Aydınlatma Tasarımcıları (TEPTA Aydınlatma) Buluşmalarında Konuşuyor!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 16 Mayıs UNESCO tarafından Dünya Işık Günü olarak kutlanıyor. Bu kutlamalar çerçevesinde TEPTA tarafından düzenlenen online aydınlatma tasarımı seminerleri 15 Mayıs Cuma günü başlıyor.

Uluslararası Işık Günü, ışık hakkında toplumsal farkındalık yaratılması ve sürekli olarak takdir edilmesi amacı ile 1960 yılından bu yana UNESCO tarafından 16 Mayıs tarihinde kutlanan bir gün. Fizikçi ve mühendis Thedore Maiman’ın lazer ışığını icat ettiği günden ilham alan bu etkinlik, ışığın bilim, kültür, sanat, tasarım, mimarlık, eğitim, sürdürülebilir kalkınma, tıp, iletişim ve çeşitli alanlarda oynadığı rol için yıllık odak noktası sağlayan küresel bir girişimdir.

Doğal ve yapay ışığın hayatlarımızdaki rolü vazgeçilmezdir. Fiziki çevremiz olan yapılarda, kentlerde ve kırsal alanda ışık özel olarak planlanan bir tasarım unsurudur. Mimarlık, mekan tasarımı, peyzaj tasarımı gibi temel alanlara hizmet veren aydınlatma tasarımcıları, ışığın kullanım alanına göre en verimli ve en çarpıcı bir biçimde kullanımı için hizmet sağlayan tasarımcılardır.

TEPTA tarafından Zoom platformu üzerinden online olarak düzenlenecek Aydınlatma Tasarımı konferansları, 15 Mayıs Cuma günü saat 15:00 -16:00 arasında Zeki Kadirbeyoğlu ile başlayacak. Çalışmalarını ZKLD isimli stüdyosunda sürdüren Kadirbeyoğlu, bu alanın Türkiye’deki öncü isimleri arasında yer alıyor.

1991 yılındaki kuruluşundan bu yana global aydınlatma üreticilerinin tasarım ve işlev bakımından öncü ürünlerini Türkiye ve yurt dışındaki projelerde temsil eden TEPTA Aydınlatma, sunduğu ürünler ile aydınlatma tasarımcılarının projeleri için etkin bir çözüm ortağı olarak rol alıyor. Bu işbirliğini kutlamak amacı ile ülkemizdeki öncü aydınlatma tasarımcıları ile bir söyleşi dizisini hayata geçiren TEPTA, bu etkinliği ile ışık ve aydınlatma alanında farkındalık sağlamak, aydınlatma tasarımı uzmanlık alanını tanıtmayı hedefliyor.

Mayıs ayı sonuna dek devam edecek konferans serisi 18 Mayıs’ta Korhan Şişman’ı ve 19 Mayıs’ta Ali Berkman’ı ağırlayacak. Zoom platformundan gerçekleşecek etkinlikler hakkında bilgi ve katılım için gerekli bilgiler, TEPTA’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

Dış mekanlar, cepheler, peyzaj tasarımı, iç mekanlar, ofisler, konutlar, kamusal alanlar, sağlık kuruluşları, eğitim kuruluşları, tarihi yapılar, sanat eserleri ve mekanları, yollar, üretim tesisleri gibi sıralanabilecek pek çok farklı yapıda ve mekanda farklı aydınlatma gereksinimleri vardır ve aydınlatma sektöründe her bir amaca uygun özelliklerde ve verimlilikte ürünler yer almaktadır. Teknik bir konu olan aydınlatma alanında doğru armatürlerin gerektiği kadar kullanımı, doğru ışık özeliklerinin belirlenerek uygulanması gibi faktörlerin yanında tasarıma göre kullanım alanında üstün seviyede vurgu noktaları da aydınlatma tasarımı ile sağlanabiliyor. Tüm bunlar ve daha fazlası, TEPTA Aydınlatma’ nın online konferansları boyunca kendine tartışma zemini yaratabilecek; gerek tasarımcılar gerekse son kullanıcılar arasında ışık ve aydınlatma konusunda farkındalık sağlayacak.

Detaylı bilgi için: www.tepta.com


Zeki Kadirbeyoğlu: 
Zeki Kadirbeyoğlu, 30 yılı aşkın tecrübesi ile Türkiye’nin bilinen ilk mimari aydınlatma tasarımcılarındandır. 1988 yılında Total Aydınlatma’yı kurmuştur. Çalışmalarına, 2007 yılında kurduğu, uluslararası pek çok ödüle sahip; sadece mimari aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı alanında hizmet veren ZKLD Stüdyo ile devam etmektedir.

2018 yılında, hizmetlerini Orta Doğu Bölgesi’ndeki ortaklarına ve yeni müşterilere de ulaştırmak adına, Dubai Design District’te şube açmıştır.

Stüdyosu ile Türkiye Ulusal Aydınlatma Komitesi’nin (ATMK) ilk kurumsal üyelerinden olan Zeki Kadirbeyoğlu, kişisel olarak; IALD (International Architectural Lighting Designers) profesyonel üyesidir. 

PLDC 2013 Copanhagen, ILDC 2013 Şiraz, Designers with Light Forum 2015, Lightspace 2016 Abu Dhabi, ILDC 2017 Tahran, İstanbul Light 2018, Pecha Kucha Dubai, Abu Dhabi Cityscape 2019 ve Lighting Design Summit 2019 Dubai gibi birçok ulusal, uluslararası etkinlikte ve üniversite organizasyonunda konuşmacı olarak yer almıştır.

Bilinen başlıca projeleri; Aya Sofya Müzesi, Zorlu Center, İstanbul Emaar Square AVM, Dubai Al Fattan Kristal Kuleler-Rixos Premium, Bomontiada ve İstanbul Havalimanı – Dutyfree alanlarıdır.