[Siyah Pijama] – Saffet Kaya Bekiroğlu: “…zamanımızı daha verimli kullandığımızı düşünüyorum.”

Güncel çalışma koşullarında mimari üretim süreçlerinin durumunu öğrenmek amacıyla başlattığımız “Siyah Pijama” isimli araştırma bölümümüzde Saffet Kaya Design’dan Saffet Kaya Bekiroğlu sorularımızı cevapladı.

Bu yeni süreçle baş etmek için neler yapıyorsunuz?

Çalışmak benim için bir terapidir. Bu yüzden ben ve ekibim tasarımlarımıza devam ediyoruz. Şantiyelerimiz durdu ama tasarım aşamasındaki projelerimiz için çalışıyoruz. Pandemi sonrası ekonominin ne kadar kötüye gidebileceğini bilemiyoruz. Projelerdeki yavaşlamaya karşı, ciddi bir getirisi olmadığını bilsek de tasarıma ve bu alanda araştırmaya devam etmek için fikir yarışmalarına katılıyoruz. İşler çok yoğunken yapmak istediğimiz ama yapamadığımız çalışmalara, bu yaşadığımız sıra dışı dönemde vakit ayırabiliyoruz.

Uzaktan çalışmaya hangi noktada karar verdiniz? Sizi bu kararı almaya yönlendiren ne oldu?

Devamlı seyahat eden biriyim ve ekip olarak da uzaktan çalışma deneyimimiz var. Bu yüzden bizim için aslında çok da değişen bir şey olmadı diyebilirim. Uluslararası projelerde (örneğin biz Avrupa’dayken Amerika’daki danışmanlarla çalışabiliyoruz) yapacağımız online toplantılarımızı saat farkı yüzünden hep evlerden yürütüyorduk.

Bu salgını başından beri takip ediyorum. Çin’de başlaması ve İtalya’da ilk etkilerin görülmesiyle birlikte kendi önlemlerimi aldım. Ocak ayındaki tüm uçuşlarımı maskeli yaptım, uçaklarda benden başka pek maske takan yoktu. Salgın artınca Şubat ayında tüm uçuşlarıma ara verdim ve Girne’deki yazlıkta inzivaya çekildim. Şimdi de buradan çalışmaya devam ediyorum.

Uzaktan çalışırken hangi araçları kullanıyorsunuz?

Dizüstü bilgisayar, internet, kulaklık, anında mesaj ve ekran paylaşımı sağlayan programlar kullanıyoruz. Program ismi vermiyorum, reklam olmasın…😊

Sizin için uzaktan çalışmanın dezavantajları ve avantajları neler?

Genelde yurt dışında proje yaptığım için danışmanlarla ve diğer ekiplerle sürekli farklı lokasyonlarda bir araya gelip çalışmaya çok alışkınım. Projeleri uzaktan yürütme ve iletişimi koordine etme konusunda çok deneyimliyim. Bu yüzden şu anda bir aksama yaşamıyorum, hatta zamanımızı daha verimli kullandığımızı düşünüyorum. Bazen bir toplantıya gidip dönmek, toplantının kendisinden çok daha fazla zaman alıyor. Tabii uzaktan yapamayacağımız şeyler var, mesela şantiye gezisi…  İletişimi doğru yöneterek uzaktaki kişilerle telefon ya da online toplantı yoluyla verimliliği sağlıyoruz. Tabii ki yüz yüze toplantıda bütün taraflar bir araya geldiğinde tüm kararlar hızlıca alınıyor, sorunlar daha kolay çözülüyor. Uzaktan aynı tempo ve sonucu yakalamak bazen zor oluyor. Tabii toplantının konusu ve katılımcı sayısı da belirleyici oluyor.

Elinizde ne tür projeler (şantiye, fikir, yarışma) vardı? Projelere göre çalışma organizasyonunda nasıl değişiklikler oldu?

Şantiye vardı, durduruldu… Yarışma projesi yapıyoruz, web sayfamızı güncelliyoruz: saffetkaya.com için farklı sunumlara vakit ayırma fırsatı bulduk. 😊

Şehir dışı ya da yurt dışı projeleriniz var mı? Bunlar nasıl etkilendi?

Evet var, şu anda her yerde her şey dondu gibi… Bu belirsizlikte ekonominin ve yaşamın ne zaman normal akışına döneceğini öngörmemiz zor. Umarım en kısa zamanda, ekonomik kriz daha da büyümeden normalimize döneriz. Bildiğiniz gibi, mimarlık ekonominin nabzıyla doğru orantılı yapılabiliyor.

Bizim ekip arkadaşlarımız Lefkoşa, Frankfurt, İzmir gibi çok farklı yerlerde, ya evlerindeler ya da seyahat ederken mecburi karantinaya girdiler. Hepimiz farklı yerlerde karantina altındayken Los Angles’taki “LACMA not LackMA” fikir yarışması projesi için çalışıyoruz 😊 yani niyet varsa nerede ve hangi koşulda olduğunuz önemli değil.

[Saffet Kaya Design’ın “LACMA not LackMA” yarışmasında öne çıkan fikirler arasına girerek halk oylamasına çıkan projesini burada inceleyebilirsiniz]

Sizce bu salgının yapı malzemeleri ve tasarım kararları üzerinde dönüştürücü bir etkisi olacak mı?

Kesinlikle olacak: Projelerde virüs tutmayan, kolay dezenfekte olan yüzeyler ve malzemeler tercih edilecek. Toplantılar ve çalışmalar  daha fazla internet üzerinden, ekran paylaşımı gibi yollarla yapılacak. İnsanlar evlerinde daha düzenli çalışma alanları organize edecek veya tasarlatacak. Evden çalışmak artık normalleşeceği için hem altyapı hem bina donanımı hem de mekandaki malzemeler ve planlama buna göre yapılacak. Kamusal alanlarda da kalabalık oluşmaması için “occupancy load” dediğimiz kullanıcı / kullanım yükü (alan büyüklüğüne göre kullanıcı sayısı) göz önüne alınarak planlama yapılacak. Yani eskisi gibi kentsel hayatın neredeyse üst üste olduğu yaşam tarzı sorgulanacak.