(Roger Pradier)’den Dış Mekan Koşullarına Meydan Okuyan AYDINLATMA Ürünleri!

Ibuk

TEPTA Aydınlatma tarafından temsilciliği yürütülen Roger Pradier, dış mekan koşullarına meydan okuyan asırlık tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

TEPTA Aydınlatma tarafından temsilciliği yürütülen Roger Pradier, dış mekan koşullarına meydan okuyan köklü tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

1910 yılında Fransa’da mütevazi bir metal atölyesi olarak kurulan Roger Pradier, üstün üretim kalitesi ve yarattığı tarz ile kısa sürede dünyaya yayılan bir aydınlatma markası haline dönüştü.

İnsanların ihtiyaçları, üretim teknolojileri ve tasarım eğilimleri, bir asır boyunca sürekli değişim gösterdiyse de markanın üretim kalitesi ve yarattığı özgün çizgilerin modası hiçbir zaman geçmedi. Yüz yılı aşkın süredir tamamen el ile üretilen bu ürünler, nerede olursa olsun “a la Française” olarak anılıyor.

Geleneklere bu denli bağımlı olması ile birlikte, değişen teknolojilerin ve gereksinimlerin analizini iyi yaparak ürün ve hizmet üretmek de firmanın diğer başarısı. Elli çalışanı ile yılda seksen bin kadar ürün üretebilen firma, bu ürünler için kullanıcılara yirmi altı farklı renk sunabiliyor. Ayrıca çok az çağdaş firmanın yapabildiği gibi, dış aydınlatma alanında paslanmaya karşı yirmi beş yıl garanti veriyor. Markanın özellikle çetin hava koşullarına sahip, sahil beldelerinde tercih edilmesinin öncelikli sebebi ise bu üstün kalite standardı.

Özetle, Roger Pradier kullanıcılarına herhangi bir mimari ürün sunmuyor; kültürel mirasın el emeği ve kusursuz malzemelerle harmanlandığı bir yaşam lüksü armağan ediyor.

Markanın ürünleri “Heritage” ve “Modern” kategorilerine ayrılıyor. Heritage başlığı altında toplanan koleksiyonlar içinde yer alan Louis Philippe, Louvre, Chenonceau, Place des Vosges ve Louis  XIII isimli tasarımlar nostaljik görünümleriyle ön plana çıkıyor.

Louis Philippe

1830-1848 yılları arasında hüküm süren Fransız kralı ile aynı ismi taşıyan Roger Pradier aplik tasarımı Louis Philippe, siyah, beyaz, yeşil, gri, altın ve kumtaşı renk seçenekleriyle sunuluyor. Alüminyum ve pirinç malzemeden üretilen tasarım, zamansız çizgisiyle dış mekanlardaki yerini alıyor.

Louvre

Louvre koleksiyonu da duvar ve tavan aydınlatma seçenekleri yanı sıra kaide ve bollard seçenekleriyle geniş bir çeşitlilik sunuyor. Şehir merkezlerinde klasik geleneği sürdüren “Heritage” aydınlatma serisi içinde yer alan Louvre, Roger Pradier mirasının kült tasarımları arasında.

Chenonceau,

Klasik bir çizgiye sahip olan sarkıt aydınlatma olan Chenonceau, alüminyumdan yapılmış tarihi bir kolye görünümünde. Bollard ve aplik versiyonları bulunan Chenonceau, dış mekanlara sofistike bir stil kazandırıyor.

Place des Vosges

Pirinç malzemeden üretilen Place des Vosges, ismini Paris’in en eski meydanlarından birinden alıyor. Bu mekan ile hemen hemen aynı yaşta olan tasarımın duvar ve tavan aydınlatma seçenekleri yanı sıra bollard ailesi bulunuyor.

Fransa’nın pek çok kentinde bir sembol olma özelliği taşıyan Roger Pradier tasarımları arasında geçmişe övgü niteliğindeki diğer bir armatür Louis  XIII. Pürüzsüz ve şık tasarımı ile beğeni toplayan tasarım, açık hava mekanlara romantik bir görünüm kazandırıyor.

Markanın çağdaş dış mekan aydınlatma serileri arasında ise La Hutte, Equix, Selene, Grumo ve 2015 VIA Label Ödülü sahibi Ibuk duvar lambası dikkat çekiyor.

La Hutte

Günümüzde klasik koleksiyonunun yanında modern, yalın ve çağdaş mekanlar için de özgün tasarımlar üretmekte olan Roger Pradier’in bu kategorideki en sevilen ürünlerden biri La Hutte, Fransa’nın yetiştirdiği en önemli tasarımcılardan biri olan Matali Crasset imzası taşıyan “La Hutte”, markanın çağdaş ve modern yüzünü temsil ediyor.

“La Hutte” bir barınak, ev ateşinin sıcaklığını ve ışığını yeniden üreten nazik bir varlık anlamına geliyor. Ürünün zarif formunu oluşturan cam kubbesi adeta bir evin duvarları gibi koruyucu nitelikte tasarlandı. Üflemeli camdan oluşan bu üst kubbe, alt tarafta zengin çeşitlilikte renk ve metal yansıma ile bitişi sağlanabilen bir tabana oturuyor. La Hutte, çok çeşitli kullanım alanlarına da sahip: İster bir masa lambası olarak, ister bir yer lambası olarak tercih ediliyor. Dış mekan için tasarlanmış olan bu ürün, yan ekipmanlarıyla birlikte kanca ile asılabilen veya bahçeler için yerden yüksek bir bollard biçimde kullanılıyor.

Equix

Taşınabilir özelliği ile dikkat çeken Equix, tekerlekli olduğu için ekstra ışık gereken herhangi bir mekanda özgürce kullanılıyor. Stéphane Joyeux tarafından tasarlanan direk armatür, 346 derece dönebilen aydınlatma başlığı ve hareketli reflektörü ile ışığın yansıma açısını isteğe göre yönlendirebiliyor. 227cm – 266.5cm arası ayarlanabilen teleskopik gövdesi ve alüminyum yapısıyla oldukça hafif bir özelliğe sahip olan tasarımın hareket etmeyen, ayağı sabit modeli de bulunmakta.

Selene

VIA Label 2011 ödüllü bir aydınlatma olan Selene, nilüfer çiçeğinden esinlenerek Normal Studio tarafından tasarlandı. Yuvarlak hatlara sahip, geometrik bir yapıya sahip olan Selene, çok yönlü ışık yayma özelliği ve enerji tüketimini minimum değerde tutan bir aydınlatma olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Grumo

Stephane Joyeux tasarımı Grumo, Roger Pradier’in taşınabilir bahçe aydınlatmaları arasında yer alıyor. Geniş küre formu ve üstünde yer alan kancası ile istenen noktaya asılabilen Grumo’nun turuncu, kırmızı, yeşil, kahverengi, gri ve antrasit renkli modelleri bulunuyor.

2015 VIA Label Ödülü sahibi Ibuk, başka bir Stephane Joyeux tasarımı. Tek bir doğrudan hem aşağı hem de yukarı ışık sağlayan, daha çok cephe aydınlatmasında kullanılan Ibuk tasarımı, sahip olduğu LED teknolojisiyle enerji verimliliği sağlıyor.

Roger Pradier’nin koleksiyonuna, tasarımcılarına ve marka hikayesine TEPTA Aydınlatma’nın web sitesi üzerinden detaylı olarak ulaşabilir ve TEPTA’nın deneyimli ekibinden tanıtım, demo ve aydınlatma alanında süpervizyon hizmeti alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: www.tepta.com