[Sergi]: “Şehirlerde Kaybolmak”

Timurtaş Onan “Şehirlerde Kaybolmak” serisi ile 19. yüzyılda Charles Baudelaire’in ortaya koyduğu modern hayatın seyyahı olan ‘flâneur’ tipolojisini yeniden yorumluyor, 21. yüzyıldaki izini sürüyor. 


Şehirlerde Kaybolmak / Timurtaş Onan Fotoğraf Sergisi
Tarih: 9 Ocak – 4 Şubat
Yer: Galeri ARK. Cemil Topuzlu Caddesi Kaya Apt. No:49 34728 Göztepe / İstanbul


Flâneur yaşamın içerisinde kendi gerçeği bulmak adına yersiz yurtsuzluğu seçmiştir. Bilinmeyenin peşinde, bitmek bilmeyen bir yolculuktadır. Bu yolda olma halini, Timurtaş Onan’ın karelerinde bir gezginin gözünden Paris, Prag, Lüksemburg, Zagreb, Belgrad ve Dubrovnik sokaklarında izliyoruz. Şehirler, mekanlar değişirken harekette olma hali değişmiyor.

Sanatçı, İstanbul’dan uzaklaşarak Avrupa şehirlerinde edindiği izlenimleri ve şehrin hissettirdiklerini fotoğraflarında sinemasal bir deneyim olarak yansıtıyor. Sinemanın etkisiyle fotoğrafçılığa başlayan Onan’ın fotoğrafları siyah beyaz bir filmin bölümleri gibi klasik bir akış halinde ilerliyor.

Timurtaş Onan yeni sergisi ile günümüzde bir flâneur’ün gözünden dünyayı deneyimleme imkanımızın olup olmadığını sorgulatıyor. Hayatı ve çevremizi ekranlar üzerinden takip ettiğimiz post-dijital çağda hala bilinmeyenin peşinde nasıl kalabiliriz, nerede kaybolabiliriz? “Şehirlerde Kaybolmak” bilinmezliği takip edebilmenin, kendini bulma yolculuğunun geleceğine bakıyor.