“Hafıza-i Beşer” Sergisi Kapsamında ATÖLYE ve KONUŞMALAR

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Ocak ayı boyunca “Hafıza-i Beşer” sergisi kapsamında üç farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Akif Ercihan Yerlioğlu’nun Osmanlı yazınında tıp ve şifacılığa odaklanan konuşması, Murat Güvenç’in Bostancıbaşı defterlerinin yeni tekniklerle nasıl değerlendirilebileceğine ilişkin sunumu ve eski yazma sayfalarının doğal mürekkeplerle yeniden yaratıldığı “Şifalı Sayfalar” atölyesi ile tarih meraklıları, Osmanlı yazmalarına dair detaylı ve farklı bilgiler edinecekler.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisi kapsamında düzenlediği etkinlikler, iki konuşma ve bir atölye çalışması ile devam ediyor. Osmanlı’nın yazın ve gündelik yaşam kültürüne dair birçok önemli ayrıntıyı ortaya koyan etkinlikler,  9 Ocak Perşembe günü, Akif Ercihan Yerlioğlu’nun “Bir İllete Etibba [hekimler] Beş Yüz İlac Yazarlar: Modernite Öncesinde Osmanlı Tıp Yazmaları ve Şifa Kültürü” başlıklı sunumuyla başlıyor. Akif Ercihan Yerlioğlu konuşmasında, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu’ndaki eserlerden de faydalanarak, modernite öncesi Osmanlı tıp ve şifa kültürünün temel özelliklerini ve bu çerçevede üretilen yazmaları tartışmaya açacak.

İkinci konuşma etkinliğinde, Kadir Has Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Merkezi müdürü Murat Güvenç, “Bostancıbaşı Defterlerini Haritalandırmak” başlıklı bilimsel araştırma projesini, proje yürütücüleri Ayşe Nur Akdal ve Murat Tülek’le birlikte katılımcılarla paylaşacak. 16 Ocak Perşembe günü gerçekleşecek etkinlikte konuşmacılar, Bostancıbaşı defterlerinin yeni tekniklerle değerlendirilmesine yönelik projenin kayıt yapısını, mekansallaştırma ve görselleştirme olanaklarını aktaracaklar. Sunumun ikinci bölümünde ise Bostancıbaşı defterlerinde kullanılan kavram ve terimlerin nasıl kodlanabileceği, farklı düzeylerde kodlanan kayıtların nasıl kategorize edilebileceği ve kayıtların coğrafi kodlama süreci ele alınacak.

Hafıza-i Beşer Konuşmaları, 2019-2020 akademik yılının ikinci döneminde, Osmanlı yazma kültürünün farklı izdüşümlerini tartışmaya açan yeni konuşmalarla devam edecek.

Şifalı Bitkilerden Tılsımlı Hikâyeler  

Hafıza-i Beşer” sergisinden ilhamla yetişkinlere yönelik hazırlanan “Şifalı Sayfalar: Doğal Mürekkeplerle Çağdaş Yazmalar” atölyesi, 11 Ocak Cumartesi günü MILKist kurucusu Birnur Temel’in yürütücülüğünde gerçekleşecek. Eski kitaplardaki sayfaları yeniden yaratmaya odaklanan atölye kapsamında katılımcılar, renklerini zerdeçal, pancar, böğürtlen ve mor lahana gibi sebze, meyve ve bitkilerden elde ettikten sonra bu şifalı ve doğal mürekkeplerle yazmalarının sınırlarını ve şemalarını belirleyerek kendi kompozisyonlarını oluşturacaklar.


Etkinlik Programı:

9 Ocak 2020, Perşembe
18.30
Konuşma
Bir İllete Etibba Beş Yüz İlac Yazarlar: Modernite Öncesinde Osmanlı
Tıp Yazmaları ve Şifa Kültürü
Akif Ercihan Yerlioğlu

11 Ocak 2020, Cumartesi
14.00
Atölye
Şifalı Sayfalar: Doğal Mürekkeplerle Çağdaş Yazmalar
Birnur Temel, MILKist

16 Ocak 2020, Perşembe
18.30
Konuşma
Bostancıbaşı Defterlerini Haritalandırmak
Murat Güvenç, Ayşe Nur Akdal, Murat Tülek

Arka Oda’da gerçekleşecek konuşma etkinlikleri ücretsizdir. Yerler sınırlıdır ve rezervasyon alınmamaktadır.

Beyoğlu Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Pazar günleri hariç haftanın her günü 10.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilir. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü aynı zamanda bir kütüphane! Kütüphane çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.iae.org.tr

Akif Ercihan Yerlioğlu:
Akif Ercihan Yerlioğlu, lisans eğitimini psikoloji, yüksek lisans eğitimini klinik psikoloji alanlarında Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. Bir süre psikoterapist olarak çalıştıktan sonra, Harvard Üniversitesi’nde Tarih ve Ortadoğu Çalışmaları bölümünde doktora eğitimine başladı ve Osmanlı Devleti’nin on yedinci ve on sekizinci yüzyıllardaki tıp söylemi, uygulamaları ve şifa kültürü konularına odaklandı. Devam etmekte olan doktora araştırması Koç Üniversitesi-Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), American Research Institute in Turkey (ARIT), Gerda Henkel Vakfı ve Mahindra Humanities Center gibi kurumlar tarafından desteklendi. 

Murat Güvenç:
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans dereceleri alan Murat Güvenç, 1978’den itibaren ODTÜ, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2014 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi’nin müdürü olarak görev yapmaktadır. Veri görselleştirme, kent coğrafyası/sosyolojisi ve kurum tarihi alanlarında yayımlanmış eserleri vardır. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nca desteklenen projesi kapsamında İstanbul 1920–2010 sergisinin toplumsal ve ekonomik coğrafya tema küratörlüğünü yapmıştır.

Ayşe Nur Akdal:
Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde 2012 yılında tamamlayan Ayşe Nur Akdal, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde yazdığı “Market Gardens and Gardeners of Ottoman Istanbul” başlıklı yüksek lisans tezini 2016 yılında Libra Yayınları tarafından yayınlandı. 2018-2019 yılları arasında yürütücülüğünü Prof. Murat Güvenç’in üstlendiği “Sanayileşme Öncesi Haliç ve Boğaz Kıyılarının Sosyal ve Mekansal Yapısı: Bostancıbaşı Defterleri Üzerinde Sayısal Çözümlemeler” adlı projede asistanlık yaptı. Halen Atatürk Enstitüsü’nde doktora eğitimine devam etmektedir.

Murat Tülek:
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Şehircilik bölümünde doktora öğrencisi, Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi’nde araştırmacı olan Murat Tülek, 2010 yılında MSGSÜ, Şehir ve Bölge Planlama bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını “Eminönü sahilinde mekânsal değişimin incelenmesi: 20. yüzyıl başında Balıkpazarı ve Yemiş iskelesi” başlıklı teziyle tamamladı. 2010 yılından bu yana tarihsel ve ekonomik coğrafya alanında birçok araştırma projesinde yer aldı. Kent tarihi, kartografya, ekonomik coğrafya gibi alanlarla ilgilenmekte ve tarihsel veri tabanlarının oluşturulması ve görselleştirilmesi, coğrafi bilgi sistemleri, interaktif haritalama gibi alanlarda çalışmaktadır. 2013 yılından beri “İstanbul’un Mega Projeleri” isimli interaktif haritalama projesini yürütmektedir. 2016 yılında aldığı SALT Araştırma Dr. Mehmet Bozdoğan fonu desteğiyle “Birinci Boğaz Köprüsü’nün Ardından Gündelik Hayatta Değişimler” başlıklı projesine devam etmektedir.

Birnur Temel:
Kanada’da heykel ve sanat tarihi bölümlerinden mezun oldu. İstanbul’da Play to Learn Anaokulu’nda çocuklarla birlikte İngilizce sanat çalışmalarında bulundu. 2009’dan 2015’e kadar İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin küratöryel departmanında görev aldı. Ara vermeden sürdürdüğü desen çalışmalarını bebekler ve çocuklarla buluşturmak için 2017 yılında MILKist’i kurdu.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü:
Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarına damgasını vuran imparatorluklar başkenti İstanbul, hem onun binyıllar içinde biçimlenen “büyük kent” kimliğinin, hem de çevresindeki farklı kültür coğrafyalarının keşfi için atılacak adımların en uygun hareket noktası. Bu nedenle İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, merkezden çevreye doğru genişleyen uygarlık izlerini takip ederek Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini kapsayan bir süreçte kentin tarihini, kültürel yapısını ve insan profilini araştırmayı, bu amaçla projeler geliştirip desteklemeyi, ulusal ve uluslararası toplantılar, etkinlikler düzenleyerek elde ettiği sonuçları ilgili kurumlarla paylaşmayı ve yayın yoluyla kamuoyuna ulaştırmayı hedefliyor. Enstitü bu ana hedeflerini, kendi bünyesinde oluşturduğu Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet Araştırmaları bölümlerinin çalışma programları doğrultusunda gerçekleştiriyor.