Calatrava’nın “NAPOLİNİN IŞIĞINDA” Sergisi (iGuzzini) ile Aydınlatıldı…

10 Mayıs 2020 tarihine dek ziyarete açık olan Santiago Calatrava’nın, “Napoli’nin Işığında” sergisi sanatçının kırk yıllık kariyeri boyunca ürettiği eserleri kapsıyor.

TEPTA Aydınlatma tarafından 29 yıldır temsilciliği yürütülen iGuzzini,  mimar Santiago Calatrava’nın sergisinin aydınlatma sponsorluğunu üstlendi.  Valencia doğumlu İspanyol mimar, heykeltıraş, inşaat mühendisi ve ressam Santiago Calatrava’nın  “Santiago Calatrava – Nella luce di Napoli” (Santiago Calatrava – Napoli’nin Işığında) isimli sergisi Napoli,  Capodimonte Müzesi’nde kapılarını açtı.

Sylvain Bellenger ve Robertina Calatrava’nın küratörlüğünü yaptığı serginin aydınlatması için Calatrava Stüdyosu ve iGuzzini işbirliği yaptı.

Sergi; heykeller, çizimler ve modeller dahil olmak üzere dört yüz esere ev sahipliği yapıyor. Sanatçının kırk yıllık kariyeri boyunca ürettiği eserleri kapsayan “Napoli’nin Işığında” sergisi, yaratılan ışık ortamı sayesinde eserlerin tamamen yeni bir anlayış ile ziyaret edilmesine olanak tanıyor.

“Her zaman daha fazla ışık ve daha fazla yer arıyorum” diyen Santiago Calatrava, sergi ile birlikte hacim ve ışık arasında bir denge arayışına girdiğini belirtiyor. Aynı zamanda sanatçının Napoli şehrine ve Akdeniz limanına olan sevgisine gönderme yapan sergide,  ışık; Calatrava’nın büyük mimarisinin her birinin temel birleşeni olarak ön plana çıkıyor.

Sanatçının renk ve malzeme, heykel formları, resimsel araştırma teknikleri ve seramik üretimini vurgulamak için alçak gerilim raylarına 30 adet iGuzzini Palco armatürü monte edildi.

Palco armatürler, son derece işlevsel ve çok yönlülüğü ile eser aydınlatma alanında tercih edilen ürünler olarak ön plana çıkıyor. Teknik özellikleri ile çok sayıda ödül sahibi olan iGuzzini Palco  armatürler, eserlere zarar vermeden aydınlatma sağlayan ve ışık huzmelerini istenilen formda etrafa yayılmadan çerçeveleyen özelliklere sahip. Patentli mercek ve reflektörden oluşan yapısı ve renk sapması olmadan çok hassas bir ışın yayan Palco spotlar, farklı boyutlarda sunuluyor. Yaydığı ışık demetinin yuvarlak veya kare şeklinde manuel ve kademeli olarak ayarlanmasına imkan veren armatürler, 360 derece optik eksene sahip.

Calatrava’nın yaratıcı mirasını kutlayan sergi, Napoli, Capodimonte Müzesi’nde 10 Mayıs 2020’ye kadar ziyaret edilebilir.