(İstanbul Bienali) Temmuz Ayında SEKİZ SANATÇI FİLMİNİ Dijital Erişime Açıyor!

Atom Ruhu, Ursula Mayer, 2016, Video görüntüsü Fotoğraf: Şahir Uğur Eren

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Bienali, daha önce İstanbul Bienallerine katılan sanatçılarla işbirliği yaparak her hafta iki sanatçı filmini yedi günlüğüne ücretsiz olarak dijital erişime açmaya devam ediyor. Sanatseverler otuzu aşkın filmin yer aldığı seçkiden her hafta iki filmi, 3 Nisan’dan beri İstanbul Bienali’nin web sitesinden ve İKSV Vimeo hesabı üzerinden izleyebiliyor.

Her cuma iki yeni sanatçının filmlerinin yayımlandığı seçkide Temmuz ayında sanatseverlerle buluşacak filmler:

3 Temmuz, Cuma:

Röportaj, Işıl Eğrikavuk, 11. İstanbul Bienali

Çifte Ağızlı – Yarımburgaz Mağarası, Phillip Zach, 16. İstanbul Bienali

Benimle Yürü, Theaster Gates, 2015, yerleştirme görüntüsü
Fotoğraf: Şahin Uğur Eren

10 Temmuz, Cuma:

Benimle Yürü, Theaster Gates, 14. İstanbul Bienali

Halter Kaldırmak, Kim Heecheon, 15. İstanbul Bienali

Seninle ilgili kafamı en çok kurcalayan şeylerden biri hâlâ öldürülmemiş olman, Kristina Buch, 2012-2016, Video görüntüsü

17 Temmuz, Cuma:

Seninle ilgili kafamı en çok kurcalayan şeylerden biri hâlâ öldürülmemiş olman, Kristina Buch, 14. İstanbul Bienali

Doğa Yürüyüşçüleri, Rashid Johnson, 16. İstanbul Bienali

Ağıt: Dağ Hayaleti, Cheng Ran, 2018, Video görüntüsü

24 Temmuz, Cuma:

Atom Ruhu, Ursula Mayer, 16. İstanbul Bienali

Ağıt: Dağ Hayaleti, Cheng Ran, 14. İstanbul Bienali

Temmuz seçkisinde yer alan Phillip Zach, Theaster Gates, Kim Heecheon, Rashid Johnson ve Ursula Mayer’in filmleri daha önce İstanbul Bienallerinde sergilenmiş olup, programda yer alan diğer eserler ilk kez erişime açılmaktadır.

İstanbul Bienali’nin seçkisinde Halil Altındere, Francis Alÿs, Song-Ming Ang, Volkan Aslan, Ozan Atalan, Ed Atkins, Alper Aydın, Rossella Biscotti, Kristina Buch, Vajiko Chachkhiani, Jonathas de Andrade, Elmas Deniz, Işıl Eğrikavuk, Jonah Freeman & Justin Lowe, Jorge Galindo & Santiago Sierra, Theaster Gates, Anna Bella Geiger, Kim Heecheon, Suzanne Husky, Pierre Huyghe, Emre Hüner, Rashid Johnson, Amar Kanwar, Armin Linke, Maider López, Basim Magdy, Ursula Mayer, Melvin Moti, Georgie Nettell, Erkan Özgen, Zeyno Pekünlü, Cheng Ran, Mika Rottenberg, Pelin Tan ve Anton Vidokle, Kaari Upson, Adrián Villar Rojas ve Phillip Zach gibi sanatçıların filmleri yer alıyor.

İstanbul Bienali otuz üç yıllık serüveninde türlü dalgalanmalar ve belirsizliklere karşı sanatı yanına alıp her zaman yeni yeşeren düşüncelerin, heyecanların, merakların izini sürdü. İstanbul Bienallerine katılan sanatçıların desteğiyle bir araya getirilen film seçkisi, bu dönemde sanatın daha yaygın bir erişim imkânı bulacağı umuduyla oluşturuldu.

İstanbul Bienali’nin Yedinci Kıta başlığını taşıyan 16. edisyonu, 14 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.