(Mimarlar Odası İzmir Şubesi) YENİ bir Etkinlik Serisi Başlatıyor!

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, “Malzeme Etkinlikleri Kuşağı” adını taşıyan yeni etkinlik serisiyle mimarları, yapı malzemelerinin ortaya çıkışını, ilk defa uygulandıklarında getirdikleri yenilikleri ve çağdaş kullanım biçimleri ile potansiyellerini yeniden keşfetmeye davet ediyor.

Serinin ilk bölümünde; günümüzde hâlâ yoğun şekilde ve çağdaş teknolojilerle farklı biçimlerde kullanılan, ancak bir o kadar da eleştirilen ve birçok mecazi, günlük deyişte yer bulan BETONa yer veriliyor.

İlkel formunda ilk kullanımları 5000 yıl öncesine kadar uzanan, 18. yüzyıl sonlarında günümüzdeki hâlini almış, takip eden yüzyılda ise büyük heyecan yaratmış ve modern mimarinin önemli simgelerinden, günümüzde bunun yanında bir de çarpık kentleşmenin sembollerinden biri hâline gelmiş olan betonu yine en ilkel hâliyle ele alsak ve konuşsak, bugün ondan tekrar öğrenecek bir şeyler bulabilir miyiz? Salt malzeme olarak betonun farklı kullanım alanları, hâlâ keşfedilebilir mi? Günümüz teknolojisiyle işlenen beton tasarımcılara neler vaat ediyor? Betonun nitelikli ve incelikli kullanım örnekleri bize neler anlatıyor?

Malzeme Etkinlikler Kuşağı’nın “Beton Deyip Geçme” başlıklı ilk etkinlik dizisi bu heyecan verici sorular etrafında şekilleniyor. Bu kapsamda çeşitli çevrimiçi söyleşiler, sunumlar ve tanıtım oturumlarında buluşmalar hazırlanıyor. Ayrıca mimarlarla bu özel malzemenin çağdaş üretim mekânlarında buluşulması ve kullanım biçimlerinin bir atölyeyle keşfedilmesi amaçlanıyor.

Etkinlik serisi kapsamında 17 Şubat 2021 Çarşamba günü Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) 2019 yılında başlattığı, 2021 yılında ise 2.’si düzenlenecek olan Yapı Tasarım Yarışması; yarışmanın jüri üyesi mimar Dürrin Süer, 2019 yılında profesyonel kategoride 3.’lük ödülünü kazanan Aktan Acar ve ÇEİS Eğitim ve İSG Birim Yöneticisi Yücel Yetişkin tarafından konuşulacak.

Şubat ve Mart ayları boyunca sürecek olan “Beton Deyip Geçme” etkinlik serisi herkese açık olarak gerçekleşiyor.

Etkinlikleri İzmir Mimarlık Merkezi YouTube kanalından canlı olarak izleyebilirsiniz: www.youtube.com/izmirmimarlıkmerkezi

Program: