Evdeyiz #1 Yağmur Yıldırım Öneriyor: Podcast Seçkisi

Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde, hem evde durmayı teşvik etmek hem de böyle bir zamanda kültür ve sanattan destek almak isteyen bi_özet okurları için öneri listeleri paylaşmaya karar verdik. Dışarıdaki etkinliklerin iptal edilmesiyle birçok sergi sanal ortama taşındı ve taşınmaya devam ediyor. Çevrimiçi ortamlarda ders içerikleri paylaşılıyor. Normalde ücretli olarak sunulan birçok film, yayın vb. de bu dönemde ücretsiz erişime açılıyor.

2011 yılında yayın hayatına başlayan; bugüne kadar Hüseyin Kahvecioğlu, İpek Akpınar, Hasan Cenk Dereli, Volkan Taşkın, Yelta Köm ve Yağmur Yıldırım’ın program yapımcılığını üstlendiği  açık mimarlık: mimarlığın tüm halleri üzerine konuşmalar, geçtiğimiz günlerde program arşivini tüm podcast platformlarında erişime açtı. Perşembe günleri 11.30’da Açık Radyo’da yayımlanan programın içerikleri Açık Radyo internet sitesine yüklenmeye de devam ediyor. Tüm arşive şuradan erişilebiliyor:

2014 yılında Açık Mimarlık ekibine dahil olan ve 2018 yılından itibaren programı tek başına hazırlayıp sunan Yağmur Yıldırım bi_özet için  bir podcast öneri listesi hazırladı:

99% Invisible

KALW Public Radio ve San Francisco Amerikan Mimarlar Enstitüsü girişimi olan podcasti hazırlayıp sunan, Radiotopia podcast kolektifi kurucularından Roman Mars. Her bölümde, “gözden kaçan” bir tasarım olgusu masaya yatırılıyor. Bollywood sinemasının Sovyetler Birliği’ne etkisinden rakunların kent mobilyası tasarımlarını nasıl değiştirdiğine çeşitli “görünmez” konular haftalık bölümlerde paylaşılıyor.

 

About Buildings + Cities

Luke Jones ve George Gingell’in hazırlayıp sunduğu serinin her bölümü, programın ismini aldığı üzere bir yapıyı ya da kenti konu ediyor. Bölümlerin ilham kaynaklarıysa Kafka, Blade Runner, Ayn Rand ya da Tarkovsky olabiliyor.

 

Design Voice
“Yapılı çevreyi biçimlendiren kadınlar”ın seslerine yer veren seriyi Catherine Meng hazırlayıp sunuyor. Meng, tasarım dünyasında beyaz olmayan bir kadın olarak kimi seslerin diğerlerince bastırıldığını deneyimlediğini, bu yüzden “Tasarım Sesi” ismindeki podcast serisiyle bu sesleri görünür kılmaya karar verdiğini belirtiyor. 2018 yılından beri mimarlık, tasarım, mühendislik gibi farklı pratiklerden kadın konuklarla söyleşiler gerçekleştiriyor.

failed architecture

İleri kapitalizmin anaakım mimarlık söylemlerini eleştiren yazılarını takip ettiğimiz failed architecture, bünyesinde podcastlere de yer vermeye başladı ve şimdiye dek 11 podcast bölümü yayımladı. Devamını heyecanla bekliyoruz.

 

 

GSAPP Conversations

Columbia Üniversitesi Lisansüstü Mimarlık Programı’nın podcast serisinin her bölümünü öğrencilerden ya da akademik kadrodan farklı bir kişi hazırlayıp sunuyor, böylece hem programın ilgi alanları ve üslubu çeşitleniyor hem de heyecan eksik olmuyor.

Mekan ve İnsan

Melis Oğuz, haftalık programında mekân üzerine çalışan araştırmacıları ağırlıyor. Türkiye’de son dönemde gerçekleştirilen çalışmalara dair bilgi sahibi olmak ve yeni isimler tanımak için bilgilendirici bir program. Yüzüncü yayınını henüz geride bırakan program pazartesi günleri 18.00’de Medyascope TV’de yayımlanıyor, podcastlerine tüm platformlardan erişilebilir.

Metropolitika

 

Yılların klasiği. Aysim Türkmen, Korhan Gümüş ve Murat Güvenç, her hafta gündemi kent hakkı perspektifinden değerlendiriyor. Çarşamba günleri 11.00’de Açık Radyo’da canlı canlı dinleyemezseniz podcastlerini dinlemek mümkün.

 

Şehir Hepimizin

İstanbul Hepimizin girişiminin hazırlayıp sunduğu, benim de ekibine dahil olduğum program, Medyascope TV’de 2016 yılından beri pazartesi günleri 16.00’da yayımlanıyor. Konuklarla birlikte kentlerin gelişimi, yönetimi ve geleceği üzerine gündem ekseninde sohbetler gerçekleştiriliyor. Program podcastlerine tüm platformlardan erişmek mümkün.

Talking Practice

Harvard GSD Mimarlık Programı’nın podcast serisini Grace La hazırlayıp sunuyor. Her bölümde konuk kuramcılar, mimarlar, peyzaj mimarları, küratörlerle derinlemesine görüşmeler yapılıyor.

The Funambulist

Mekân, iktidar ve beden ilişkilerine odaklanan The Funambulist dergisi, 2013 yılından beri aralıklarla podcastler yayımlıyor. Her bölümde bir konukla göç, ekoloji, toplumsal hareketler gibi eksenlerde söyleşiler gerçekleştiriliyor ve queer, postkolonyel, feminist bakış açılarına yer veriliyor. “Yeşil Olmayan Doğa”, “Sömürgesizleştirme Anları” gibi seri içinde tematik seriler de bulunuyor.


 

Evdeyiz #1 Yağmur Yıldırım Öneriyor: Podcast Seçkisi
Evdeyiz #2 Kerime Senyücel Öneriyor: Belgesel Seçkisi
Evdeyiz #3 Emirhan Altuner ve Emre Yurdakul Öneriyor: Sergi Seçkisi
Evdeyiz #4 Şehir Dedektifi Öneriyor: Çocuklar için Oyunlar
Evdeyiz #5 Murat Germen Öneriyor: Fotoğraf Arşivleme Yazılımları
Evdeyiz #6 Reading Architecture Öneriyor: Dergi Seçkisi