(TEPTA Aydınlatma)’dan DIŞ MEKAN Aydınlatma Çözümleri…

30 yıldır ithal ve özel üretim aydınlatma konusunda başvurulan en deneyimli adreslerden biri olan TEPTA Aydınlatma, dış mekan aydınlatmasında da birbirinden farklı alternatifler sunuyor.

Sosyal yaşantının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi adına açık alan kullanımlarının arttığı bu dönemde TEPTA’nın peyzaj tasarımına yönelik özel olarak geliştirilmiş hem teknik hem de dekoratif pek çok farklı ürünü bulunuyor. Malzemeleri ve renkleri ile doğal dokunun içinde kaybolan armatürlerin yanı sıra, heykelsi tasarımlar bahçe düzenlemelerine sıra dışı bir estetik anlayışı katarken; taşınabilir aydınlatma çözümleri sadece bahçelerde değil, park, sahil ve kamp alanlarındaki keyifli anlara eşlik ediyor. 

TEPTA Aydınlatmanın Avrupa Standartlar Enstitüsü tarafından, çevresel faktörlere karşı dayanıklılık göstergesi olarak belirlenmiş IP Kod (Ingress Protection Code) sisteminde yüksek seviyelerdeki ürünlerinden oluşan koleksiyonunda ön plana çıkan tasarımlar arasında yer alan bazı markalar ve ürünler şöyle: Bover; Tanit, Amphora, Catellani&Smith; Medousê, More, Syphasera, Syphafera, Syphaduepessi, Kundalini; Atomium, Spillo, Linea Light Group; Bloom, Dama, Roger Pradier; Grumo, La Hutte.

Bover: Tanit 

Bover markası için Gonzalo Mila tarafından tasarlanmış taşınabilir, şarjlı masa lambası Tanit, geçmişte kullanılan fenerlerin modern yorumu olarak sunuluyor. 

Ürün, 1.5 Watt LED gücüyle üç farklı ışık şiddetinde kullanılabiliyor ve 2700 K ışık sıcaklığıyla taşındığı ortamda sıcak ve huzurlu bir ışık etkisi yaratıyor. 

Yüzde 100 performans ile kullanıldığında 5 saat kullanılabilen Tanit, yüzde 50 performans ile 10 saat şarj edilmeden kullanılabiliyor.

Bover: Amphora

Alex Fernández Camps ve Gonzalo Milá tarafından Bover markası için tasarlanmış Amphora, zehir salınımı yapmayan geri dönüşümlü polietilen lif yapısıyla iç ve dış mekanlara doğallığı taşıyor. E26 duy ile uyumlu ampul ile kullanılabilen ürünün ışık kaynağı globe bir hazne içerisinde UV ışıklarına karşı korunuyor. 

Amphora koleksiyonu, epoksi boyalı alüminyum üç ayak üzerine oturtulmuş bej veya kahverengi renk gövdesi ile eskiden yiyecek depolamak için kullanılan testilere gizli bir saygı sunuyor. Ürünün 31 cm, 49 cm, 89 cm çapında ve 47 cm, 78 cm, 123 cm yüksekliğinde üç boy alternatifi bulunuyor. 

Catellani&Smith: Medousê

Catellani&Smith markasının ilk dış mekan serisi olan Medousê koleksiyonu, elle şekillendirilmiş dokulu cam küre formu ile dış mekanlarda ay ışığı etkisi yaratıyor. 

Ürünün yer lambası ve duvar apliği alternatifleri bulunuyor. 30 cm ve 50 cm çaplı yer lambası şeffaf ve yeşil renkte olabilirken; 30 cm çapında yarım küre formundaki aplik versiyonu duvarları süslüyor. 

2700 K sıcaklıkta 17 Watt şiddeti ayarlanabilir LED ışık kaynağı ile dış mekanlarda da sıcak bir atmosfer imkanı sunan Medousê, hem renk alternatifleri hem farklı boy seçenekleri ile yürüyüş yollarından bodur bitkilerden oluşturulmuş çitlere   

Catellani&Smith: More 

Catellani&Smith markasının doğal elementlerin büyüleyici güzelliğinden ilham alan dış mekan aydınlatma serisi, kendi ışık bahçenizi oluşturmanıza imkan veriyor. Bu seride yer alan More ürünü yaklaşık 10 cm uzunluğunda ve 7 cm yüksekliğinde, tamamen el işçiliği ile şekillendirilmiş formu ile küçük sulu ve taneli meyveleri andırıyor. Şeffaf, yeşil ve amber renk alternatifleri bulunan ürün, 2700 K sıcaklığında 1.5 Watt LED gücünde ışık veriyor. 

Catellani&Smith: Syphasera, Syphasfera ve Syphaduepessi

Enzo Catellani ile Maurizio Quargnale birlikte tasarladıkları dalında Sypha serisi Syphasera, Syphasfera ve Syphaduepessi isimli üç farklı ürün içeriyor. Camın ışık ile birleşince yarattığı büyüleyici etkiye dikkat çekmek üzerine tasarlanan serinin tüm ürünleri, 1.5 Watt gücünde ve 2700 K sıcaklığında ışık veriyor. 

Sadece opal cam olarak tasarlanan Syphasera, dalında uzanan buğday tanesi gibi gözüküyor. Ürünün 65 cm, 80 cm, 110 cm ve 140 cm gövde yükseklik seçenekleri bulunan ürünün kafası 1.5 cm çapında ve 21 cm yüksekliğinde silindirden oluşuyor.  

8 cm çapında küçük Ay imiş hissi veren Syphasfera ürününün kafası pürüzlü veya pürüzsüz, gövdesi ise 60 cm, 75 cm, 105 cm ve 130 cm yükseklerinde olabilir. Her iki ürünün de gövdesi IP 65 koruma derecesine sahip siyah renge boyanmış pirinçten oluşuyor. 

Syphaduepessi ise, istenirse kıvrılabilen pirinç gövdesi ile bu seriye sınırsız kullanım özgürlüğü katıyor. Ürün, 45 cm ve 75 cm yükseklikte olabilen gövdeler oturtulmuş kafasıyla küçük borazan çiçeğini andırıyor. 

Yeşillikler arasına yerleştirilen Sypha serisi, doğayla bütünleşmiş bir aydınlık yaratılabiliyor.

Kundalini: Atomium

Su, kum, ısı gibi çevresel faktörlere dayanıklılık özelliğiyle farklılaştırılarak dışarıda kullanıma adapte edilmiş Kundalini markasının Atomium yer lambası hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabiliyor. 

Ürün, 58 cm derinlikteki ve 52 cm yükseklikteki dinamik formu ile mekanları birer bilim kurgu filmi sahnesine dönüştürüyor. E14 duy ile uyumlu halojen, floresan veya LED ampul alternatifleri ile kullanılabilen Atomium, çok yönlü bir ışık etkisi yaratıyor.

Kundalini: Spillo

Kundalini markasının Spillo tasarımı, polietilen plastiğin kalite ve fonksiyon ile şekillenmesinden oluşuyor. Organik formu ile alışılagelmiş globe aydınlatmayı başka bir boyuta taşıyor. 

E27 duy ile uyumlu floresan veya LED ampul ile alternatifleri ile kullanılabilen Spillo, 35 cm taban çapı ve 180 cm yüksekliği ile yürüyüş yollarına farklı bir şıklık katıyor. 

Linea Light Group: Blum ve Blum Flower

Bir çiçeğin gonca halinden çiçek açma haline geçişini simgeleyen Linea Light Group’un Blum ve Blum Flower aydınlatmaları ile doğayla bütünleşmiş bir ışık bahçesi oluşturulabiliyor.

Her ikisi de kahverengi boyalı ince silindirik gövde üzerine oturtulmuş 1.5 Watt LED ışık kaynağından oluşan ürünlerin, 2700 K, 3000 K ve 4000 K sıcaklık alternatifleri ile istenilen renklerde farklı atmosferler elde edilebiliyor. 

9 cm yükseklikte bir tabana ek 90 cm yükseklikteki gövdesiyle gonca şeklindeki Blum tekli ve üçlü olarak kullanılabiliyor. Yine aynı şekilde ortak tabanda tekli ve üçlü olarak kullanılabilen Blum Flower ise; yarım ve tam açmış çiçek formunda silikon reçineden difüzör ve 67 cm’den 92 cm’e farklı yükseklik alternatifleri sunuyor.

Linea Light Group: Dama

Linea Light Group markasının Şarj edilebilen pil özelliği ile herhangi bir elektrik bağlantısı gerektirmeyen ürünü Dama, bu özelliği sayesinde mobil olarak istenilen yerde kullanılabiliyor. 

Siyah, beyaz, kırmızı, açık mavi, nane yeşili ve koyu kahverengi renk alternatifli ortası açık, kare çerçeve şeklindeki metal tasarımı ile tüm mekanlara uyum sağlıyor. Kare çerçevenin ortasındaki açıklık, ışığın yansıma alanını oluştururken aynı zamanda şarj edilmek üzere söküp takılabilen lityum pile kolayca ulaşma imkanı sunuyor.   

Manyetik bir detayla kare çerçevenin tabanına yerleştirilen pil, USB kablo ile 4.5 saatte şarj edilebiliyor. Ayrıca bu pil, 1.8 Watt gücündeki LED ışık kaynağını da üzerinde barındırıyor. On/off kontrol sisteminin yanı sıra ürün yine pilin üzerinde yer alan ve el hareketine duyarlı IR sensor ile açılıp kapanabiliyor.

İç mekan aydınlatması olarak tasarlanan Dama, hafifliği sayesinde; direkt su, yağmur, çamur gibi dış etkenlere maruz kalmayacak şekilde açık hava etkinliklerinde de kullanıcılara eşlik edebiliyor. 

Roger Pradier: Grumo

100 yılı aşkın süredir dış mekan aydınlatması armatürleri tasarlayıp üreten Roger Pradier markası, çağdaş tasarımcılar ile yaptığı iş birlikleri ile yenilikçi ve açık fikirli bir yaklaşım sergiliyor. 

Stéphane Joyeux tarafından tekne dubasından ilham alınarak tasarlanan Grumo mobil aydınlatma hem sarkıt hem yer lambası olarak kullanılabiliyor. Ürün, opal polikarbon difüzör ve açma kapama düğmesini barındıran alüminyum tutma kısmından oluşuyor. E27 duy ile uyumlu maksimum 52 Watt ampul ile kullanılan ürünün, elektrik kablosu ve ayarlı asma kancası tutma kısmında yer alıyor.  

Konik ve yuvarlak iki şekli bulunan Grumo aydınlatmanın antrasit, açık gri, metalik mavi, kırmızı, turuncu ve yeşil renk alternatifleri bulunuyor. 

Roger Pradier: La Hutte

Fransız endüstriyel tasarımcı Matali Crasset tarafından Roger Pradier markası için tasarlanan La Hutte, ilhamını ilkel kulübe yaşamındaki dairesel olarak yerleştirilmiş yaşam alanlarının ortasında ısınma ve aydınlatma amaçlı yakılan ateşten alıyor. 

Etrafını çevreleyen kulübeler ile korunan ateşin yaydığı ışıkta olduğu gibi, La Hutte’teki ışık da ürünün cam şapkası sayesinde korunuyor. Metal tabana oturtulmuş ışık kaynağından yayılan fotonlar depoladıktan sonra bu cam kısım içerisinde serbest kalıyor. 

Siyah, beyaz, mavi, yeşil, kırmızı ve turuncu renk seçeneklerine sahip metal taban ve askı aparatları ile, masa lambası ve lambader versiyonları bulunan La Hutte, mobil versiyonu ile park, bahçe, kamping ve glamping alanlarında da kullanılabiliyor.

TEPTA Aydınlatma’nın temsil ettiği markalar ve ürünleri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen websitemizi ziyaret ediniz: http://www.tepta.com