(Two Plus Architects) Ofis Sohbetleri: “Peki Ya Şimdi Ne Olacak?” Mimarlık ve Kent Medyası ile Devam Ediyor!

Karantina süreci başladığında sektördeki diğer birçok şirket ve mimarlık ofisi gibi evden çalışmaya başlayan Two Plus Architects bu süreçte en çok sordukları “peki ya şimdi ne olacak?” sorusunu aynı sektördeki bütün aktörlere sorup sohbet etmeye karar verdi. Bugüne kadar 15 konu başlığı ile 27 konuk ağırlayan ekip 20 Mayıs 2020 (bugün) 21:15’te Tuna Bayram Ekiz ve Ilgın Yeşim Eldeş moderatörlüğünde Kübra Bilge Erdem, Neslihan İmamoğlu (editör / Binat İletişim ve Danışmanlık), Melis Oğuz (yapımcı ve sunucu / Mekan ve İnsan) ve Yağmur Yıldırım (yapımcı ve sunucu / Açık Mimarlık) ile “Karantinada Mimarlık ve Kent Medyası”nı konuşacak. 


Peki Ya Şimdi Ne Olacak?: Karantinada Mimarlık ve Kent Medyası
Moderatör:
Tuna Bayram Ekiz ve Ilgın Yeşim Eldeş (Two Plus Architects)
Konuşmacılar:
Kübra Bilge Erdem, Neslihan İmamoğlu, Melis Oğuz, Yağmur Yıldırım
Tarih: 20 Mayıs 2020, 21:15
Yer: Two Plus Architects Youtube Kanalı


Two Plus Architects iletişimin kıymetli olduğu bugünlerde bir mimarlık ofisi olarak neden böyle bir işe kalkıştıklarını şöyle açıklıyor:

“Ofis olarak 20 Mart tarihinden beri evden çalışıyoruz. Mimarlık nihai sonucu inşaat olan bir meslek. Bu nedenle uzaktan çalışmak, bizim daha önce hiç deneyimlemediğimiz bir durum. Evde kalmanın mecburi olduğu zamanlarda, evden çalışmayı, deneyerek öğreniyoruz. Karantina sürecinin sonunu öngöremediğimiz bu zamanlarda, en çok sorduğumuz soru; peki ya şimdi ne olacak? Bu soruyu yalnızca bizim sormadığımıza da eminiz. Aynı sektörde, bir mimari yapıyı var eden bütün aktörlerin; mimarlar, iç mimarlar, peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik mühendisleri, yapı malzemeciler, iş sağlığı güvenliği uzmanları, ustalar, inşaat işçileri vs. aynı durumda olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla bugünleri farklı aktörlerden dinleyip, farklı bakış açılarından beslenmek ve bu süreci belgelemek istiyoruz. Mimarlığın ve mekanların geleceğinin çok sık konuşulduğu bugünlerde, bizim gibi genç ofis olanlar için ‘şimdi’nin çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla ‘peki ya şimdi ne olacak’ sorusunu bütün aktörlerle konuşacağımız bir sohbet dizisine başladık.”

Two Plus ekibinin bugüne kadar; “yerelde ve karantinada mimarlık pratiği”ni MAP’in kurucusu Sunay Paşaoğlu ile, “karantinada birlikte yapma”yı Herkes İçin Mimarlık ekibinden Emre Gündoğdu ve Yasemin Cennet Sünbül ile, “karantinada proje yönetimi”ni Alper Kurbak ve Ece Üstün Kurbak ile, “karantinada yeni ofis olmak” konusunu BE Design Studio’nun kurucusu Elif Atasoy, BE Mimarlık kurucusu Bekir Erdoğan ve Deex.Office kurucusu Tuğba Suberk ile, “karantinada gurbette inşa etme”yi COOPHIMMELB(L)AU’da çalışan mimar İrem Coşkun ve ECL Consulting Engineer’da çalışan BIM mühendisi İsmail Çelik ile, karantinanın Ar-Ge’si başlığını Fibrobeton’un icra kurulu üyesi ve teknik koordinatörü Muhammed Maraşlı ile, “karantinada usta ve işçi olmak” konusunu Hüseyin Akpınar ile, “karantinanın zemin malzemesi”ni Petra The Flooring Co.’nun kurucusu Özden Başıbüyük ile, “karantinada bütünleşik tasarım”ı Akım Mühendislik‘in kurucuları Süleyman Akım ve Fatma Akım ile, “karantinada ve kamuda çalışmak” konusunu Merve Erbuğa ile, “karantinanın rengi”ni San Deco’nun pazarlama direktörü Timur Ergün ile, “karantinanın peyzajı”nı Melike Ersoy, Akyaşam bünyesinde peyzaj mimarı olan Melis Turhan ve P Tasarım’ın kurucusu Eren Patatoğlu ile, “karantinada mimarlık eğitimi”ni Ceren Cindioğlu, Ali Dur ve Ferhan Yalçın ile, “karantinada mimarlık öğrencisi olmak” başlığını Süleyman Uluışık, Rengin Emine Doğan ve Berfin Bayram ile tartışmaya açtı.

Two Plus Ekibinin gerçekleştirdiği sohbetlerin hepsini ofisin Youtube kanalından izleyebilir ve takipte kalmak için kanala abone olabilirsiniz. Bir süre daha devam edecek olan canlı yayınlarda konuk olmak isterseniz info@twoplus.com.tr’ye mail atabilirsiniz.

 


Two Plus Architects
two kimdir?
Mimari tasarım ve üretim süreçleri iki ana aktör; işveren ve mimarın bir araya gelmesiyle başlar.

plus kimdir?
Nitelikli tasarım ve üretim süreci sektörel aktörleri sürecin dışında bırakarak gerçekleştirilemez. Üretime katkı sağlayacak herkes bu üretimin paydaşlarıdır. Malzeme tedarikçileri, uygulayıcılar, farklı disiplinlerde alanında yetkin uzmanlar sürecin önemli ve bizim için vazgeçilmez aktörleridir. Doğru kurulan iş birliklerinin nitelikli sonuçlar doğurup, yapılı çevreyi olumlu yönde değiştirdiği, nitelikli projeler üzerinden okunmaktır. Two plus architects bu çok aktörlü ve yenilikçi üretim anlayışı ile kurulmuştur. 2015 yılında Tuna Bayram Ekiz tarafından İstanbul’da kurulan ofis, mimarlık, iç mimarlık, uygulama ve danışmanlık hizmetleri veren “tasarla ve uygula” mottosu ile yola çıkan bir mimarlık ofisidir.

two plus architects ne yapar?
Two plus architects kurulduğundan bu yana farklı ölçek ve tipolojilerde projeler; fabrika, ofis, konut, mescit… projelerini önce tasarlamış sonra da uygulayarak bitirmiştir. Projelerin uygulama ve tasarım süreçlerinin her ikisi de ofisimiz tarafından gerçekleştirilmektedir, anahtar teslimdir ve süreç şeffaf olarak yürütülmektedir.

two plus architects nasıl çalışır?
Mekanın gezilmesi, rölövesinin alınması ile beraber işverenin taleplerinin de dinlenmesinin ardından proje süreci two plus architects’te başlar. Projelendirme aşamasında çizimler, görselleştirmeler çağa uygun yöntem ve programlarla yapılır. Uygulama aşamasında ise şantiye yönetiminden yasal sürecin takibine kadar farklı bölümler ve süreçler arasında koordinasyonu sağlanır. Proje tasarımı, malzeme tedariği ve yerleştirmesi, sektördeki tecrübemiz ve usta ekibimiz tarafından şeffaf bir şekilde koordine edilmektedir. Projeler hayata geçirirken, süreç planına sadık bir şekilde ilerlemek ve aksiliklerle karşılaşmamak için usta ekibimiz, ofis ve işveren arasında sürekli iletişim kurulmaktadır. Sürecin sonunda da sizin hayalini kurduğunuz mekanlar, İstanbul mimarlık ofisleri arasında yer alan two plus architects ekibi tarafından inşa edilmiş olur. https://twoplus.com.tr