iF DESIGN AWARD 2020 Kazananları Belli Oldu!

Dünyanın dört bir yanından 20’den fazla ülkeden 78 uluslararası tasarım uzmanı, 21-23 Ocak 2020 tarihleri arasında Hamburg’da iF DESIGN AWARD 2020’nin kazananlarını belirledi. 

56 ülkeden 7.298 başvuru, 78 bağımsız jüri üyesinin incelemesi ile tamamlandı. Bu yıl 1.453 tasarımcı, mimar, ajans ve şirket, İF DESIGN AWARD 2020‘nin ödül kazananı olarak onurlandırıldı. Jüri ayrıca, olağanüstü tasarım başarılarını her yıl olduğu gibi gold kategori olarak seçti: IF Gold ödülünü sadece 75 başvuru kazanabildi!

Alman İmparatorluğu döneminden kalma Hamburg limanında 6.000 m²’lik geleneksel depolama alanı olan “Schuppen 52”, İF DESIGN AWARD 2020 juri değerlendirmesine ev sahipliği yaptı. Ürün, iletişim, ambalaj ve hizmet tasarımı, mimarlık ve iç tasarım disiplinlerinden gönderilen tüm başvurular ile profesyonel kavram tasarımları dünyaca ünlü juri üyeleri tarafından burada değerlendirildi.

Tüm ödül kazananlar 4 Mayıs 2020’de Berlin’de gerçekleşecek ödül gecesinde onurlandırılacak ve kutlanacak. İF DESIGN AWARD ödül törenine, Friedrichstadt-Palast ev sahipliği yapacak. Ödül alan tasarımlar Berlin’de, Café Moskau’da da 02 – 10 Mayıs 2020 arasında Berlin Design Week kapsamında sergilenecek. İF DESIGN AWARD 2021 yeni başvuruları Mart 2020 itibari ile www.ifworlddesignguide.com adresinden online olarak yapılmaya başlanacak.

Sayılarla iF DESIGN AWARD 2020 özeti:

  • 7.298 başvuru (önceki sene: 6.375)
  • 56 farklı ülkeden katılım (önceki sene: 50)
  • 7 disiplin
  • 1.453 İF DESIGN AWARD 2020 kazanan tasarım
  • 75 İF  DESIGN AWARD 2020 Gold, ödülü kazanan tasarım

Akbank Mobile Servis Tasarımı & Yazılımı
Marka
: Akbank
Tasarım: Akbank Design Studio & R/GA London Team
Açıklama: Akbank Mobil bir bankacılık uygulaması modern bir tasarım, basitleştirilmiş ve akıllı süreçlerle daha kolay bir bankacılık deneyiminin keyfini çıkarmak isteyen kullanıcılar için geliştirilmiştir. Yenilikçi servis tasarımı; Akbank temas noktalarına sosyal ve akıllı bankacılık açısından yeni bir bakış açısı getiriyor. Ana sayfadaki kişiselleştirilmiş alanı sayesinde kullanıcılar finansal hayatlarını kolaylaştıracak akıllı bilgileri görebilirler. En önemlisi, kullanıcılar, kullanıcıların yerine geçen yapay zeka ile zaman kazanacak hizmet sağlamasıdır. Geleneksel bankacılık işlemleri artık kullanıcıların dilini, sisteme yönelik terimlerden ziyade küçük resimler, basitleştirilmiş eylemler, ifadeler ve kullanıcıya tanıdık kavramlarla konuşmaktadır.

 

Hidromek Hicon VRL // Yükleyici Araç
Marka:
Hidromek
Tasarım: Hidromek Design Center
Açıklama: Hidromek, geleceğin akıllı ve elektrikli araçlarının bir alt markası olarak HICON’u yarattı. % 100 elektrikli HICON Vision Döner Yükleyici, 360 derece salınım mekanizması ve tamamen çift yönlü kontrol özelliği ile geleneksel “yükleyici” konseptine yeni bir bakış açısı getiriyor. Bu yetenekler sayesinde çok sınırlı çalışma alanında manevra kabiliyetini optimize ederek maksimum performans sağladı. Çoklu Radar, Lidar Sensörleri ve Kameralarla donatılmış ESS (Çevre Güvenlik Sistemi), hem kendisi hem de çevresi için en güvenli çalışma koşullarını sağlıyor.

Hidromek Hicon 7W // %100 elektrikli lastikli ekskavatörü
Marka:
Hidromek
Tasarım: Hidromek Design Center
Açıklama: Akıllı ve çevre dostu HICON 7W, bu amaç doğrultusunda % 100 elektrikli şehir ekskavatörü olarak geliştirilmiştir. Sıfır emisyonuyla çevresel etkiyi azaltan HICON 7W, şehrin birçok köşesinde kompakt boyutları ile kolayca kullanılabilir. HICON’un en yüksek önceliği etrafındaki insanların güvenliği. Akıllı özellikleri ile şehir hayatına tam olarak uyum sağlayan HICON, arka bilgi ekranı ve aydınlatma sistemi sayesinde çalışırken çevresi ile iletişim halindedir. HICON enerjisini yeni nesil Lityum- iyon akülerde depolar. Elektrik motoru sayesinde enerjisini % 97 verimli kullanır.

ERA Mimarlık Ofisi; Garanti Bankası BBVA İstanbul Ofis Binası
Müşteri: Garanti BBVA
Kazanan Tasarımcı: Ali Hızıroğlu, ERA Architects Mimarlık Ofisi
Açıklama: Proje, İstanbul’da bulunan Garanti BBVA Bankasının teknoloji şirketi için bir kampüstür. Mevcut dönüşüm altındaki sanayi sonrası bölgenin bir mahallesinde, saha daha önce sökülmüş, çoğunlukla geri dönüştürülmüş olan eski bir fabrikaya ev sahipliği yapıyordu. Leed Gold sertifikalı bina, bütünsel ve çok disiplinli bir tasarım yaklaşımıyla kaotik bir ortamda şirketin 4000 kullanıcısı için sakin bir işyerinin şehri için bir referans oluşturma girişimidir. Proje, açıklık, şeffaflık ve peyzajın yaygın kullanımı ilkeleri yoluyla birçok sosyal değişimin gerçekleşebileceği bir yer haline gelmeyi amaçlamıştır.

Equal Banyo Serisi
Marka:
Eczacıbaşı
Tasarım: Claudio Bellini Tasarım Studiyosu, Milano, İtalya
Açıklama: Equal, rasyonel ve şehvetli arasındaki dengeyi temsil eder. Aynı zamanda doğal organik formları kucaklayan yalınlık felsefesiyle şekillendirilmiş temel geometrik formlar kullanır. Mekânın rahatlatıcı ve şehvetli atmosferini arttırmak için koleksiyon, soğuk ve sıcak malzemeleri seramik ve ahşap şeklinde birleştiriyor. Siyah metal elemanlar, koleksiyonun zamansız karakterini güçlendirmek için aksan olarak da kullanılır. Makyajın doğrusal çizgileri çarpıcı bir etki yaratır ve duvara monte edilen, tezgâh üstü ve çift çanaklı versiyonlarda mevcuttur. Her üç versiyon da kesintisiz zemin yüzeyinin bir sonucu olarak temizlik kolaylığı sağlıyor.

VitrA CementMix Karo Koleksiyonu
Marka:
VitrA
Tasarım: VitrA Design Center
Açıklama: Betonun geleneksel rengini, toprak tonlarıyla uyumlu sıcak bir doku paletinde yumuşatan bu koleksiyon; terazzoyu geometrik desenler, doğal taş ve renkli mermer yongalarıyla yeniden yorumluyor. Betonun farklı katmanlarını sıcak ve soğuk renk seçenekleriyle 6 tonda yorumlayan CementMix; Fine, Micro ve Flake serileriyle zemin ve duvarlara endüstriyel dokunuş katıyor. Sıva ve duvar kağıdı dokusunu yansıtan CementMix Fine, betonu en minimal ve sade haliyle yorumlarken, CementMix Micro çakıl taşı parçalarıyla sakin beton görüntüsünü hareketlendiriyor. Geleneksel terrazo desenlerini, modern endüstriyel tasarım öğeleriyle yeniden yorumlayan CementMix Flake’se modern geometrik desenler, doğal taş ve mermer parçalarıyla zenginleştirilen 3 farklı yorum sunuyor.
Roadrunner Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
Marka:
Vestel
Tasarımcılar: Ayse Buse Üstün, Burak Emre Altınordu, Vestel ID Team
Açıklama: Elektrikli Araç Şarj Cihazı
Roadrunner’ın ayırt edici görsel kimliği, fütüristik duruşunu vurgulamak için kasıtlı olarak seçilen serin renkler ve metalik kaplama ile birlikte katmanlı gövde, kavisli çizgiler ve yumuşak geçişler içerir. Bir DC uydu şarj cihazı olarak, enerji modülleri ayrı olarak yerleştirilir ve Roadrunner’ın net, yüksek sınıf bir görünüme ulaşmasını sağlar ve fütüristik bir kentsel mobilya algısı yaratır. Ön yüzün yanına yerleştirilmiş dinamik LED, Roadrunner’ın yolda kolayca tanınmasını sağlar. Roadrunner adı, en ergonomik bir yerde bulunan yanlardaki yüksek güçlü şarj fişleri sayesinde kesintisiz uzun mesafeli seyahat anlamına geliyor.

Pi Home Çalışma Masası
Marka: Bürotime
Tasarımcılar: Alize Çetintaş & Burak Küre
Açıklama: Ev ofis çalışma masası
Pi Home, masif ahşabı saf ve akıcı bir biçimde şekillendirerek oluşturduğu zarif ve zamansız tasarım dili ile çalışma ortamında sıcak bir atmosfer yaratırken, aynı zamanda masa aksesuarları ile işlevselliği zirveye taşıyor. Keçe kumaştan yapılmış askı ünitesi, çalışma alanınızı düzenlemenize yardımcı olurken, metal pano, kalem tutucu ve mobil araç kutusu gibi diğer aksesuarlar çalışma performansınızı en üst seviyeye taşıyor. Özen ve özenle şekillendirilen masif ahşap masa çerçevesi, doğal ve çevreci yaklaşımıyla öne çıkıyor ve aynı zamanda farklı parlatma renkleriyle mobilyalarınıza uyum sağlıyor.

BAŞAK 5000 Series
Üretici: BAŞAK Traktör
Tasarım: Zeliha Uyurca Kapoğlu, BAŞAK Traktör
Açıklama: Tarım amaçlı araç / Traktör
Türk üretici BAŞAK Traktör’ün yeni ürünü olan 5000 Red Power Serisi, çiftçilere geniş kabinde konfor ve rahatlık düzeyi ile güçlü bir ürün sunmayı hedefliyor. Güçlü, temiz ve şık tasarımı ile 5000 serisi, çiftçilerin en çok kullanılan işlevleri tek bir kolda kontrol etmesini sağlayan çoklu denetleyici gibi iş yükünü azaltmak için kurum içi tasarlanmış tüm kritik alanlara ve bileşenlere kolay erişim ve bakım sağlayarak çiftçiye birçok fırsat sunar. Yeni ayırt edici Başak görünümü ve yeniden tanımlanmış marka kimliğiyle tüm ürün BAŞAK Traktör markasının üstün karakterini tamamlıyor.

Powerclean Süpürge Tasarımı
Marka: Arçelik & Beko
Tasarımcılar: Tamer Yüksek ve Arçelik tasarım ekibi
Açıklama: Powerclean Elektrikli Süpürge
Bugünün daralan yaşam alanları nedeniyle yüksek talep gören akülü çubuklu elektrikli süpürgeye mükemmel bir alternatif olan Powerclean, kısa bir süre dik durma kabiliyeti ile rakip ürünlerden ayrılır. Ayrıca, katlanabilir tüp kullanıcının erişimi zor. Sade bir tasarıma sahip olan bu ürün, temel geometrik formları uyum içinde birleştirerek tasarlanmıştır. Powerclean, rakiplerinin güçlü motoru ve daha yüksek kapasiteli bir bataryaya kıyasla daha hafiftir. Düşük gürültü seviyesiyle günümüz dünyasının yaşam alanlarında büyük avantaj sağlıyor.

La Luna; Hijyenik Leke Tutmayan Yüzey Kaplaması
Üretici: Belenco
Tasarımcılar: Esra Arıcı, Duygu Olmez and Arman Altınyay
Açıklama: Kuvars yüzey
Bu çevre dostu, yenilikçi ve özel tasarım; La Luna, kristobalit mineralleri ve biyo bazlı petrol solventi içermeyen reçinenin entegrasyonu ile yapılır. Leke tutmayan yapısı sayesinde her zaman hijyeniktir ve çok az bakım gerektirir. Doğal ışıltısını uzun süre koruduğu için herhangi bir koruyucu kimyasal veya cilaya ihtiyacı yoktur. La Luna, doğadan çıkarılan ve ısıtılan, daha çevreci kumdan üretilen bir polimorftur. La Luna tezgah, döşeme, duvar kaplaması ve kaplama olarak kullanılabilir. Taş teknolojisi sayesinde gözeneksiz çizilme direnci gibi üstün özelliklere sahiptir.

ATRA Koltuk
Tasarımcılar: Kilit Taşı Tasarım Studio: Kunter Şekercioğlu ve Özüm Özkan
Açıklama: ATRA koltuk
ATRA koltuk, hem iç hem de dış mekan kullanımı için tasarlanmıştır. Çerçeve tasarımı, zarafet ve sağlamlık sağlayan delikli oturma ünitesi ile entegre edilmiştir. Oturma ünitesi, ergonomik ve verimli bir kullanıcı deneyimi sağlayarak sırt ve kol dayanağına bağlanır. İki parçalı yapı çok çeşitli renk seçenekleri sunar ve koltuğu herhangi bir alan tasarımıyla uyumlu hale getirir. Hem monte edilmiş hem de demonte halde montajı ve istiflenmesi kolay ve pratik çözüm odaklıdır.

“CLIC UP” Sergileme Sistemi
Üretici: Burkhardt Leitner Moduler Spaces GmBH, Almana
Tasarımcı: Akın Nalça, Turkiye
Açıklama: Clic up; kendi kendine duran ürün teşhir ve tanıtımları için tasarlanan sergileme sistemidir. Grafik yüzeyleri isteğe bağlı olarak arkadan aydınlatmalı, çift taraflı kullanımlıdır. Tasarım detayındaki profiller ve kendiliğinden kilitlenen menteşe mekanizması kolay / hızlı montaj sağlar.
Sürdürülebilir tasarım standartlarına uyumlu; uzun süre tekrar kullanılabilir ve modülerdir.


İF DESIGN AWARD:
İF DESIGN AWARD, 67 yıldır tasarımda mükemmellik konusunda dünya çapında tanınan bir ticari markadır. iF markası, olağanüstü tasarım başarılarının simgesi olarak uluslararası bir üne sahiptir. iF DESIGN AWARD dünyanın en önemli tasarım ödüllerinden biridir. Tüm disiplinlerdeki tasarım başarılarını onurlandırır: ürün, ambalaj, iletişim ve hizmet tasarımı, mimarlık ve iç mimarlık ile profesyonel kavramlar. Tüm ödüllü başvurular, iF design uygulamasında yayınlanan ve Berlin’deki iF tasarım sergisinde sergilenen iF WORLD DESIGN GUIDE’da sunulmaktadır.