[Sergi]: Eleştirel Tasarım @ Pamukkale 2020

Yerel gözlemler ve araştırmalar sonucu Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, “biz neredeyiz? neler yapıyoruz? çevremizde neler var?” sorularına verdikleri tasarımsal cevapları bir sergiye dönüştürdü.

Yürütücüler sergiyi şöyle açıklıyor:

“Sergi, Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü SBP490 Eleştirel Tasarım dersinin (v.2) 2019/20 yılı çalışmalarının bir bölümünü kapsamaktadır. Dersin amacı, eleştirel düşüncenin tasarım, planlama ve mimarlık alanları üzerinden irdelenmesi, çevrenin ve barındırdıklarının oluşturduğu sorunların veya buluntuların katılımcılar tarafından dert edinilip çeşitli mecralarda bunların farklı alanlardan izleyicilere aktarılması.

Bu dönem konusu ‘Biz Neredeyiz? & Ne yapıyoruz?’. Eleştiriye kendimizden başlamak sürecin bize en önemli katkısı oldu. Biz üniversitenin, bölgenin, dünyanın bir aktörü olarak neredeyiz ve ne yapıyoruz? Bulunduğumuz yer nelerden oluşuyor, biz bu yerin neresinde neler ile meşgulüz? Bizim algımızı, bakış açımızı, pratiklerimizi etkileyen mekanları, şehir parçalarını inceleyip nerede olduğumuzu ve hangi şeyler ile meşgul olduğumuzu kendimize dert edindik. Tasarım çıktıları ile odaklandığımız bir derdi geniş kitlelere ve kendimize anlattık.”

Sergi, eski kıyafetlerden yapılmış banklar, yapıların ön ve arka cephelerini kıyaslayan instagram sayfası, taşıt içinden kullanılabilecek bankamatik tasarımı gibi 25 adet farklı projeyi içeriyor.

Sergiye dijital olarak elestireltasarim2020.tumblr.com adresinden erişilebiliyor.

Süreç hakkında detaylı bilgileri www.criticaltoys.info ve fazilakin.me adresinlerinde bulabilirsiniz.