BANU BİNAT ve SELÇUK AVCI İstanbul Mimarlık Festivali 2020’yi Değerlendirdi!

Mimari odaklı bir kültür, sanat, üretim ve araştırma platformu olan The Circle tarafından düzenlenmeye başlayan Mimarlık Konuşmaları canlı yayın serisinde ikinci oturumun konukları Banu Binat ve Selçuk Avcı oldu. İstanbul Mimarlık Festival 2020’nin yürütme kurulu üyelerinden olan Binat ve Avcı geçtiğimiz aylarda mimarlık dünyasında büyük ilgi yakalayan festivali ve festivalin yankılarını değerlendirdiler.

The Circle ve Binat İletişim & Danışmanlık işbirliği ile düzenlenen İstanbul Mimarlık Festivali 5-11 Aralık tarihleri arasında katılımcılarını seminerler, geziler, açık çağrı etkinlikleri ve atölyeleri kapsayan 48 etkinlik ile buluşturmuştu. 7 gün süren ve mimarlığın her ölçek ve alanından uzmanları kentli ile buluşturan festival çevrimiçi mecralarda 62 ülkeden binlerce izleyiciye ulaşmıştı. Mimarlık çevrelerinde büyük bir iz bırakan ve çok konuşulan festival, Mimarlık Konuşmaları yayın serisinin ikinci oturumunda ise kurucu ortakları tarafından tekrar ele alındı.

Festivalin sürecine ve arka planına değinilerek açılışı yapılan yayında geçmiş festivalin yakaladığı başarı, hitap ettiği geniş kitle, kapsayıcılığı ve çevrimiçi alternatif mecraların çeşitliliği festivalin değerlendirilmesinde ele alınan ana başlıklar oldu. Festival değerlendirmesinin yanı sıra, Avcı ve Binat geleceğe yönelik hedeflerinden, planlarından ve festivale dair tüm olasılıklardan da bahsettiler.

Covid-19 pandemisinin neden olduğu paradigma değişimlerinin festivali nasıl etkileyeceği, pandemi zamanında üretim, fiziksel-çevrimiçi ayrımı, Festival’in nasıl yayın haline getirilmesi gerektiği, küratoryal ve editoryal bakışlar ise konuşmanın ilerleyen dakikalarında değinilen ve ileride tekrar ele alınması gerektiği ifade edilen konular oldu. Canlı yayında, Banu Binat basılı ve dijital yayınları karşılaştırıp Festival’in basılı bir mecrada da var olması gerektiğini vurgularken Selçuk Avcı ise konuşmasında festival organizasyonunda kuratoryal bir bakış açısının gerekliliğine dikkat çekti.

Mimarlık Konuşmaları 02: İstanbul Mimarlık Festivali 2020 canlı yayın kaydı The Circle’ın Instagram hesabından veya YouTube üzerinden izlenebilir. Mimarlık Konuşmaları canlı yayın serisi hakkında detaylı bilgi için The Circle’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Canlı yayında değerlendirilen, 5-11 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşen İstanbul Mimarlık Festivali hakkında detaylı bilgi için festivalin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.