[Proje]: IMD Evi / Konut

Proje Adı:
IMD EVİ / KONUT,
2019, İSTANBUL, MALTEPE 
İç Mimari Tasarım & Uygulama:
TRESO İÇ MİMARLIK
[MELDA DİKMEN GÜREL]
İşveren: MERT DEMİREL
Fotoğraflar: İBRAHİM ÖZBUNAR

IMD Evi Maletepe, İstanbul’da yer alan bir iç mekan projesi. Modern, dingin ve sakin bir görünüm ile aynı zamanda sofistike bir şıklık yakalamayı hedefleyen projeyi tasarımcıları Treso İç Mimarlık anlatıyor: 

Yapının konumu hakkında;

Maltepe’de yer alan yapı; Tepe İnşaat’ın 2015 yılında tamamladığı LEED sertifikalı bir yaşam kompleksidir. Treso İç Mimarlık olarak tamamladığımız, katta dubleks bu daire ise alt katıyla peyzaj alanında kendine ait bahçe kullanım alanına; üst katıyla da adalar manzarasına sahiptir. Daha önce Dragos’ta yaşayan ev sahipleri için, sitenin ortak yaşam alanlarında sağladığı sosyal olanakları; özellikle çocuklar için keyifli ve güvenli bir yaşam alanı sunması ve de dairenin oldukça aydınlık ve ferah hacmi tercih sebebi olmuş.

Evin aslından farklı olarak yapılan değişiklikler:

Daireyi ilk teslim aldığımızda daha küçük odalardan oluşan, daha kullanışsız hacimlere sahipti. Evin aslına ait sadece birkaç duvar ve ortak banyodaki seramik ve vitrifiyeler mevcut haliyle kullanılırken; geri kalan tüm yapısal ve dekoratif unsurlarda ve malzemelerde değişikliğe gidilmiştir.

Alt kat evin günlük yaşam alanı olarak kurgulanmış; giriş antre, mutfak, salon ve misafir WC bu katta planlamıştır. Alt kattaki bir oda iptal edilerek, mutfak alanı iki katına çıkartılmıştır. Mutfağı bölen duvar ve kapı cam olarak tasarlanarak evin ana girişinin daha aydınlık olması sağlanmıştır. Salonun oturma bölümü evin aslında galeri boşluğu ile daha yüksek bir tavana sahipken, bu bölüm kapatılarak üst katta ekstra iki oda alanı yaratılmıştır. Merdivenin mevcut korkulukları değiştirilmiş, basamaklar evin tamamen değiştirilen parkeleri ile yeniden üretilmiş, basamak altlarına eklenen gizli aydınlatmalarla çok daha dingin ve modern bir görünüme kavuşmuştur. Daha önce kullanılmayan merdiven altında ise gizli bir depolama alanı yaratılmıştır.

Üst kat ise evin dinlenme ve uyku alanları için; kendi banyo ve giyinme odasını içeren bir ebeveyn yatak odası, iki çocuk odası, bir yardımcı odası ve ortak banyo olacak şekilde planlanmıştır.

Üst katta yeni planlama ile oluşturulan iki ekstra odanın biri ailenin küçük kızının odası, diğeri de yardımcı odası olarak ihtiyaçlara yönelik planlanmıştır. Yine bu alanda antre boşluğu olarak ortaya çıkan kısımda planlanan ekstra büyük hacimli dolap; merdiven çıkışı yönünde ev sahibinin renkli koleksiyonunu barındırırken, antre yönüne açılan kapaklarıyla evin tüm temizlik alet ve malzemelerini depolamaya yönelik tasarlanmıştır.

Bu katta mevcut odalardan bir tanesi aileye yeni katılacak olan bebeğin odası olarak tasarlanmış. Mevcut bir diğer oda ile ebeveyn yatak odası arasındaki duvar kaldırılarak, ebeveyn yatak odası içerisinde kendine ait giyinme odasının da yer aldığı, çok daha ferah ve ihtiyaçları karşılayan bir oda haline getirilmiştir.

Evin tamamında tüm seramikler, parke zeminler, duvar kağıtları, kapı ve süpürgelikler, merdiven, aydınlatma ve elektrik armatürleri, petekler, mutfak ve banyo sabit mobilyaları, tezgahlar ve eviye yenilenmiştir.

İç mekânda kullanılan malzemeler, renkler, formlar:

Evin genelinde modern, dingin ve sakin bir görünüm ile aynı zamanda sofistike bir şıklık yakalamak hedeflenmiştir. Seramiklerde, kapı ve süpürgelikler ile özel üretim tüm mobilyalarda ton sür ton bir gri tonlaması hakimken; mint ve yeşil tonları küçük dokunuşlarla evin geneline renk katmıştır. Evin geneline hakim olan bu gri tonaj; zeminde çok sıcak bir ahşap dokusuyla kombinlenerek dengelenmiş, yine ahşap dokunuşlara mobilya detaylarında da isli meşe ve Amerikan ceviz kaplamalarla yer verilmiştir. Proje genelinde iyi bir denge içinde harmanlanmış, gözü yormayan bir malzeme ve form zenginliği yaratmak hedeflenmiştir. Döşemelerde kumaş dokular, derilerle birlikte; duvarlarda lake kaplamalar, mermer ve aynayla birlikte kullanılmış; bu kombinler ahşap ve pirinç detaylarla zenginleştirilmiştir.

Evin kullanım senaryosu tüm detaylarıyla düşünülerek, tüm gereksinimler için özel depolama alanları yaratılmıştır. Böylelikle her eşyanın kendine ait kapalı bir alanının olduğu, nefes alan hacimler yaratmak ve ev sahiplerinin günlük yaşam rutinlerini de kolaylaştırmak bizim için öncelik kazanmıştır.

Çok iyi ışık alan ve oldukça aydınlık olan evin, ışığını maksimum seviyede korumak için daha açık tonda mobilyalar, kumaşlar, duvar kağıtları tercih sebebi olmuştur. Salondaki galeri boşluğunun kapatılmasına ve de salonun ön cephesine bir kış bahçesi eklenmesine rağmen, seçilen malzemeler ve ahşap lake jaluzi perdeler sayesinde aydınlığından hiçbir şey kaybetmeyen bir salon tasarımı ortaya çıkmıştır.

Mobilya ve aksesuar seçimleri hakkında:

Evin hareketli mobilyaları için seçimler; evin geneline hakim olan modern çizgiye uygun olan alternatif ürünler arasında konfor ve kalite ön planda tutularak yapılmıştır. Yaşam alanında ev sahiplerinin en fazla kullanacakları öngörülen büyük kanepe için marka önceliği Natuzzi olmuş, çeşitli hareket fonksiyonlarına sahip elektrikli bir model tercih edilmiştir. Evin kalan hareketli ürünlerinin büyük çoğunluğunda ise; ev sahibinin daha önceki evinde de kullandığı Casa Mobilya markası tercih sebebi olmuştur.

Bunun dışındaki tüm sabit mobilyalar ve dolaplar ev sahibinin ihtiyaçlarına yönelik özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.

Aksesuarların büyük çoğunluğu yine kendi markamız olan Treso Home ve de birçok projemizde özellikle tekstilleriyle yer alan Zara Home’dan seçilmiştir.

Eichholtz, Fancy gibi prestijli markalardan ithal ettiğimiz ürünler ve özel üretim ürünlerden oluşan koleksiyonuyla, projelerimiz için yarattığımız Treso Home markamız; iç mimari projesinden, uygulamasına, nevresimlerinden, sofra& servis detaylarının seçimlerine kadar en ince ayrıntısıyla verdiğimiz hizmet kapsamında bize hem zaman kazandırması, hem de tek noktada çok farklı markalardan ürün çeşitliliği sunması anlamında genellikle tercih sebebimiz.

Ev sahiplerinin özel talepleri:

Yapının mevcut hacminin ev sahibinin tüm ihtiyaçları için yeterli hale getirilmesi, hali hazırda kullanılan standart yapı malzemelerinde bazı değişikliklere gidilmesi ve günlük yaşantıda onlara kolay ve rahat bir kullanım ile konfor sağlayacak bir ev ortaya çıkması ana taleplerdi diyebiliriz. Bunların dışında büyük bir adaya sahip geniş bir mutfak ev sahibimizin bu ev için en büyük hayaliydi. Yine üst katta mevcut olan standart büyüklüklere sahip bir ebeveyn yatak odası ve 2 odanın yerine; evin iki çocuğu ve yardımcısı için yeterli 3 oda ile ebeveyn yatak odasının büyütülerek kendine ait giyinme alanı ve banyosuyla ihtiyaçlarına cevap vermesi öncelikli talepler arasındaydı.

Bunlara cevap vermek adına elimizdeki toplam hacmi yeniden yorumlayarak, çeşitli kırımlar ve eklemelerle iyileştirmeler planladık. Alt katta bir odayı iptal ederek mutfak hacmine kattık ve tam hayal edildiği şekliyle büyüttük. Yine bu alandan kazandığımız metraj, girişteki ayakkabı ve montlar için tasarlanan depolama alanına önemli katkıda bulundu.

Üst katta 2 ekstra odayı, salonun galeri boşluğunu iptal ederek oluşturulan asma kat metrajı ile çözümledik.

Mevcut olan 1 oda bebek odası olarak kullanım kazandırılırken, mevcut bir diğer oda ebeveyn yatak odası metrajına katılarak istenilen hacim yaratılmış oldu.

Mevcutta kullanılan standart yapı malzemelerinden tüm seramikler ve giriş WC vitrifiyelerinin değiştirilmesi proje başlangıcındaki ilk taleplerdi. Ancak bu durum süreç içerisinde; oluşturulan tasarım dilinin bütünlüğü ve kaliteyi korumak adına tüm seramik, parke, merdiven, duvar kağıdı, aydınlatma ve elektrik armatürleri, kapı ve süpürgeliklerin değişmesi şeklinde ortak bir karara evrildi.

Evde kullanılan aydınlatma aksesuarları ve sanat eserleri hakkında:

Evin aydınlatma sistemi, çok farklı noktadan çok farklı alternatifte ışık kaynağı oluşturacak şekilde planlamıştır. Bu kaynaklarda çoğunlukla yapının fiziki imkanlarına göre gömme ve sıva üstü spot tercih edilirken; kullanılan az sayıda sarkıt aydınlatmada ise imza niteliğinde ürünler tercih edilmiştir. Yatak başında tek noktadan sarkan Foscarini aydınlatma, yemek masası üzerinde Vertigo aydınlatmanın benzer bir üretimi, çocuk odasında ise Umage Eos aydınlatmalar tercih edilmiştir.

Sanat eserleri ise, evin tasarımına ve evde yaratmak istediğimiz dengeye uygun olacak şekilde bizler tarafından belirlenmiş ve ressamlarımız tarafından özel olarak çalışılmıştır.

Metrekare Bilgisi:

İç ve dış mekanlarıyla toplam 227 metrekare yaşam alanına, 59 metrekare de bahçe alanına sahiptir.


Kaba Yapı

 • Tepe İnşaat

Aydınlatma

 • Masier
 • Lamphouse
 • Foscarini
 • Umage

Mobilya & Aksesuar

 • Treso Home
 • VitrA
 • Natuzzi
 • Bocchi
 • Kütahya Seramik
 • Çimstone
 • Belenco
 • LG
 • Kartell
 • Sihir Mobilya
 • Altas Cam
 • Stepevi
 • Fatih Kıral
 • Casa Mobilya
 • Rapsel Mobilya
 • İca Mobilya
 • Cumba Selection
 • Zara Home
 • Beymen
 • Palmhouse Living
 • Rebul
 • Ercan Tekstil
 • Bonvagon