[Yarışma]: Karapınar Güneş Santrali SCADA Merkezi

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası ve Türkiye’nin en büyük güneş santrali Karapınar GES ile yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını büyüten Kalyon Holding, geleceği tasarlayan yatırım projelerini kalıcı bir eserle simgeleştiriyor. Kalyon Holding, T-Lab iş birliğiyle güneş enerjisi santraline kurulacak olan yönetim binası için bir tasarım yarışması düzenliyor. SCADA – Denetleme Kontrol ve Veri Toplama Merkezi olarak tasarlanacak yapı, Türkiye’nin güneş enerjisi alanında bilim insanlarının buluştuğu ve öğrencilerin bir araya geldiği ülkemizin en önemli çekim merkezlerinden biri olacacak.

Güneş Teknolojileri Fabrikası ile birlikte yılda 1.5 milyon ton fosil yakıt ve karbon emisyonunu engelleyecek olan Karapınar Santrali’ne inşa edilecek SCADA Merkezinin mimari özellikleri ile sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji ve teknoloji yaklaşımını yansıtması hedefleniyor. Kalyon Holding bu amaçla, T-Lab iş birliğiyle bir mimari tasarım yarışması düzenliyor.

Kalyon Holding yönetiminde organize edilecek mimarı tasarım yarışmasının yürütücülüğünü T-Lab üstleniyor. Karapınar’da yer alan güneş santralinin çekirdeği olan SCADA Merkezi (Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama Merkezi) aynı zamanda bilim insanlarının buluştuğu, konferansların düzenlendiği, bilimsel oturumların yapıldığı ve öğrencilerin bir araya gelip enerji alanındaki teknolojik gelişmeleri takip edebileceği bir merkez olacak.

Ön seçimi geçen ilk on ekibe ödül

Karapınar GES SCADA Mimari Proje Yarışması’nın jürisi ise birbirinden değerli mimar ve sanatçılardan oluşuyor. Yarışmanın seçici kurulunda David Green, Murat Tabanlıoğlu, Refik Anadol, Dr. Deniz Aslan, İmdat As ve Kübra Kalyoncu Şeherli bulunurken jüri başkanlığı görevini ise Melike Altınışık üstlenecek. Ön seçimi geçen ilk on ekibe 15 bin TL destek ödülü verilirken birinciye 70, ikinciye 50 üçüncüye de 30 bin TL ödül verilecek.

Yarışmaya katılmak isteyenler https://kalyonpv.com/scada/ adresinden şartname ve ilgili diğer bilgilere ulaşabilirler.

Yarışma Takvimi:

  • Yarışmanın İlanı: 8 Ekim 2020, Perşembe
  • Ön Seçime Başvuru için Son Tarih: 2 Kasım 2020, Pazartesi (23:59’a kadar)
  • Ön Seçim için Jüri Değerlendirme Toplantısı: 6-7-8 Kasım 2020
  • İkinci Aşamaya Geçen Başvuruların Bilgilendirilmesi: 9 Kasım 2020, Pazartesi
  • Son Soru Sorma Tarihi: 20 Kasım 2020, Cuma
  • Soruların Yanıtlarının İlanı: 27 Kasım 2020, Cuma
  • Projelerin Son Teslim Tarihi: 19 Ocak 2021, Salı (23:59’a kadar)
  • Proje Sunum Tarihi: 22 Ocak 2021, Cuma
  • Jüri Değerlendirmesi için Başlangıç Tarihi: 22-23-24 Ocak 2021
  • Sonuçların İlan Edilmesi: 25 Ocak 2021, Pazartesi


SCADA:
Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan SCADA; “Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi olarak adlandırılıyor. SCADA sistemleri geniş alana yayılmış tesislerin tek bir merkezden bilgisayar, cep telefonu veya tablet gibi cihazlarla izlenebildiği bir sistem olup, temel olarak bir yazılımdır. Tek bir cihazdan kullanılabileceği gibi ağ bağlantılarıyla birden fazla bilgisayar ve taşınabilir cihazla kontrol ve izleme yapılabiliyor.

Karapınar GES SCADA Binası Mimari Proje Yarışması, içinde SCADA sisteminin bulunduğu bir yönetim binası tasarısına odaklanıyor.