40. İstanbul Film Festivali Gösterimi: “Aalto”

40. İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimlerine 1 Nisan’da başlıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Festival 20 filmlik nisan gösterimleriyle çevrimiçinde izleyiciyle buluşuyor ve Nisan ayı boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü dört farklı filmi gösterime açıyor.

40. İstanbul Film Festivali
Görsel: 40. İstanbul Film Festivali

1 Nisan – 2 Mayıs arasında 20 filme beşer gün boyunca yer verecek olan festival programında izleyicilerle buluşacak filmler arasında Virpi Suutari’nin Alvar Aalto’nun yaşam öyküsünü ve çalışmalarını ele alan Aalto isimli filmi de yer alıyor. 2 Nisan, Cuma günü 21:00’da ilk gösterimi olacak olan film 7 Nisan, Çarşamba gününe kadar izlenebilecek. “Belgesel Kuşağı” bölümü kapsamında gösterilecek filmin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.


Aalto
Finlandiya – 1sa 38dk

Yönetmen: Virpi Suutari
Dil: Almanca, İtalyanca, Rusça, Fransızca, Fince, Türkçe altyazılı
İlk Gösterim: 2 Nisan, Cuma – 21:00
Gösterim Süresi: 5 gün
Gösterim Kuşağı: Belgesel Kuşağı


Aalta, Virpi Suutari, Finlandiya - 1sa 38dk
Görsel: Aalta, Virpi Suutari, Finlandiya – 1sa 38dk

40. İstanbul Film Festivali filmi şöyle anlatıyor:

”Modern mimarinin efsane isimlerinden, Finlandiya denince ilk akla gelen “tasarım gurusu” Alvar Aalto’nun yaşam öyküsünü, çalışmalarını ele alan Aalto, Alvar’ın mimar eşi Aino ile aşkını da ilk kez gözler önüne seriyor. Film izleyiciyi ikilinin yaratıcı süreçlerine dair sinemasal bir tura çıkartırken, Finlandiya’daki yapılardan Rusya’da bir kütüphaneye, MIT kampüsünde bir yatakhaneden Paris yakınlarındaki bir koleksiyonerin evine, Venedik’te bir köşkten artık kültleşmiş Aalto vazosuna, dünyanın çeşitli yerlerindeki ikonik binalarını ve tasarımlarını da ziyaret ediyor. Filmin tamamlanması için Aalto Vakfı, yönetmen Suutari’ye kaynaklarına erişim sağladığı gibi Aalto ailesi de Aino ile Alvar arasındaki özel mektupları, birçok fotoğraf albümünü ve bazı 8 mm film çekimlerini de teslim etti.”

40. İstanbul Film Festivali ve Nisan programı hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Aalto hakkında detaylı bilgi içinse İKSV‘nin film sayfasını ziyaret edebilir, filmin fragmanı için bağlantıya tıklayabilirsiniz.