(Mimarlar Odası) 2020 Oktay Ekinci Basın Ödülü ve Çevreye Katkı Özel Ödülü SAHİPLERİNİ Buldu!

Mimarlar Odası 2020 Oktay Ekinci Basın Ödülü’ne muhabir Nurcan Bilge Gökdemir ve gazeteci Zafer Arapkirli layık görülürken Mimarlar Odası 2020 Çevreye Katkı Özel Ödülü, Prof. Dr. Doğan Kantarcı ve “Haydarpaşa Dayanışması” adına Hasan Bektaş’a verildi.

Sağlıklı ve nitelikli kentlerin, doğanın, çevrenin ve var olan tarihsel değerlerin korunması mücadelesinin büyük önem taşıdığı bu dönemde, basın alanından toplum, kent, kültür ve çevre sorunlarına duyarlılık gösteren, bu alanlarda toplumsal duyarlılığın artırılmasına aracılık eden gazetecilere 2012 yılından bu yana Mimarlar Odası Basın Ödülü verilmektedir. Ödül; yaşamını ülkemizin doğal ve kültür değerlerinin korunmasına adamış; mimarlık ve kent yayıncılığı anlamında çalışmalarıyla basında farkındalığın artmasına önemli katkılarda bulunan gazeteci, yazar ve mimar Oktay Ekinci’nin anısını yaşatmak ve bu alanda katkı sunanları onurlandırmak adına “Mimarlar Odası Oktay Ekinci Basın Ödülü” adıyla verilmektedir.

Geçtiğimiz dönemlerde Basın Ödülü kent, mimarlık, çevre alanlarındaki çalışmalarında dolayı Özlem Güvemli, Elif İnce, Gila Benmayor, Aysel Alp, Melih Aşık, Güven İslamoğlu, Rıfat Doğan ve Uğur Şahin’e verilmiştir.

“Yatay rant düzeni”, “Bir yetki darbesi daha: İstanbul Boğazı İBB’den alınıp Erdoğan’a bağlanıyor!”, “Yazlık saraya arazi yetmiyor”, “Özelleştirme kıyıya dayandı”, “Saray’a tahsise ‘kamu hizmet alanı’ kılıfı” ve benzeri çalışmalarından ötürü muhabir Nurcan Bilge Gökdemir ve ülke genelinde yaşanan çevre tahribatına, toplumsal yaşama, temel insan hak ve özgürlüklerine, yapılı çevrenin, kültürün ve özgürlükçü demokrasinin geleceğine yönelik çalışmaları ile kamuoyunu bilgilendiren gazeteci Zafer Arapkirli; Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2020 Oktay Ekinci Basın Ödülü”ne layık görülmüştür.

Öte yandan Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu; yaşanabilir çevre hakkını engelleyen, tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden ve kültürel değerleri yozlaştıran merkezi-yerel yönetim politikalarına karşı; kentlerimizde ve kırsal alanda yapılı ve doğal çevrede yaşanan tahribatı engellemek amacıyla kent ve çevre mücadelelerine katkı verenleri onurlandırmak amacıyla “Mimarlar Odası Çevreye Katkı Özel Ödülü” vermektedir.

Ödül ilk kez 2016 yılında; Artvin Cerattepe’de maden ocağına ilişkin yürütülen çevre mücadelesi nedeniyle, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’a; 2018 yılında ise Antalya’nın Finike İlçesi’nde taş ve mermer ocaklarına karşı yürütülen çevre mücadelesi nedeniyle, 9 Mayıs 2017 tarihinde öldürülen Ayşin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu’ya verilmiştir.

Bu yıl; doğal, kültürel ve mimari mirasın korunması için yürütülen çevre mücadelesindeki çok yönlü çalışmaları, üstün gayretleri ve özverileri nedeniyle Prof. Dr. Doğan Kantarcı ve İstanbul’un silüetini oluşturan önemli simgelerinden biri olan Haydarpaşa Garı ve çevresinin korunmasına yönelik çalışmalarından dolayı “Haydarpaşa Dayanışması” adına Hasan Bektaş, Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2020 Çevreye Katkı Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.