BETONART’ın Yeni Sayısı “1950’ler İstanbulu” ÜCRETSİZ ve DİJİTAL Olarak Erişimde!

Betonart’ın Yıldız Salman konuk editörlüğünde hazırlanan “1950’ler İstanbulu” temalı 65. sayısı, dağıtımın oluşturduğu zorlukları aşmak ve içeriğe erişimi kolaylaştırmak amacıyla, 64. sayıda olduğu gibi ücretsiz olarak dijital paylaşıma açılıyor.

Sayı 1950’ler ve sonrası İstanbulu’na; tasarım öyküleri dönemin kente ve mimarlığa ilişkin farklı sorunları ile ilişkilenen, belki sık sık önünden geçtiğimiz, bilinen ama görünmeyen, literatürde ve gündelik hayatın içinde olan ancak sahip oldukları değerler açısından tuhaf bir görünmezlik ile perdelenen bir grup yapı üzerinden bakıyor.

65.sayıda Koşuyolu Mahallesi, Selamsız Ucuz Evler, Balmumcu Güzel Konutlar Sitesi, Veliefendi İşçi Blokları, Seyrantepe Oto Sanayi Sitesi, Tozkoparan Sosyal Konutları ve Doğu Sanayi Sitesi; kentin genişleyen sınırlarını tarifleyen ve inşa edildikleri dönemde, kendi kategorilerinde ilk olma değeri taşıyan, önemli isimlerin tasarım süreçlerine katkıda bulunduğu ancak zaman içinde değişen kentsel bağlamları ile günümüzde tümüyle sıradanlaşmış ve görünmez olan konut ve endüstri yapıları olarak ele alınıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi FBE Restorasyon Doktora Programı’nda Yıldız Salman’ın yürüttüğü Conservation of Modern Architectural Heritage dersi kapsamında yapılan araştırmalardan ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Ebru Omay Polat’ın danışmanlığında tamamlanan bir yüksek lisans tezinden üretilen yazılara konu olan yapılar, sayıda okuyucuya kronolojik sıra ile sunuluyor.

Korumanın ancak, varolanın değerini anlayabilmek, kabul etmek ve geleceğe aktarımı konusunda bu değerler lehine kararlar üretmekle mümkün olabileceği düşüncesiyle şekillenen sayıya Yeşim Erdal, H. İlke Alatlı, Aslı Kırbaş, Yıldız Salman, Burak Öztürk, Çağdaş Kaya, Meriç Altıntaş Kaptan, Ferdağ Göçek Karabey, Hande Tombaz, Ceren Kahraman Bereket, Ezgi Aydoğan Tekcan, Yusuf Tunca, Ebru Omay Polat ve Dilara Gür yazılarıyla katkıda bulunuyor.

Betonart’ın 65. Sayısına Ücretsiz Olarak Buradan Ulaşabilirsiniz.

www.rob389.com ve www.betonart.com.tr adreslerinden eski ve yeni sayıları satın alabilir, www.betonart.com.tr adresinden BETONART’a abone olabilirsiniz.

BETONART’ın 2017 yılı ve sonrasına ait sayılarına, App Store veya Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da PressReader uygulamasını indirerek de ulaşabilirsiniz.

Betonart’ın 64. sayısını ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.