(Ytong) Mimari Fikir Yarışması Sonuçlandı!

Plan B: Akıntıya Karşı Bir Mimarlık Okulu” temasıyla mimarlık eğitimine odaklanan Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın kazananları belli oldu. Türk Ytong tarafından 20. kez düzenlenen Mimari Fikir Yarışması’nın sonuçlarına Ytong Akademi web sitesinden ulaşılabilir. 

Ytong Mimari Fikir Yarışması bu yıl mimarlık eğitimine odaklanarak, eğitim ortamına eleştirel bir mesafe ile yeniden bakmayı ve sınırlarını tartışmayı önerdi. Katılımcılardan alternatif bir mimarlık eğitimi ve onun mekânsal altyapısını önermeleri beklendi. Ytong Mimari Fikir Yarışması’na başvuran 209 fikir projesi Uygur Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Semra Uygur, Melike Altınışık Architects (MAA) Kurucusu Y. Mimar Melike Altınışık, ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Yalın Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Ömer Selçuk Baz ve NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucu 3 proje eşdeğer ödüle layık görüldü.

Yarışmada kazanan proje sahipleri, Jüri üyeleri ile birlikte Almanya’nın Dessau şehrinde bulunan; mimarlık, tasarım ve sanat dünyasında önemli bir yere sahip olan Bauhaus okulu binalarını ve Bauhaus Müzesi’ni ziyaret ederek 100. yılı kutlanan Bauhaus akımının izlerini sürecek.

Ödüllendirilen ekipler ve projeleri ise şöyle:

76 Sıra No’luProje – FLANEUR

  • Nusret İrfan Uşun,Mimar -Dokuz Eylül Üniversitesi
  • Muhammed Harun Beyhan, Mimar -Dokuz Eylül Üniversitesi
  • Mehmet Akif Mayuk, Mimar -Dokuz Eylül Üniversitesi

235 Sıra No’luProje -MİM-AHİ DEĞİRMENİ

  • Mustafa Necati Erdemir, Mimarlık BölümüÖğrencisi-İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Muhammed Alp Gürbüz, Mimar- İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Hayreddin Haldun Bozkurt, Mimarlık Bölümü Öğrencisi- Doğuş Üniversitesi

 

320 Sıra No’luProje -SHIP OF ARCHITECTURE

  • Mustafa Emre Uzun, Mimarlık Bölümü Öğrencisi -Pamukkale Üniversitesi
  • Muharrem Alper, Mimarlık Bölümü Öğrencisi -Pamukkale Üniversitesi
  • Efecan Zeybek, Mimarlık Bölümü Öğrencisi -Pamukkale Üniversitesi

 

Ödül kazanan fikir projeleri www.ytongakademi.com  adresinden görülebilir.

Yarışma raporuna http://www.ytongakademi.com adresi üzerinden ulaşılabilir.


Ytong Mimari Fikir Yarışması
Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Ytong Mimari Fikir Yarışması, Türkiye’de alanındaki en uzun soluklu yarışmalardan biri olarak genç mimarlar tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Türkiye’de mimarlık, kentsel tasarım ve yapı kültürüne destek olmayı amaçlandığı yarışma;bu alanlar üzerine daha fazla düşünülmesini, sorunlar üzerinde çok boyutlu tartışabilmeyi,farklı disiplinlerin bir araya gelerek yeni çözümler ortaya koymasına ortam hazırlamayı,düşünce üretimini desteklemeyi,genç mimar ve tasarımcılara fikirlerini özgürce paylaşacak, eleştirel bakış açısı geliştirmelerine yardımcı olacak kolektif bir platform sağlamayı hedefliyor.

Süreç ve yöntemi, tüm disiplinlerden katılıma açık oluşu, Dijital Kolokyum’u da içeren şeffaf süreci, yenilikçi ve yaratıcı fikirleri desteklemesiyle de farklılık yaratıyor.