[Proje]: Asitane Prodüksiyon Fotoğraf ve Film Stüdyosu

Proje Adı: ASITANE PRODÜKSİYON FOTOĞRAF VE FİLM STÜDYOSU,

2019, GAYRETTEPE, İSTANBUL

İç Mimari: IGLO MİMARLIK

İşveren: ASITANE PRODÜKSİYON PAZARLAMA REKLAM HİZ. LTD. ŞTİ.

Fotoğraf: ZAFER KAPTANOĞLU

Asitane; reklam, moda, güzellik, yemek, araç, mimari, stil life, lifestyle alanlarında servis veren film ve fotoğraf prodüksiyon şirketidir. Balmumcu’daki 300 metrekare alanda film ve fotoğraf çekimleri için optimal büyüklükte bir stüdyo ve çevre fonksiyonları, 20 kişilik ofis alanı, yönetici, muhasebe ve yönetmen odaları, toplantı salonları ile mutfak ve kafeterya alanı istendi.

Stüdyo için gereken alanın en az 160 m2 olması gerekiyordu. Doğası gereği yüksek tavana,  dekor ile ışık malzemelerinin lojistiği için uygun büyüklükte bir girişe, ve ayrıca depo, duş, soyunma kabinleri ve makyaj alanına ihtiyaç vardı.

Bu doğrultuda stüdyo alanı ve çevre fonksiyonları için en uygun konum olarak ana binanın uzantısı olan depo hacmi seçildi. Bu alan tamamen soyuldu, bölmeleri kaldırıldı, çatı çelikleri ve örtüsü tamamen yenilendi. Ayrıca çekimlerde kullanılacak doğal ışık etkisi için ve aynı zamanda çekim dışı hazırlık sırasında enerji tasarrufu adına üç adet büyük çatı ışıklığı yapıldı. Tüm duvarlar, komşu oldukları ofis alanlarını stüdyodaki çekimler sırasında kullanılacak yüksek volümlü müzikten izole edecek şekilde, akustik özellikli materyal ile giydirildi.

Resepsiyon alanı, stüdyo ve ofis alanlarını ve girişlerini tanımlayacak ve birbirinden ayıracak şekilde konumlandırıldı. Bu şekilde ofis çalışan trafiği ile stüdyo kullanıcısı trafiği birbirinden ayrıldı.

Açık ofis alanı iki taraflı uzun masalı, tamamı lineer ışıklı raflı, aydınlık,  sıcak atmosferli ve rahat çalışılabilecek ferah bir arter olarak tasarlandı. Bu alanın üzerindeki terasa açılan ışık bacalari yeniden yorumlanarak gün ışığı alan doğal aydınlatmalara dönüştürüldü. Bu arterin iki ucundaki kapalı ofis alanlarında tek cepheden gelen doğal ışığı kaybetmemek için cam bölücüler tercih edildi. Böylelikle mekanda hem genel bir şeffaflık elde edildi hem de  doğal ışığın en derin noktalara ulaştırılması sağlandı. Ayrıca bu alanın sonunda yani derinde ve karanlıkta kalan yönetici ve muhasebe odalarının tavanlarına doğal ışık almalarını sağlayabilecek çatı ışıklıkları konumlandırıldı, klostrofobik etkiden kurtarılıp ferah, yüksek tavanlı ve tercih edilir çalışma mekanlarına dönüştürüldü.

Gerekli fonksiyonların sığdırılması amacıyla toplantı odalarının ve mutfak bölümünün arasına konulan duvarlar açılıp gizlenebilecek şekilde tasarlandı. Böylelikle iki toplantı odasının arasını bölen duvarlar açıldığında birleşen masalarla 14 kişilik toplantı odası elde etme imkanı oldu. Mutfak ile ikinci toplantı odası duvarı da açıldığında tüm alanın kafe kullanımına hizmet vermesi sağlandı. Tüm bu mobil duvarlar da değişken senaryolarda maksimum ses izolasyonu sağlayabilecek şekilde tasarlandı ve uygulandı. Burada bina önündeki teras alanını da kullanabilmek için zemine kadar inen ve açılan doğramalar kullanılanıldı.

Sonuç olarak bu mekan bir çok parametre göz önünde bulundurularak tasarlandı. Çalışan konforunun ve verimliliğinin maksimumda olacağı, müşterilerinin bütün ihtiyaçlarının en uygun şekilde ve eksiksiz karşılanacağı, lojistik problem yaşamayacağı, fonksiyon trafiklerinin birbirleriyle kesişmeyeceği, sıcak ve konusunda tercih edilen bir mekan olması hedeflendi. İşletmenin faaliyete geçtiği zamandan bu yana bize yansıyan geri dönüşlerde bunu yakaladığımızı net olarak gördük.

Proje; Zafer KAROĞLU, Denizhan MUTLAY liderliğindeki İglo Mimarlık ekibi tarafından tasarlanmıştır.


Mekanik

  • Fujitsu [VRV sistem]

Aydınlatma

  • Philips

Mobilya-Aksesuar

  • Nesil Mobilya
  • As Möble Döşeme

Bitirme İşleri

  • Forbo [vinyl zemin kaplama]
  • Filli Boya

Islak Hacim

  • VitrA
  • Artema
  • Teka