EVİN HALLERİ” Atölye Çalışması 1-20 Ağustos 2020 Tarihlerinde Gerçekleşecek!

Nevzat Sayın’ın pandemi sürecinde ev üzerine daha fazla kafa yorması üzerine yaptığı çağrıyla, 01-20 Ağustos 2020 tarihleri arasında 14 farklı atölye gerçekleşecek. İsmini Behçet Necatigil’in şiirinden ödünç alan “Evin Halleri” atölyelerinde yürütücüler kendi iç kurgularını yaratacak ve çalışmanın çıktılarını paylaşacak.

Nevzat Sayın http://www.evin-halleri.com adresinde yer alan yazısında temayı ve atölyeleri şöyle açıklıyor:

“(…)Ev bir sığınak mı, yuva mı, bizim mi, istediğimiz gibi mi, istediğimiz yerde mi, hep kalabilir miyiz, misafir miyiz, az sonra gidecek gibi miyiz, güvende miyiz, yeterince mahrem mi gibi sorular sanki daha önce hiç düşünmediğimiz sorularmış gibi düştü aklımıza bu pandemi süreci içinde.

Hazır bu sorular aklımıza düşmüşken bu konuları didikleyelim dedik. İlgilendiğimiz ve üzerinde çalışmak istediğimiz ‘ev meseleleri’ni ve çalışma yöntemimizi aramızda paylaşarak tekrara düşmeden, olabildiğince farklı konular üzerinde durarak ortak derdimiz olan bir meseleyi tek başımıza yapamayacağımız kadar iyi bir biçimde irdeleyebileceğimizi fark ettik.

Bu geniş çerçeve içinde çalışmak isteyen mimarların çalışmak istedikleri konuyu, bağlamı ve yöntemi kendileri belirleyip, diğerleriyle paylaşarak ilerlemeleri tekrara düşmemek ve farklı gruplar arasında olabilecek ortak çalışmaları geliştirmek açısından önemli. Bu nedenle öncesinde başlamak, sonrasında da devam etmek gibi kapılar da açık kalmak üzere 01-21 Ağustos 2020 aralığı ortak çalışma süreci olsun istedik. Daha kısa süre çalışmak isteyenler -bu tarihler arasında olmak üzere- daha kısa bir zaman aralığını da kullanabilir. 1 Ağustos’taki başlangıç tarihi, bu çalışmaya katılacak öğrencilerin okullarının bitmesini beklemekle, belirli bir sürecin gerekliliği ise süreç içindeki çok katılımlı tartışma, çalışma ve paylaşımlar için ortak bir zamanı kullanışlı ve gerekli bulmakla ilgili olarak belirlendi.

Çok az şeyi süreci içinde paylaşıp, tartıştığımızı ve dolayısıyla kapalı devreler içinde geliştirmeye çalıştığımızı düşünerek bu çalıma yönteminin zorlamadan ve zorlanmadan gelişkin bir fikre ulaşmak için iyi bir yol-yordam olmasını ve kendimiz için geliştirici olacağını düşündüğümüz bu çalışma yönteminin ‘günün sonunda’ bir açık kaynak olarak benzer konularla ilgilenmek isteyen herkesin kullanımında olmasını istiyoruz.”

Açık çağrıyla katılımcı davet eden atölyeler arasında Can Altay, Cem Sorguç, Hakan Demirel & Ahmet Doğu İpek, Herkes İçin Mimarlık & Kerem Erginoğlu, Merve Akdağ Öner, Nilüfer Kozikoğlu, Oğul Öztunç/Piknik Works, Ömer Selçuk Baz ve Tuğba Okçuoğlu yer alıyor. Atölye konularını ve yöntemlerini, katılım koşulları hakkında tüm bilgiyi www.evin-halleri.com sitesinden edinebilirsiniz.