiği eserleri bir araya getiriyor. Etel Adnan’ın sanatsal üretimlerinin yanı sıra farklı dönemlerde yapılmış söyleşilerin video kayıtları da sergi kapsamında izleyiciyle buluşuyor.

İmkânsız Eve Dönüş sergisinin iki küratöründen biri olan Serhan Ada, Etel Adnan’ın kimliğinin göç, sürgün ve iltica gibi kavramlarla şekillendiğine değiniyor ve sergiyi düzenlerken sanatçının eserlerini bütüncül bir yaklaşımla ele aldıklarını ifade ediyor. Serhan Ada, “Etel’in tüm eseri bir şiirdir. Bildiğimiz şiir biçiminde, manzum olmayanlar da dâhil. Zaten tüm görsel eseri de renklerle yazılmış bir şiir değil mi?” diyor. Serginin eş küratörü Simone Fattal ise, sanatçının tek bir çerçeveden bakılarak anlaşılmasının imkânsızlığını vurguluyor ve şunları ekliyor: “Etel Adnan hem şair hem yazar hem halı desinatörü hem de ressam ve bu yönlerinden yalnızca herhangi biriyle anlatılamaz. Tüm özellikleriyle anlaşılmalı, tüm özellikleri birlikte incelenmelidir.

Etel Adnan Sergisi Basın Toplantısı
Görsel: Etel Adnan Sergisi Basın Toplantısı, Instagram, @peramuzesi

Etel Adnan’ın çok yönlü kişiliğini ve sanatsal yaratıcılığını gözler önüne sermeyi hedefleyen İmkânsız Eve Dönüş sergisi, Pera Müzesi‘nde Salı’dan Cuma’ya  11.00 – 18.00 saatleri arasında, 8 Ağustos tarihine kadar gezilebilir. Müze, Cuma günleri 16.00 – 18.00 arası tüm ziyaretçiler tarafından, Çarşamba günleri ise Genç Çarşamba kapsamında tüm öğrenciler tarafından ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Pera Müzesi‘nin web sitesini ve sergi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sergi kataloğunu incelemek için ise bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Görsel: Etel Adnan
Görsel: Etel Adnan

Sergi ekibi Etel Adnan‘ı ve yaşamını şöyle anlatıyor:

1925 yılında Beyrut’ta dünyaya gelen Etel Adnan, öğrenimine bir Fransız kız okulunda başladı. Daha sonraları, bir yandan okuyup bir yandan çalışmak zorunda olan bir genç kızken, okulda öğrendiği Fransızca ile edebiyatla haşır neşir olan Adnan, bu sayede kazandığı bursla Paris’e, Sorbonne Üniversitesi’ne felsefe ve estetik eğitimi almaya gitti. Ardından ABD’ye göç eden ve doktora eğitimine Berkeley ve Harvard gibi tanınmış üniversitelerde devam eden sanatçı, Arap dünyasındaki hareketlilik sürerken 1972 yılında Beyrut’a, kendi deyimiyle “sürgünden sürgüne” döndü. Ancak on yıllar önce bıraktığı şehrinin ufkunda yeniden bir savaş beliriyordu. Savaş sona ermeden Beyrut’tan yeniden gönüllü sürgüne, Kaliforniya’ya gitti ve böylece hayatının geri kalanını, Amerika-Lübnan-Fransa üçgeninde sürdürmeye devam etti.

Resim yapmaya, edebiyata olan ilgisini keşfettikten çok sonra, 1959 yılında başlayan Etel Adnan, eserlerini ilk olarak San Francisco’daki sanat merkezleri ve galerilerde sergilemeye başladı. Beyrut’a geri döndüğü döneme kadar geçen sürede leporello ve kilim dokuma sanatlarına olan ilgisinin farkına vararak bu alanlara yöneldi. Beyrut’ta Al Safa gazetesinde çalışırken Suriyeli ressam Simone Fattal ile tanıştı. Fattal’la ortak bir atölyede çalışmaya başlayan Adnan, kısa bir süre sonra Lübnan’daki ilk kişisel sergisini Beyrut, Dar-al Fan’da açtı.

Etel Adnan’ın neredeyse her söyleşiye anne ve babasının kökenlerini anlatarak başlaması, ailesinin girift kimliği ile kendi kimlik inşasının ne kadar iç içe geçtiğinin önemli bir göstergesi olarak düşünülebilir. Bunların üzerine göç, sürgün, iltica, savaş kavramlarıyla çalkalanan Beyrut’un hayaleti eklenince, sanatçının her bir eseri farklı anlamlar kazanıyor. Bienaller ve sergilerle birçok farklı ülke ve şehirde sanatseverlerle buluşan Etel Adnan, tüm üretim dönemleri ve ifade biçimlerini içeren bu kapsamlı sergi ile Türkiye’de ilk kez Pera Müzesi’ne konuk oluyor.