[Proje]: Çoker Evi

Proje Adı:

ÇOKER EVİ,

2019, AYVACIK, ÇANAKKALE

Mimari: PER SE MİMARLIK (ALİ DERYA DOSTOĞLU, UĞUR ÖZER)

İşveren: ÇOKER AİLESİ

Fotoğraf: CİHAN POÇAN

Çoker Evi, Çanakkale Ayvacık’a bağlı Söğütlü Köyü’nde konumlanmakta. Evin yerleşiminde, mevcut yapı dizisini devam ettirerek sokağı tutması, aynı zamanda da güneydoğuya bakan bir bahçe alanının bırakılması amaçlandı.

Ev ile bahçe bir taş duvarla bütünüyle sarılı. İç-dış ilişkisi ise, bu taştan çeperin içine oturarak iki kısım arasında bir arayüz olarak çalışan, tuğla ve cam bir duvar aracılığıyla kuruluyor. Zemin kat açık bir plana sahip. İki kat yüksekliğindeki salon, soba vasıtasıyla mutfak ve yemek odasından ayrılıyor. Ev sahibinin seramik atölyesi ise salonun diğer tarafında. Üst katta, salonu kateden bir köprünün birbirine bağladığı üç adet yatak odası var. İç mekanda betonun brüt olarak bırakıldığı yapıda, kalıp boyutları ile cephe modülasyonunun örtüştürülmesi sayesinde mekansal bir ritim elde ediliyor. Modüle edilmiş arayüz vasıtasıyla evin içindeki mekanlar, bahçeyle de ilişkileniyor.


Kaba Yapı
Betonarme kaba inşaat Alaattin Kayar (yerel inşaat ustası) ve ekibi tarafından yapılmıştır. Elektrik tesisatı Güven Elektrik (Çanakkale Ayvacık), su tesisatı Mert Ticaret (Çanakkale Ayvacık) tarafından yapılmıştır.

Cephe
Daha önce arsada bulunan yıkılmış evin taşları, ayıklanıp temizlenerek 15 cm ortalama kalınlık oluşturacak şekilde cephe kaplaması olarak yeniden kullanılmıştır. Manisa Turgutlu’dan harman tuğla temin edilmiştir. Taş ve tuğla uygulamaları Atasoy İnşaat tarafından yapılmıştır. Doğramalar Tekcan Yapı (Bursa) tarafından yapılmıştır.

  • Winsa / Dorado Kül Siyahı PVC [Doğrama]

Sirkülasyon
Merdiven ve korkuluklar demir doğrama olarak, Metal Dekorasyon (İstanbul) Osman Dede tarafından yapılmıştır.

Çatı

  • Kılıçoğlu [Granada Truva Ateşi Kiremitleri ve Çatı Ürünleri]

Mekanik

  • Rehau [Yerden Isıtma Sistemi]

Aydınlatma
İç ve dış mekan aydınlatma elemanları Lider Elektrik’ten temin edilmiştir.

  • Philips [İç ve Dış Mekan Aydınlatması]
  • Osram [İç ve Dış Mekan Aydınlatması]

Bitirme İşleri
Çimento esaslı zemin kaplama uygulaması, Epozem Zemin Teknolojileri (İstanbul) tarafından yapılmıştır.

Islak Hacim

  • Kalebodur / Stromboli 80×80 cm [Zemin ve Duvar Kaplaması]
  • Kale [Vitrifiye]
  • Artema [Armatür]