[Proje]: Bebek Otel

Proje Adı:

BEBEK OTEL,

2019, İSTANBUL

İç Mimari: GEO_ID, MAHMUT ANLAR

Uygulama: GEO_METRE

Peyzaj: MURAT PİLEVNELİ

İşveren: DEPOT KONAKLAMA

Fotoğraf: EMRE DÖRTER

İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasında ve en etkileyici koylarından birinde bulunan Bebek Oteli, 1950’lerden beri varlığını sürdürüyor. Boğazın en popüler restoran, kafe ve kulüpleri arasında, fiziksel ve kültürel kimliğini nesilden nesile aktaran, Boğaz’ın estetik ruhunu ziyaretçilerine hissettiren bir mekan olmakla birlikte zaman içinde yorulan ve yıpranan Bebek Otel’in Mahmut Anlar ve GEO_ID tarafından 2019 yılında gerçekleştirilen renovasyon projesi, bir anlamda “naif” bir tazelenme süreci.

Tasarım kurgusu kültürel süreklilik ve tazelenme kavramları üzerine oturan projede en son alternatif yepyeni bir kimlik oluşturmaktı. Eşsiz hatıralar barındıran mekana, zarif bir dokunuşun yeterli olacağı önkabulu ile başlanan tasarım ve uygulama sürecinde, Bebek Otel’in günümüz standartlarına ayak uydurması ve müşterilerin modern estetik beklentilerini karşılaması için yenilenen mekanları arasında zemin katından çatı terasına kadar, lobi, restoran, yatak odaları ve teras bar alanlarını bulunuyor. Bodrum katta bulunan Dragon Restoran da otelin eklektik – art deco kimliği ile uyumlu bir uzak doğu restoranı olarak yine GEO_ID tarafından tasarlandı.

Zamansal ve bütçesel kısıtlar, yapının aslında iki ayrı binanın birleşiminden meydana gelmesi ve bu durumun yarattığı yapısal kırılganlık nedeniyle planlarına müdahale minimum düzeyde tutuldu. İstisnai durumlardan biri, daha geniş ve davetkar bir giriş alanı sağlamak için bir aks geriye alınarak büyütülen resepsiyon alanı. Otele girer girmez görülebilecek şekilde konumlandırılan kayıt bankosuna bu alanda bekleyen/istirahat eden misafirlere zengin bir deneyim sunmak amacıyla dijital eserlerden oluşan bir yerleştirme eşlik ediyor.

Sanat günlük yaşamın bir uzantısı. Bebek Otel’in İstanbul’un kültür hayatına tekrar dahil edilme çabasında da önemli bir rol üstleniyor. Geleneksel motifler ile birlikte, yirminin üzerinde genç ve usta sanatçının eserleri küratöryel bir çalışma sonrasında bir araya getirilerek bir koleksiyon elde edildi. Özgün çerçeve ve pano tasarımları otele homojen bir yoğunlukta yayılıyor.

Otelin kolektif hafızada en çok yer etmiş restoran alanı ziyaretçilerin belleklerindeki anıları canlandıracak haliyle tasarlandı. Malzeme ve renk tercihlerinde yepyeni olmak yerine, yeni ve taze görüntü elde edilmesine ve bunun yayacağı enerjiye odaklanıldı. Mekanın ruhunu ve kimliğini kaybetmeden günümüz dinamiklerine getirmek ve hatta aynı zamanda geleceğe de uzanmak projenin en büyük hedeflerinden.

 


Aydınlatma

  • Ali Berkman [Tasarım]

Bitirme İşleri

  • Gorbon Tiles [Seramik]

Mobilya ve Aksesuar

  • Gervasoni
  • Kettal
  • Kartell
  • Design by Us