(BigSEE) 2021 Ödüllerinde KAZANANLAR Açıklandı!

Her sene başında tasarımın farklı ölçeklerinden kategorilerde verilen BigSEE Ödüllerinin 2021 kazananları belli oldu. Mimarlık kategorisinin kazananları arasında Türkiye’den de beş isim yer aldı.

Güneydoğu Avrupa’dan çeşitli ölçeklerde tasarımların potansiyelini ve zenginliğini öne çıkarmayı misyon edinen BigSEE platformu her sene bölgeden seçilen tasarımları ödüllendiriyor. Sene başında verilen bu ödüller Güneydoğu Avrupa’da, yerel sorun ve ihtiyaçları dikkate alan tasarımları yelpazesine dahil ediyor. Ödüller ile katılımcı bir topluluk inşa etmeyi de hedefleyen BigSEE genç ve yaratıcı tasarımcıları destekleyerek bölgenin ve bölgedeki tasarımcıların gelişimini çalışmalarında ön planda tutuyor.

Geçmiş senelerde Mimarlık, İç Mekan Tasarımı, Ürün ve Moda Tasarımı, Ahşap Kullanımı ve Yaratıcı Turizm kategorilerinde verilen BigSEE Ödülleri bu sene yalnızca iki kategoride verildi: Mimarlık ve İç Mekan Tasarımı. 19 ülkeden geniş kapsamlı ve etraflı bir seçki ile belirlenen BigSEE 2021 ödüllerinde, Mimari kategorisinde kazanan 65 projenin 5’i Türkiye’den seçildi.

2021 yılı BigSEE Mimarlık kategorisinde Türkiye’den ödül kazanan projeleri aşağıda inceleyebilirsiniz. Ayrıca ödüller ve kazananlar hakkında daha detaylı bilgi için BigSEE Ödülleri’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Kazananlar:
Kategori:
Mimarlık


GEMAK Tersanesi Yönetim Binası, Fotoğraf: http://www.bigsee.eu

Proje Adı: GEMAK Tersanesi Yönetim Binası
Konum: Yalova
Tasarım: CM Mimarlık
Ödül Kategorisi: Mimarlık

Yalova’da yer alan GEMAK Tersane’si, Marmara Denizi’nin güneydoğusunu tutarak dünyanın her yerine açılan deniz trafiği için bir düğüm noktası oluşturuyor. Deniz trafiği ve gemi tasarımı, Yönetim Binası için oldukça belirleyici tasarım girdileri oluşturuyorlar. Yapı, gemi tasarımı ve inşasında kullanılan malzeme, yapı elemanları ve tekniklerinin mimariye nasıl uyarlanabileceğini soran ve sergileyen oldukça belirleyici strüktürel ve formal bir konsepte sahip. Cephede saydam alanlara yer veren tasarım, adeta bir geminin kaptan köşkündeymiş gibi, kullanıcılarına tersanenin tümüne hakim bir manzara sağlarken iç mekanda ise esnek ve hareketli elemanların kullanımıyla devam ettiriliyor. Tasarımın bütününde de tersane peyzajına hakim vinç ve endüstriyel yapılara gönderme yapılıyor.


Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Binası, Fotoğraf: http://www.bigsee.eu

Proje Adı: Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Binası
Konum: İstanbul
Tasarım: ARK-itecture & BG Architects
Ödül Kategorisi: Mimarlık

ARK-itecture ve BG Architects işbirliği ile tasarlanan Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Binası, formda topografya ve sınırları öncelikli birer çıkış noktası olarak değerlendirirken, kampüs içerisindeki eski yapılarla da ilişki kuruyor. Yapı geniş eğitim alanları ve içerisindeki tüm işlevleriyle kampüsün güneydoğu köşesinde bir mafsal ve çekim noktası olarak konumlanırken kampüsün bütüncül kullanımının da bir parçası olmayı amaçlıyor. Yapı kampüs içindeki diğer yapılarla bütüncül ilişkiler kurduğu gibi iç mekandaki hacimler arasında da sirkülasyon, program ve form aracılığıyla benzer bağlar kuruyor. İlk bakışta göze çarpan keskin hatlar ve üçgenler modüler tekrarlamalar oldukları gibi bütüne bağlanan ve kullanıcısına bütünü okutan parçalar oluşturuyor.


Fitaş Pasajı, Fotoğraf: http://www.bigsee.eu

Proje Adı: Fitaş Pasajı
Konum: İstanbul
Tasarım: SALON, Alper Derinboğaz
Ödül Kategorisi: Mimarlık

Yıllar içinde büyük değişimlere tanıklık etmiş İstiklal Caddesi’nin orta noktasında bulunan Fitaş Pasajı bu değişimlere tanıklık eden yapılardan biri. SALON Architects’in yeni tasarımı, yapıyı tekrar şekillendirdiği gibi sokakla olan ilişkisini de onarmayı ve canlandırmayı hedefliyor. Yapı cephesini sadece bir düzlem olmaktan kurtaran pasajın yeni tasarımı, cephesi ve barındırdığı işlevler ile İstiklal Caddesi’nin geçmişte sokak tabelaları ile sahip olduğu ancak zamanla kaybettiği üç boyutlu hareketi geri kazandırıyor. Ayrıca yapının iç mekandaki işlev dizilimi ile, geçmişte sahip olduğu renklilik, çeşitlilik ve hayat yapıya geri getiriliyor.


Koray Arslan Evi, Fotoğraf: http://www.bigsee.eu

Proje Adı: Koray Arslan Evi
Konum: İzmir
Tasarım: Mert Uslu Mimarlık
Ödül Kategorisi: Mimarlık

Koray Arslan Evi, günlük hayatın hem şekillendirilmesinde hem de temsilinde bir konutun rolünü ortaya çıkaran bir tasarımın sonucu. Öyle ki, yapı bir tasarım objesi olmanın ötesinde günlük hayatın akışına eşlik eden ve bu akışın okunabildiği bir araç olarak tasarlanıyor.

Çam ve zeytin ağaçlarından oluşan bir peyzajın ortasında yer alan yapı kışın güneş ışığını alan, yazınsa gölgeler yaratan bir tasarıma sahip. Sene boyunca güneş ışığının hacmin iç noktalarına ulaşmasını sağlayan yapı, kullanıcılarına hem konforlu bir yaşama alanı hem de oldukça hareketli bir iç mekan deneyimi sunuyor.


Bayraklı Sahili Yaya Köprüsü, Fotoğraf: http://www.bigsee.eu

Proje Adı: Bayraklı Sahili Yaya Köprüsü
Konum: İzmir
Tasarım: Not Mimarlık
Ödül Kategorisi: Mimarlık

İzmir, Bayraklı’da yer alan yaya ve bisiklet köprüsü tasarımı, İzmirdeniz Projesi kapsamında kıyı hattını yayalara ve bisiklet sürücülerine daha erişilebilir bir hale getirmek amacı ile yola çıkıyor. Köprü Bayraklı Sahili için bir ihtiyaca cevap verdiği gibi tasarımıyla kullanıcılarına görsel bir deneyim de sunuyor. Köprünün tasarımı, içerisinde hareket eden yaya ve bisikletleri, dışarıdan bakanlar için ışık ve gölge oyunları yaratarak cephenin bir parçası haline getiriyor. İçinden geçenler ve cephesini izleyenler için köprü, hareketsiz ve donuk bir tasarımın aksine, günün farklı saatlerinde ve hareket edilen hıza göre farklı algılanabiliyor.