AÇIK MİMARLIK’ta Kapadokya’da Altın Arama Çalışmaları Konuşuldu!

Açık Mimarlık Podcast

Açık Mimarlık podcast serisinin yeni bölümü 11 Şubat, Perşembe günü dinleyicileriyle buluştu. Yağmur Yıldırım’ın hazırlayıp sunduğu Açık Mimarlık’ın bu haftaki konukları Mimar Aslı Özbay ve Kapadokya Siyanüre Karşı Platformu sözcüsü Mükremin Tokmak oldu. Yayında yerel ve uluslararası basında yakın zamanda gündem olan Kapadokya Avanos’ta altın arama çalışmalarının ruhsatlandırmasına karşı verilen mücadele ele alındı.

Kapadokya’da 306 hektarlık bir alanda, Kanada menşeili Centerra firmasına yakın zamanda altın arama çalışmaları için ruhsat verilmişti. Buna karşı örgütlenen Kapadokyalılar 2 ay gibi kısa bir sürede etkili bir mücadele vermişlerdi. Farklı alan ve disiplinlerden uzmanlarında sürecine dahil olduğu mücadele hem yerel hem de uluslararası örgütler tarafından desteklenmişti. Yankıları büyük bir ilgi toplayan mücadele sonrasında ise Centerra firması altın arama çalışmalarını yeterli rezerv bulunamadığı gerekçesiyle terk etmişti. Mücadelenin içinde olan ve süreci birebir takip eden Tokmak ve Özbay, yayında bu süreci tüm detaylarıyla anlatıp tartıştılar.

Kapadokya’da altın arama çalışmalarına karşı verilen mücadele birkaç ana başlık altında ele alındı. Bu başlıklar arasında Kapadokya’nın tarihi, kültürel, jeolojik, doğal önemi, zenginlikleri ve potansiyelleri, siyanürün doğaya verdiği zarar, mücadelenin süreci, aşamaları ve örgütlenmenin önemi yer aldı.

Karşılıklı sohbet olarak ilerleyen podcast yayınında, Aslı Özbay Kapadokya’nın yeteri kadar tanınmadığını ve bilinenin ötesinde Kapadokya’nın hem jeolojik hem de kültürel açılardan ne kadar zengin olduğunu vurguladı. Mükremin Tokmak ise mücadele sürecinin nasıl işlediğine, siyanür kullanımının doğayı ne kadar tahrip ettiğine ve sürecin ilerleyen aşamalarında mücadelenin nasıl devam ettirileceğine dikkat çekti.

Görsel: Açık Mimarlık Podcast, Spotify
Görsel: Spotify Açık Mimarlık Podcast Sayfası

Açık Mimarlık podcast kayıtları her hafta perşembe günü Açık Radyo kapsamında Yağmur Yıldırım tarafından hazırlanıyor ve sunuluyor. Mimarlığın tüm halleri üzerine konuşulan ve farklı disiplin ve alanlardan konukları dinleyici ile buluşturan Açık Mimarlık podcast yayınları Açık Radyo’nun web sitesinden veya Spotify, Google Podcasts ve Apple Podcasts gibi mecralardan dinlenebiliyor.